Voisitko lopettaa tuollaiset kirjoitukset.
Ei ole viisasta levitellä huhuja tai kirjoittaa palturia.
Olisitko niin hyvä, että lopettaisit ja etsisit jonkun muun kanavan....mene vaikka johonkin kansalaisopiston kerhoon, niin saat seuraa ja askartelua.
Ei ole viisasta levitellä huhuja tai kirjoittaa palturia.
Olisitko niin hyvä, että lopettaisit ja etsisit jonkun muun kanavan....mene vaikka johonkin kansalaisopiston kerhoon, niin saat seuraa ja askartelua.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sattuuiko arkkaa-aihheee. Se messoo jottaa hermosttuttua.
No miee en tiiää oikkeen misttää on kyssee, mutttee nyttee joku jottai pelkkää
jokkii mieltääs painnaaa
Entä sattuiko arvostelun arvostelu "arkkaan aihheesseen"? Hmmm...tällekin saa jatkoa.
Yksi typerimpiä hokemia: se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa. Eli jos sinua vaikka syytetään varkaudesta, et saisi puolustautua...?
Kalahtiko kalikka?
Tykkäätkö sinä levitellä huhuja vai muutenko olet allerginen tyhmille?
Samalla logiikalla on varmaan fiksua olla viisas? Tälläkin mielipidepalstalla voisi kuvitella kalikoiden lentelevän jatkuvasti, muutenhan kommentteihin ei vastattaisi, eikö?
Voisitkos tällaiselle tavalliselle tavikselle kertoa, milloin sitä ihminen on tyhmä ja milloin viisas ja mieluimmin ilman näitä netin koottuja aforismeja. Ihan vaan oman tuntuman mukaan. Tietysti voithan viisaana (?) väistää vaikean kysymyksen ja pyytää vaikka minua itseäni miettimään asiaa, mutta silloinhan väkisinkin teet itsestäsi ei viisaan vaan sen toisen...
eli sanonta se koira äläjtää johon kalikka kalahtaa toimii edelleen
Kalahtiko kalikka?
Oletkohan sinä sanonnan kalikka vai se koira?
koetapa miettiä ja opetella vaikka kirjastosta lainaamasta suomenkansansanonnat kirjasta mitä sananlasku, se koira älähtää johon kalikka kalahtaa.
voipi auttaa ja viisastuttaa
Itse en pidä oikein noista vanhan kansan sanonnoista ja hokemista. Ovat mielestäni vaan sellaisia puujalkaloruja, eivätkö välttämättä sovi nykyaikaan. Osa sitten on vain niin kaukana totuudesta.
Tuosta koira ja kalikka -hokemasta tulee mieleeni vain se, ettei syytetty saisi puolustautua. Vähän niin kuis se (sanonta, niinpä niin) Neuvostoliiton oikeudenkäynnistä: "Tuokaa syyllinen sisään".
Hänen joka ei ole ymmärtänyt vanhojen sananlaskujen viisautta ei kannattaisi tulla muita opettamaan.
Puujalkaloruja, huh mitä puhetta.
Nykyiset facebookit, twitterit, tekstiviestitkö sitten ovat ah niin ihanaa sulokieltä?
Sananlasku: Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa on ollut jopa väitöksen aiheena ja tulos on täysin eri kuin arv. rankana`n kannanotto.
Hiukan tulee poliitikot mieleen, kun selvyyttä asiaan ei saa. Ilman, että minun täytyisi käydä kirjastossa tai etsiskellä jonkun väitöksiä kertoisitko itse, mitä ymmärrät ko. sanonnalla ja miksi turvauduit sanontaan juuri tässä keskustelussa? Rakentavassa mielessä vai pilkaten?
Tässäpä lopuksi esimerkkinä muutamia näitä vanhan kansan "viisauksia":
Kissa kiitoksella elää.
Koulun käyt, tyhmänä kuolet.
Kun lumeen kusee, niin jälki jää.
Älä lyötyä lyö.
Mitä se juominen, mutta se pullon rikkominen.
Nuorna vitsa väännettävä.
jne