3 reunahuomautusta Jeesuksen herruudesta

Mannerkorpi

3 REUNAHUOMAUTUSTA JEESUKSEN HERRUUDESTA
Kirjoittanut: Mannerkorpi, 22.10.2004 klo 18.12

1.) LUONTEEN PIIRTEET: Herra yksin on hyvä. Olen ilmeisesti ensimmäinen koko paikassa, kenessä ei ole yhtään pahaa. Näistä asioista opettaminen aloitettiin kohdallani poikkeuksellisesti neljävuotiaana Jyväskylän keskussairaalassa, vaikka normaalisti tämä tapahtuu kuusivuotiaana neuvolassa.

-Pahuus kuuluu luontoon
-Paha pistää aina paremmaksi
-Kaikki menevät helvettiin.

Kaikki muut ovat heti valmiita hyväksymään nämä opit, mutta minulle ei kukaan pysty puhumaan noin päin ja siksi jouduin viisivuotiaana silmäleikkaukseen. Parikymppisenä kukaan ei enää muista neuvolaiän asioita kuin alitajuisella tasolla, eikä pahaakaan enää ole olemassa. Joskus on joku vähän vastaava tapaus, että on ollut luomi huulessa. Minullakin oli luomi huulessa ennen silmäleikkausta. Nämä, jotka pistivät kyseiset opit alulle, ovat olleet haudassa jo vuosisatoja sitten. 1700-luvulla näistä asioista puhuttiin liki parikymppisten kanssa, joten ikärajaa on siirretty alas koko ajan ja saattaa olla, että nykyisin nämä neuvolaiän tarkistukset tehdään kaikille neljävuotiaana. Koko asia on jo suurimmalle osalle niin kaukana kuin ikinä voi olla, kunhan vain päästäisiin tuosta eroon jotenkin. Minun kannalta katsottuna, tämä paikka on antimaailma tai pahan valtakunta.

2.) SILMÄLEIKKAUS: Jeesuksen ristiinnaulitseminen on lällyä silmäleikkaukseen verrattuna (helvetti, inkvisition kidutukset, tulinen pätsi yms.) verrattuna. Minun on melkein pakko olla Herra, kun olen jotenkin päässyt tähän paikkaan selvittyäni silmäleikkauksesta hengissä. Nykyisin silmäleikkaus on ainoastaan tarpeellinen meriitti, sillä mikäli minulla ei olisi muuta sanottavaa kuin luonteen piirteet, joku vain tulisi ja pamauttaisi turpaan. Mainittakoon lisäksi, että Jeesus on ryvettynyt ristiretkissä ja vastaavissa, kun allekirjoittanut ei ole vielä ryvettynyt missään.

3.) IHMETEOT: Jeesuksen ihmeistä osa saattaa olla jälkipolvien keksintöä, eikä historiallisia tosiasioita. Allekirjoittaneeseen liitetään myös niin paljon ihmeitä, että pystyn kilpailemaan Jeesuksen kanssa tässä kategoriassa. Mainittakoon vaikka Gummerruksenkadun tapaus, mikä vetää vertoja uskomattomuudessaan Jeesuksen veden päällä kävelylle.

M.S.
Nuoren maan kreationisti, Jyväskylä
[email protected]

6

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pan

      Mitäs jos uudistaisit satuvarastojasi, olisi mukava lukea jotain muuta kun aina noita samoja aiheita.Ei muita ihmeitä olisi ollut?

      • Mannerkorpi

        Väärämielinen voi valehdella kuinka paljon hyvänsä, joten olikohan tuossa ainuttakaan sanaa, mikä pitäisi paikkaansa. Mikäli saisin omaan käyttööni samat rahat inflaatiokertoimella korjattuna mitä laitettiin silmäleikkaukseen, millaisiin tuloksiin pääsisinkään. Lopuksi, kaikki silmäleikkaukseen laitetut verovarat menivät turhaan kaupingin herrojen huvittamiseen.

        RUVETAAN TEKKEEN JO LÄHTÖÄ V.2.0
        Kirjoittanut: Mannerkorpi, 29.7.2004 klo 18.22

        1.) 1930-luvulla Gummerruksenkadulla työmies pelastui viime hetkellä hypättyään viereiselle katolle, kun rakennus alkoi sortumaan.

        2.) 1960-luvulla Rajakadulla romahti kerrostalon pääty sisään päin narulle ripustetun märän pyykin johdosta.

        3.) Vuonna 1972 Mäki-Matissa romahti ruokakaupan sisäkatto sisään päin myymälän sulkemisen jälkeen, kun paikalla oli yksi asiakas ja vartija.

        4.) Vuonna 2004 ruvetaan tekkeen jo lähtöä ja mennään Ellin kanssa Euromarkettiin.

        Nyt on jo keksitty neljäs sanonta, noiden kolmen vanhan lisäksi. Jumala on edelleenkin jotenkin kiinni minussa, joten on käsittämätöntä, että minun täytyy tehdä "hanttihommia" suunnittelu- ja konsulttitoimistoissa. Valtio myöntää apurahoja vaikkapa taiteen nimissä esitettyyn oksentamiseen, mutta kun Jumala on kyseessä, joudun tekemään kaiken omalla ajallani ja omalla kustannuksellani. Ongelma on siinä, ettei löydy ketään kuka pystyisi puhumaan järkevällä tavalla koko asiasta.

        Toukokuussa vuonna 2004 olen kolmesti saanut yhden esineen muuttumaan kahdeksi, kun olen siirtänyt kyseistä esinettä alakerrasta yläkertaan ja yläkerrasta alakertaan. Yhdestä kahdeksi muuttuneita esineitä ovat olleet puhelinluettelo (1), kännykkä (2) ja keinutuoli (3). Mikäli väittämäni esineiden kahdentuminen on totta, silloin minun kauttani on tapahtunut ihmeitä ja kysymys on enää siitä, onko oma todistukseni luotettava. Itse epäilen esineiden kahdentumisen olevan vasta alkua, sillä Jumalan kautta keksittävien sovellutusten määrä on käytännössä rajaton.

        5.6.2004 Kyösti Virrankoski kättelee minut aamulla Euromarketin edessä ja
        antaa minulle vesipullon. Virrankoski käskee minun käydä äänestämässä 13.kesäkuuta vuoden 2004 europarlamenttivaaleissa ja annetussa vesipullossa on raikasta Asikkalan lähdevettä. En ollut ajatellut käydä äänestämässä, mutta ellei Virrankoskea kannata äänestää europarlamenttivaaleissa, ei ketään muutakaan kannata äänestää. Kyösti Virrankoski on sen oloinen mies, että saattaisi olla ensimmäinen "kova nimi" puolestapuhujanani.

        M.S.
        Nuoren maan kreationisti, Jyväskylä
        [email protected]


    • puusilimä

      -Paha saa aina palkankorotuksen.

    • ahma-75

      kuule kerroppas vähän asumisestasi, siviilisäädystäsi, harrastuksistasi ja silleen, kun ihmisiä varmasti kiinnostaa että miten sinä "viittä vailla vapahtaja" oikein elelet?

      • Mannerkorpi

        Harrastuksistani voin jotain kertoa:

        -musiikki (vanha DJ)
        -korvessa samoilu maastokartan kanssa

        Siinäpä ne olivat. Toisin ajateltuna, Herra voisi olla joulupukin kaltainen juttu, onhan lentokenttäkin vieressä. Veisin vaan asiasta kiinnostuneita johonkin korpeen puhumaan sekä syömään ja juomaan.

        M.S.
        Nuoren maan kreationisti, Jyväskylä
        [email protected]


    • ALAMAISET KUMARTAKAA

      JA TUOKAA RAHAT MULLE!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      108
      4876
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3972
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1364
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      171
      1361
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe