Mitä mieltä olette, kumpi kannattaa hankkia 530d touring vaiko 730d. Molemmissa on varmasti hyvät ja huonot puolensa. Hinta suomeen saksasta tuotuna kuitenkin aika lähelle sama. Saisko perusteluja kumpi ja miksi?
530d vai 730d
4
1747
Vastaukset
- Ari
Niin onhan molemmat hyviä autoja, mutta kumminkin onhan seiska aina seiska. Eli kyllähän 700-sarja on BMW huippumalli onhan siinä vielä se pykälä eroa verrattuna viitoseen. Eli mielestäni viitosta ja seiskaa ei voi verrata keskenään se on sama jos vertaa kolmosta ja viitosta eli mitä kukin tarvitsee. Jos nyt tuota seiskaa vertaa niin vertailu on haettava kilpailijoista esim.Audi A8 tai Mersun Ässä malli.
Eli ajamalla molempia huomaahan sen nyt eron onhan seiska ajossa rauhallisempi johtuen painosta ja samoin jousitus on säädetty mukavammaksi ja siitä huokuu se eleettömyys ajossa jollainen ison auton pitää olla. Samoin kuin varusteita on yleensä vino pino enemmän kuin viitosessa tosin löytyyhän niitä myös karvalakkimalleja, mutta silti.
Samoin esim. varaosat eivät ole juuri seiskaan kalliinpia joten sekin on tasan. Jaa tuossa kysymyksessä näkyy olevan että farmari viitonen sitten erokin on vielä suurempi mitä sedan viitonen. Eli jos tarvitsee tilaa niin kyllähän tuo farkku aina silloin voittaa. Muistaakseni seiskassa ei käänny edes selkänojat vaan on pelkkä suksiluukku joten ei ole mikään tilaihme sedanien tapaan.
Samoin kulutushan kääntyy viitos farkun eduksi, vaikka painoeroa ei ole kuin n.150kg eli n.litra maantiellä ja kaksi kaupunkissa farkun hyväksi. Mutta kumminkin jos et tarvitse farkun tiloja niin kyllä valinta seiskaan kannattaa kyllä siinä aina saa enemmän autoa. Viitonenhan on enemmän urheilullisempi ja parempi käsiteltävyys, mutta seiska on taas lipumisvehje jossa nautitaan autosta ja sen ominaisuuksista. Eli valitsee kumman vaan niin ihan hyvän pirssin saa jolla ajelee vielä monta vuotta. - heppuh
Outo vertailu, ensinnäkin siksi, että autot ovat täysin eri kokoluokkaa ja eri tyylisiä. Samoin farkun ja sedanin keskinäinen vertailu on outoa, kannattais ottaa seiskan rinnalle viitosen sedan.
Farkku on meluisampi kuin sedan, lämpenee hitaammin, mutta tavaran rahtaamiseen verraton peli.
Jos farkkua todella tarvitsee, valinta on selvä, mutta muilla kuin tavarankuljetuskapasiteetilla ja ylläpitokuluilla mitattuna 7-sarja pesee 5-sarjalaisen joka alueella. - Ex-GTI
Kun tuontiautoista puhutaan niin E38/730D antaa suurimman hyödyn kaikista merkeista /malleista. Tästähän oli alkuvuonna (2.2.)laskelma Ilta-Sanomissa. Toisena suurimman hyödyn tuovana autona oli BMW E38/728iA. 730D:n alhainen 24% vero tekee tehtävänsä. Suosittelen muuten hakemista Tukholmasta / Ruotsista.
Ainoa mitä Seiskassani (E38/728iA) kaipaan on kääntyvät takapenkit. Muuten kaikki on niin viimesen päälle. 5-sarja on nuorekkaampi, urheilullisempi ja tavallisempi kahdesta. Seiskan etuina on suuremmat takatilat, parempi äänettömyys, painon tuoma vakaus ja suurempi leveys sisällä.
Joillekkin 700-sarja on liian "öky" mutta kun siihen oli varaa ei mieleen edes tullut saman hintaisen 500-sarjan tuominen Ruotsista. - Ajajajaja
Ehdottomasti 530d
Sen saa myytyä helpommin/parempaan hintaan kuin tuon 700-sarkan lintan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16912723
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525446Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454750Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392778Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201945Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1101696Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3651634Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1071533Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471