Olen 57-vuotias ja kuukautiseni päättyivät 51 vuotiaana täysin. En ole koskaan kärsinyt minkäänlaisista vaihdevuosioireista, vaan kuukautiset yksinkertaisesti tyssäsivät. Nyt kävin vatsan alueen ultrassa aivan muistas syistä ja ultraava lääkäri kysäisi, että olenko tietoinen, että minulla on 10 cm kokoinen kysta toisessa munasarjassa. No enpä ollut tietoinen, kun ei ole vuosikausiin tullut gynellä käytyä. Gynekologihan tekee ultrauksen emättimen kautta eli näkee mm. kystan luonteen tarkemmin, kuin vatsan päältä ultratessa. Ultraava lääkäri kehotti minua menemään gynekologille puolen vuoden kuluttua, jotta nähtäisiin, onko kysta kasvanut. Onko laisinkaan järkevää odotella noin pitkää aikaa, varsinkin kun hän ei voinut päältä ultratessa nähdä kystaa niin tarkasti kuin gynekologi. Painellessa ei tuntunut arkuutta. Onko täällä muita noin ikäisiäni tai vaihdevuodet taakseen jättäneitä, joilla olisi ollut noinkin suuri kysta ja täysin vaaraton. Onko sille mahdollisesti tehty joitain toimenpiteitä.
Munasarjakysta vaihdevuosien jälkeen
1
2589
Vastaukset
- Hurly Curly
Ikään tai vaihdevuosiin tuo ei liity, sinullakin lie ollut vaikka kuinka kauan?
Omani oli kuulemma vauvan pään kokoinen ja asettunut jotenkin oikean munasarjan ja peräsuolen väliin, joten piti käydä sisätautilääkärillä ja gynellä, molemmat pähkäili että kumpi operoi! No, gyne sen sitte päiväkirurgiassa leikkasi, oli hyvälaatuinen ja kuulemma aivan siisti pallukka.
Jonkin aikaa, muutaman vuoden kiristi sillä kohtaa kun lenkkeilin ja tein vatsalihastreeniä, sitten sekin loppui. Kuukautiset jatkui sen jälkeen vielä ihan hienosti 8v ja loppuivat sitten kertaheitolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981020- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648