Tänään oli Hesarissa kasteilmoitus. Joku vauva oli saanut nimekseen Tilla Tuttu Vanamo. Mitä mieltä olette nimestä?
Tilla Tuttu Vanamo
Minna
5663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
HIrveä nimi, lapsi raukka
ei ole sen lapsen vanhemmila kaikki kotona, karsea nimi, saako nykyään antaa ihan minkälaisia nimiä mitä mieleen tulee? ennen oli tarkempaa. ei ollut näitä tuttuja ja joseita ja ties mitä maitopurkkeja....nimen kun keksii vaikk kuink karseen niin eiku ristimään lapsiraukkaaa...voi EI.
Tuossa hesarin ilmoituksessahan oli sitten muiden perheenjäsenten nimet. Oliko niitä nyt kolme, isä äiti ja isosisarus. Äidin nimi taitaa olla Tuttu, sillä tuossa nimirimpsussa oli yksi nimi Tuttu.
Mistä nimi tulee? Miksi vanhemmat antavat lapselleen nimeksi Tuttu? Onko se suomalainen nimi? Onko lapsi - Tuttu - täysin suomalainen?
Juuri kastetun lapsen etunimi on Tilla.
Tiedän muitakin vähän outoja nimiä: Molla, Milla, Nella, Nelli, Tinka.
Muutama esimerkki vain.
Mitä outoa on nimissä Milla, Nella ja Nelli? Milla ainakin on ihan ok nimi.
eivätkä Molla ja Tinkakaan mitään ihmeellisiä nimiä ole, vaikken niitä omalleni antaisikaan! Nella ja Nelli ovat kivoja ja MILLAhan on niin tavallinen nimikuin voi vaan olla!!!! (siksi en sitä antaisikaan, mutta..)