KukkaHATTUtädeistä

opex

Monilla on hankaluutta uusien termien oppimisessa. Usein ne muistuvat mieleen vähän sinnepäin. Olen pannut merkille, että palstalla velloo väärinkäsitys oikeasta terminologiasta. Käyttäkäämme oikeaa termiä eli kukkahattutäti, ei siis mekko.

Anna Amnel käsittelee ansiokkaasti termin käyttöä blogissaan otsikolla Seksismiä ja ikärasismia kielessä. Termi on esimerkki ad hominem -perustelusta: leimaa kirjoittaja huonoksi ihmiseksi, niin ei tarvitse perustella omaa kantaa. Jos ihminen on keski-ikäinen tai vanhempi nainen tai töissä vaikkapa sosiaalialalla, hänet voi pyrkiä sivuuttamaan jo näiden seikkojen vuoksi. Lisäksi on tyypillistä stereotyyppinen ajattelu; jos ihmisellä on kukkahattumainen mielipide esim. kiusaamisen vääryydestä, voi vapaasti olettaa, että hän myös vastustaa kannabista, alkoholimainontaa tai pornoa ja on tapakristitty, joka käyttää vekkihametta jne.

Tällaista nimittelyä, "päättelyä" ja "perustelua" suosiva ihminen nolaa vain itsensä. Älykkään ihmisen ei tarvitse sortua ad hominem -perusteluihin tai stereotyypittelyyn tai nimittelyyn. Hän tietää, että stereotypioiden sijaan olemassa ihmisiä, joiden kanssa hän on joistain asioista eri mieltä ja joistakin samaa mieltä. Perustelut puolesta tai vastaan on löydettävä itse asiasta. Monelle tämä on tietysti vaikeaa. Sitten lähdetään argumentoimaan, että olet väärässä, koska olet nainen, opettaja, romani, vanha tai nuori tai koska olit väärässä siinä yhdessä toisessakin asiassa tai koska olet opex..

Minua on nimitelty mm. seuraavin perustein: olen esittänyt kantanani, ettei ekan vuoden open kannata tappaa itseään työllä, puolustanut opettajaa jonka ulkonäköä on haukuttu ja jota on pilkattu esim. lukuvälituntien järjestämisestä oppilaille ja siitä, että ylipäänsä osallistun täällä keskusteluun. Ehkäpä tosiaan on ihmisiä, joiden mielestä deklinaatiot ovat niin tärkeitä, että opettajan ei pidä viikonloppuna lepäämän tai että opettajan ulkonäön haukkuminen on sopivaa ja kenties myös ihmisiä, joiden mielestä nettikeskusteleminen on tosi tyhmää, mutta käynpähän nyt taas Suomi24:ssä vähän "osallistumassa", koska sehän on tyhmää vain, kun muut sen tekevät.

Tai sitten on vain yksinkertaisesti ärsyttävää, että jollakulla on mielipide, jota hän puolustaa. Lopulta ei ole enää mistään mitään mieltä, paitsi siitä, että joku nimimerkki on ärsyttävä jo sinänsä ja näin ollen väärässä.

Suurin osa palstalaisistahan esiintyy joka keskustelussa eri nimimerkillä tai jopa samassa keskustelussa monella eri nimimerkillä. Näin voi ikään kuin ampua puskista ja pysyä anonyyminä potenssiin kaksi ja luoda illuusion hahmosta, joka kommentoi nyt vain tähän juttuun tai jopa siitä, että suuri joukko (samalla tyylillä kirjoittavia:) on omalla kannalla.

Kukin tietysti omalla tyylillään... Minä puolestani yritän pysyä asiassa ja toivon muiltakin ihan oikeita keskusteluja oikeista aiheista. Pyydän anteeksi, että olen hiljattain kyllä sortunut sarkasmiin.

2

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Obex

      Hohoijaaa. Täti se jaksaa.

    • luukas2

      Lukeekohan edes kukaan kukkamakon kirjoituksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2786
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1614
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      58
      1351
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1128
    Aihe