Rekisteröidyin juuri PayPaliin ja aioin siirtää tililtäni rahaa tuonne. Ei vain ole Transfet ID:tä jonka tärkeyttä korostetaan.
Kun klikkaan "Top Up Accountia" niin saan vain tiedot:
"Payee PayPal Europe
Payee's bank Deutsche Bank
PayPal IBAN DE46120700883000081203
BIC DEUTDEDBPAL"
Transfer ID:tä ei siis ole. Tili numeroni syötin rekisteröityessä, meneekö raha perille?
Mitä pitäs pistää tual op:n sivuilla viestikenttään?
Paypal ja sepa..
11
1399
Vastaukset
- separaatti
Joo sama ongelma mullakin, nyt Paypalissa muuttunut tuollaiseksi nuo tiedot. Ennen pystyi siirtämään rahaa normaalisti, nyt ilmeisesti onnistuu vain jotenkin sepalla?
- mimmi
paypal tilille ei näy ostajan rahoja vaikka väittää niin
Joo täälkin sama ongelma
yritin siirtää tililtä paypalille hieman rahaa,
viestikenttään olisi tarvinnut kirjoittaa jotain, mutta mitä?
ei selvinnyt pp:n sivultakaan, kun kyselin. Hö
olen ollut pp.n käyttäjä jotain 5 vuotta, ja on ollut helppo
siirtää rahaa , ja maksella ebay ym ostoksia, mutta tarvinnee
siirtyä tilisiirto maksuihin.Itse kun menen Top Up Accounttiin se pyytää liittämään siihen oman tilinumeron, jotta voisin jatkossa maksaa suoraan omalta tililtäni. Tätä en tee, samasta syystä kuin en PayPaliin liitä myöskään debit -korttia.
Sitten on toisena vaihtoehtona TopUp Instant, jolla pitäisi pystyä siirtämään 3-2000 euroa tililtä PayPal tilille lähes välittömästi (tätä voi käyttää vain jos pankkisi on mukana tässä, eivätkä kaikki kotimaiset pankit ole).Transfer ID:n ainoa tarkoitus on/oli olla sinun henkilökohtainen tunnuksesi, jonka avulla PayPal tietää, kenen PP-tilille maksetut rahat on tarkoitettu, mutta jos olet syöttänyt oman tilisi (tilinumerosi) rekisteröityessäsi, niin ehkä PayPal-tunnistaa ko. tililtä tulevat maksut automaattisesti sinun PayPal-tilillesi tarkoitetuiksi, eikä tästä syystä Transfer ID:tä ehkä enää tarvita.
- paypalmontavuotta
Jokaisella on profiilissa "Merchant account ID" joka pitää laittaa vietikenttään viitteenä! Ihan selvät on ohjeet. Menee ehkä ilmankin, mutta niillä menee turhaa aikaa alkaa selvittelemään. Itsellä siirtyy rahat vuorokaudessa ja itse ne pitää käydä omalta pankkitililtä siirtämässä ulkomaan maksuna.
Merchant ID on vain yrityskäyttäjillä. Normikäyttäjillä ei nykyään ole mitään viestikenttiin laitettavia tunnisteita, koska ainakin normikäyttäjillä pankkitili jonne raha siirretään on Paypal-tilikohtainen.
- toikr
Täällä myös yhä vuonna 2016 sama ongelma. Ennen toimi rahansiirto hyvin Paypalille, nyt ei, kun OP vaatii joko viitenumeroa tai viestikenttää täyteen. En tiedä mitä niihin laittaisin, ei ole sellaiseen mitään ohjetta missään.
Jos pankki jotain viesti/viitenumerokenttään vaatii laittamaan (kaikki pankit ei vaadi), niin kirjoita siihen viestiksi jotain, sillä mitä kirjoitat ei ole väliä.
- tonu
Jontte82 kirjoitti:
Jos pankki jotain viesti/viitenumerokenttään vaatii laittamaan (kaikki pankit ei vaadi), niin kirjoita siihen viestiksi jotain, sillä mitä kirjoitat ei ole väliä.
Onko asia näin? Voisin testata 3€ siirrolla niin ei tule sitten suurta tappiota jos menee mönkään. Voiko Viestikenttään laittaa vaikka oman nimensä? Ja koska kyseessä on ulkomaan maksu niin Maksun saajan alapuolelle pitää kirjoittaa lisätietoja, osoite, kaupunki yms. mutta siihen sopii hyvin myös Deutsche Bank?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1404288Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1933921Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi302643Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102442100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es322193Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks51770Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1041461Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491414Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241301Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah361109