Mantiksesta kokemuksia?

Peksi

Onko k.o. jyrsimestä lisävermeineen kokemuksia? Vaikuttaa melko kevyeltä peliltä - toimiiko savisessa perunamaassa?

5

1223

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matti

      Ostin Mantiksen polttomoottokoneen kotisetuyhdistyksen palstaviljelijöille yhteiseksi koneeksi. Kone kesti arvioni mukaan korkeintaan 60 tunnin käytön, jonka jälkeen moottori oli väljä, kulmavaihde kovasti kulunut ja jyrsinterät täysin entiset. Käyttötunnin hinnaksi tuli huikean korkea.

      Raskaammat jyrsinnät meillä hoidetaan isommilla 5 - 8 hv jyrsimillä, Mantis oli lähinnä kitkemiseen ja pikkutöihin.

      USAn hinnoilla kone voi olla hintansa arvoinen mutta ei Suomen hinnoilla. Parempiakin pikkujyrsimiä on olemassa.

      Lisälaitteet ja hyvin vähäinen käyttötarve voi jossain tapauksissa olla oston peruste. Savisen maan jyrsintään se ei kuitenkaan ole kovinkaan sopiva.

      Savinen puutarhamaa kannattaa kyllä kaikissa tapauksissa parantaa laittamalla siihen muutaman vuoden ajan pari kuutiota hevosenlantaturvetta aarille vuosittain, tällöin satoisuus kasvaa ja viljely muuttuu helpommaksi. Hevosenlantaturvetta saanee lähes kaikilta talleilta itse noutaen ilmaiseksi tai hyvin edullisesti.

      • Peksi

        Eipä taida kestää meidänkään käytössä. Toistaiseksi pärjätään vanhalla 70-luvun Atlaksella mutta on hieman raskas käyttää. Lantaa, turvetta, olkia ja hiekkaa on jo viisi vuotta sekoitettu ja vuoroviljelyä harrastettu. Vielä toiset viisi niin maa lienee priimaa..


      • 62 v.

        No on kyllä huollossa fuskattu jos ei Mantis ole kestänyt kuin 60 tuntia. Itsellä ollut Mantis yli
        5 vuotta ja hyvin on pelannut.Pitää vai muistaa
        vaihtaa ilmansuodatin ja lisätä kulmavaihteeseen
        rasvat, niin hyvin käy.Mantiksen sammaleenpoistaja
        on mielestäni aivan ilmiömäinen ,kitkentä käy sillä kuin leikiten eikä selkä tule kipeäksi.Suuren maatilkun jyrsintään Mantis on kieltämättä liian pieni mutta muuten kone on meillä ollut suureksi avuksi.


      • Hihnaton
        62 v. kirjoitti:

        No on kyllä huollossa fuskattu jos ei Mantis ole kestänyt kuin 60 tuntia. Itsellä ollut Mantis yli
        5 vuotta ja hyvin on pelannut.Pitää vai muistaa
        vaihtaa ilmansuodatin ja lisätä kulmavaihteeseen
        rasvat, niin hyvin käy.Mantiksen sammaleenpoistaja
        on mielestäni aivan ilmiömäinen ,kitkentä käy sillä kuin leikiten eikä selkä tule kipeäksi.Suuren maatilkun jyrsintään Mantis on kieltämättä liian pieni mutta muuten kone on meillä ollut suureksi avuksi.

        Samaa mieltä edellisen kanssa.
        Hyvä peli,käy ja kukkuu!


      • hyötykäyttäjä
        Hihnaton kirjoitti:

        Samaa mieltä edellisen kanssa.
        Hyvä peli,käy ja kukkuu!

        Hyvin on Mantis pelannut minullakin. Pitää muistaa huoltaa ja putsata niin kyllä pyörii! Kuusi vuotta, eikä mitään ongelmia. Eihän sitä urakkakoneeksi ole tarkoitettukaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      107
      1308
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      108
      932
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      844
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      652
    6. 32
      645
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      578
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      486
    Aihe