YouTubessa on paljon näitä Fail compilation -videoita. Paljon on myös pätkiä niistä hetkistä, kun keulitaan ja pelleillään yleisillä teillä. Nämä päättyvät lähes aina kaatumiseen. Nimenomaan juuri nämä yleisillä teillä tapahtuvat kaatumiset miellyttävät minua kamalan paljon. Mitä enemmän pyörä hajoaa, sitä kivempaa. Kunhan nyt ei juurikaan henkilövahinkoja tapahtuisi, ainakaan ulkopuolisille.
Sillä pakkoko se on yleisillä teillä pelleillä, pellet? Älkää nyt käsittäkö väärin, minun mielestä se on upean näköistä, kun joku osaa hallita pyörää tavalla, johon minulla ei riitä rahkeet. Osaan ajaa niin, että molemmat pyörät on koko ajan maassa. Se riittää minulle. Riepoo vaan nämä muutamat idiootit. Tässäkin pienessä takapajulassa - nimeltä Suomi - riittää pilvin pimein paikkoja temppuiluun, missä ei pitäisi aiheutua vaaraa ulkopuolisille.
Turhaa kailotusta tämäkin taas on, mutta jotenkin rupesi taas tämä aihe sieppaamaan.
Sillä pakkoko se on yleisillä teillä pelleillä, pellet? Älkää nyt käsittäkö väärin, minun mielestä se on upean näköistä, kun joku osaa hallita pyörää tavalla, johon minulla ei riitä rahkeet. Osaan ajaa niin, että molemmat pyörät on koko ajan maassa. Se riittää minulle. Riepoo vaan nämä muutamat idiootit. Tässäkin pienessä takapajulassa - nimeltä Suomi - riittää pilvin pimein paikkoja temppuiluun, missä ei pitäisi aiheutua vaaraa ulkopuolisille.
Turhaa kailotusta tämäkin taas on, mutta jotenkin rupesi taas tämä aihe sieppaamaan.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Muutama vuosi sitten täällä Turussa yks pelle keuli bussipysäkillä odottaneen mummon nurin.
Joku voi muistaakin tapauksen, päätyi lehtiin.
No juuri nämä asiat jurppiikin. Hitto, varmaan keulisin itsekin jos osaisin. Ostaisin jotkut perkeleen kipinäkengät, jotta voisin surffata kuuttakymppiä siinä pyörän vieressä ja kipinöisin. Mutta kuten avauksessa mainitsin, luulisi olevan suljettuja tai edes syrjäisiä paikkoja, missä ei mummot dösää odottele. Mutta kai se on siistimpää keulia mummoja nurin ja kaatuilla niin, että on paljon ihmisiä ympärillä.
Keuliminen on ajovirhe..joka hidastaa kiihtymistä.
Sopivan suuruinen keulimenen lisää takarenkaan pitoa eli parantaa kiihtyvyyttä.
http://www.youtube.com/watch?v=TWEapOcjFUU
Tuomioitakin jaettu..
http://yle.fi/uutiset/mad_kuusaan_motoristeille_ehdollista/6515706
Näitä videoita pennut katsoo tippa kullinpäästä valuen..
Olen myös nähnyt tiellä noita sudittamisen jälkiä ja ihmetellyt, että mistä moiset jäljet voivat syntyä kun on selvästi moottoripyörän renkaasta tullut mustaa raitaa satoja metrejä. Nyt sen sitten tiedä, kun tuolla videolla asia esitettiin minkälaisella ajolla ne syntyvät.
Onhan tuo tosi vaarallisen näköistä touhua, mutta linkkaamassasi YLE:n uutisessa mainittiin, että konkreettisista vaaratilanteista ei ollut merkkejä, vaan ainoastaan hurjastelu aiheutti yleistä vaaraa ja "pahennusta".
Taitavia kavereita tai sitten ihan tolutonta tuuria, että ovat hengissä yleensäkään. Nuohan voisivat mieluummin pitää vaikka stunttiesityksiä, niin saisivat rahaa pelleilystään sakkojen ja ehdollisen sijaan. Ainahan nuoret miehet ovat kylillä rietastelleet ja on toisaalta lohdullista nähdä etteivät feministit ole onnistuneet vielä gastroimaan koko yhteiskuntaa, vaan pinnanalla mihet tohtivat toteutua näissä testossteronihuuruisissa kuminkärytyspeijaisissa. Toisaalta tuntuu, että ihan hullua hommaa. Toivottavasti eivät tapa itseään ennekuin pääsevät aikuisikään.
Muisteleppa vaan omaa nuoruuttasi, ja mitä silloin tuli tehtyä..........
Pyynnöstä: reilut kaksikymmentä vuotta sitten ajelimme mopoilla. Minulla ei ollut koskaan omaa, mutta sain lainata kavereilta. Kenelläkään ei ollut viritettyä mopoa. Paitsi yhdellä kaverin kaverilla. Sen nimi oli varmaan Stinde. Ainakin sen PV:n tankissa oli lieskat.
16-vuotiaana sain kevarin. Saatoin minä muutaman kerran lähteä liikennevaloista niin lujaa, kuin pystyin. Mutta eihän sillä edes päässyt mihinkään huimiin ylinopeuksiin. Ei silti, ei sitä yritettykään. 90-luvulla oli paljon syrjäisiä paikkoja, missä päästiin oikein rietastelemaan. Siellä kuulkaa harjoiteltiin niinkin hurjia temppuja, kuten keulimista, tiukkaa kanttailua ja paskarinkiäkin tehtiin, jos oli sorapohja.
Isommilla pyörillä meno ei muuttunut juurikaan sen hurjemmaksi. Valoista päästiin sutjakammin liikkeelle, mutta molemmat pyörät pysyivät silti maassa.
Siinä muisteloni lyhykäisyydessään. Toivottavasti oli sitä, mitä toivoit.
mitä silloin tuli tehtyä..........
join kaljaa ja nuolin pillluja, nyt olen lopettanut kaljan juonnin.
Ja pillujakin näet edelleenkin vain netin pornosivuilla.
Lesbohan se oon minäkin, juon kaljaa ja nuolen pillua.
Tollasta liikennekäyttäytymistä kun näkee tuolla tienpäällä niin vähän harmittaa ettei käy käy pahasti..
Miten niin? Se kirjoittaa kenellä on kynä..
Idioottikin osaa vetää suoraa viivaa.