sähkön valinta

Sitten kun kuluttaja saa itse valita minkälaista sähköä haluaa käyttää, niin heti valintani on uusiutuvaa sähkövoimaa esim. tuulivoimalla tuotettua.
17108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ahaa, eli saat sähköä silloin kun tuulee. Kovilla pakkasilla talvella ja tyyniniä syysiltoina sähköä tulee pistorasiasta, muuna aikana ihana tuuli työntää tuulivoimalan roottoria ja sähköä piisaa muutaman hehkulampun tarpeisiin.

Kyllä arkitalous on taas etäinen asia viherpiiperölle!

Äänestä

Edelliselle kommentoijalle.
Mitä hyviä puolia on uusiutuvalla sähköntuotannolla ?
Onko sinun mielestä "viherpiipertäjät" jotenkin alempaa kastia kuin sinä ?

Äänestä
  • kadottaneet arkielämän realismin. Voisit ilmoittautua vapaaehtoisesti maksamaan tuulisähköstä sen todellisen hinnan ilman tukia. Ehkä se palauttaisi sinullekin vähän realistisemman otteen asioiden käsittelyyn. Kyllä se vaan on niin että tuulienergialla tuotettu sähkö on sitä kalleinta energiaa joka ei lisäksi riitä mihinkään.

    Äänestä

  • Pipertäjät ovat kirjoitti:

    kadottaneet arkielämän realismin. Voisit ilmoittautua vapaaehtoisesti maksamaan tuulisähköstä sen todellisen hinnan ilman tukia. Ehkä se palauttaisi sinullekin vähän realistisemman otteen asioiden käsittelyyn. Kyllä se vaan on niin että tuulienergialla tuotettu sähkö on sitä kalleinta energiaa joka ei lisäksi riitä mihinkään.

    Ydinvoiman kannattajat ovat ahneita, ette ajattele muuta kuin rahaa ja omaa napaanne, viis tulevaisuudesta.

    Äänestä

kilpailuttaja.fi on paikka jossa voi vertailla sähkösopimuksia ja tehdä sopimuksen haluamansa sähköntuottajan kanssa. Sähkön voi valita vapaasti vaikkapa hinnan ja / tai tuotantotavan perusteella. Tai sitten voi esimerkiksi valita sähköä jolla ei tue Putinin hallintoa. Sitä nyt ei suoraan siellä lue, mutta esimerkiksi Ruotsissa tuotetusta tuulisähköstä ei Kreml taida kostua mitään. Suomalaiset ydinvoimalat tankataan venäläisellä polttoaineella. Karvahattuladamiehet ottavat sitten sitä.
Verkkoyhtiötä ei voi vaihtaa vaan Savon Voimalle on kiltisti maksettava sen mitä se pyytää.

Äänestä

Ajatus on kaunis, mutta käytännössä sillä ei ole paljon merkitystä. Kun tulee pakkaset, kaikki Savon Voiman verkon kautta tuleva sähkö on ydinvoimalla tuotettua, kotimaista ja ystävällismielisen naapurin Putinin lähettämää tuontivirtaa. Ja hyvä niin: sehän on kaikkein ympäristöystävällisintä eli kaikkein vihreintä voimaa, mitä markkinoilta voi saada. Jos halutaan torjua ilmastonmuutosta, joka on todettu ihmiskunnan suurimmaksi uhaksi, pitää satsata nimenomaan ydinvoimaan.

Sähköyhtiöt rakentavat viherpesuksi tuulimyllyjä ja muuta vastaavaa, mutta ei niillä ole kokonaisuudessa mitään merkitystä. Jos sieltä joku prosentti parhaana päivänä tulee, ei sillä tehtaita pyöritetä. Risuja voidaan kerätä autokuormittain, mutta yhden päivän ydinsähköä vastaavan virran tuottamiseen tarvitaan sadan kilometrin letka kuorma-autoja. Eikä ole ympäristöystävällinen ratkaisu, ellei panna autot toimimaan häkäpöntöillä.

Suhteuttakaa, pliis!

Äänestä

Ydinvoima ympäristö ystävällistäkö ?...

Äänestä

Ydinvoima nimenomaan on nykyisistä sähköntuottamisen muodoista kaikkein ympäristöystävällisintä.
Jos risuja poltetaan, siitä aiheutuu pienhiukkaspäästöjä, jotka ovat vaarallisia. Hengittäessä tukkivat keuhkot. Sama tilanne on tietysti öljyä poltettaessa ja erityisesti kivihiilessä.
Vesivoima on tuhonnut paljon suomalaista luontoa. Jos museoikäiset voimalat räjäytettäisiin ja kosket avattaisiin taas lohikaloille, matkailutulot korvaisivat moninkertaisesti voimaloiden sähköntuotannon.
Ydinvoimala ei tuota mitään päästöjä, piipusta tulee vesihöyryä. Sitä samaa haihtuu järvistä ja meristä.
Miksi puhtainta energiamuotoa pitää niin hirveästi vastustaa?
Japanissa tapahtui tämä Fukushiman tapaus. Siksi siellä ruvettiin vastustamaan ydinvoimaa. Pitää muistaa kuitenkin se, että alkusyy oli maanjäristys ja siitä aiheutunut tsunami. Ei niillä ollut mitään tekemistä ydinvoiman kanssa.
Voimala kesti katastrofin hämmästyttävän hyvin. Muuta intraa meni mäsäksi paljon. Kuolleita, hajonneita taloja ja muuta tavaraa oli pitkin rannikkoa. Sitä lilluu pitkin merta kohti Havaijia.
Ei tässä ollut kyseessä mikään "ydinvoimaonnettomuus", kuten viherpiipertäjät Suomessakin uutisoivat. Kyseessä on "maanjäristys" ja "tsunami" . Niitä Suomessa ei tarvitse pelätä tai sitten ovat maailman kirjat todella sekaisin.

Äänestä

Niin ja mitä sairautta ydinvoima aiheuttaa? Kateutta? Jalkasilsaa? Kuppaa?

Äänestä
  • Ydinvoima on atomipommiin verrattavaa vaaraa, joka aiheuttaa syöpää, kateutta ihan niinkuin sanoit, ahneutta, vihaa, ylpeyttä ym.. jos sinulla on kuppa ja silsa niin mene lääkäriin.

    Äänestä

Ollaan vauhdissa taas.Näps näps.

Äänestä

Etelä-Savossakin on voimaloita, joissa varapolttoaineena toimii kivihiili. Se on halpaa ja sitä on helppo laivata Saimaan kanavan kautta tänne.

Ottakaapa ydinvoiman vastustajat Google käteen ja tutkikaa, kumpi on aiheuttanut kuolemia, hiili vai ydinvoima.

Joka vuosi kuolee satoja ellei tuhansia ihmisiä hiilikaivoksissa. Milloin on viimeksi joku kuollut uraanikaivoksessa tai ydinvoimalassa. Ei taida olla tapauksia.

Kun puhutaan ydinvoimasta, aina joku viherpiipertäjä maalailee näitä kauhukuvia. "Vuoto ydinvoimalassa" pääsee kaikkien lehtien etusivulle, kun Loviisassa vessan putki on mennyt rikki.

Miten niin ydinvoima aiheuttaa syöpää? Suomessa on maaperässä runsaasti radonia, joka aiheuttaa jatkuvaa taustasäteilyä. Se voi aiheuttaa satoja/tuhansia syöpätapauksia vuodessa. Ydinvoima tuskin yhtään.

Luvallisesti saa myydä tupakkaa, joka todistetusti aiheuttaa tuhansia keuhkosyöpätapauksia vuosittain. Luvallisesti saa myydä perunalastuja, joiden käristetyt transrasvat aiheuttavat tuhansia syöpätapauksia vuosittain.

Miksi ei vaadita tupakan ja sipsien täyskieltoa?

Edelleen: suhteuttakaa, pliis.

Äänestä

Ihan totta tuo suhteuttakaa, sipsiä ja tupakkaa voi jokainen käyttää tai olla käyttämättä, se on henkilökohtainen valinta.Ydinvoimaa pitää kaikkien kestää ja pelätä, kun ei voi valita silloin kun ydinvoimala rakennetaan. Tsernobylistä ne radonit maaperään on tullut, ja kun vuoto tapahtuu ydinvoimalassa siitä kaikki saastuu vuosikymmeniksi. Että semmoisen perinnön ydinvoiman kannattajat haluaa jättää tuleville sukupolville.

Äänestä

Oottakaatte vain kun kaupunginjohto saa oivalluksen että tänne pitää saada ydinvoimala Pieksäjärven rantaan....yhtä utopistisia ja suuruuden hullujahan ovat nämä muutkin suunnitelmat ja teot olleet jo vuosia täällä...

Äänestä

Vai suuruuden hulluja ideoita Pieksämäellä, ehei ollenkaan, kaikkihan täällä lopetetaan, ei täällä mitään uutta siedetä, VR:kin lopetti lipunmyynnin. Nyt narisijat ovat varmaan hyvillään...

Äänestä

No ei ole radonit tullut maaperään ydinvoimalasta. Nyt on ihan perustiedoissa puutteita. Kyllä taustasäteily on ihan luomua.

Tuulivoimaa vastustetaan koko ajan tällä "ei minun takapihalleni" -periaatteella. Jos Pieksämäelläkin haluttaisiin valtakunnan verkon sähkö korvata tuulimyllyillä, se vaatisi aika monta yksikköä. Aina joku mökkiläinen tai vakituinen asukas valittaisi: ei ainakaan tähän tuollainen voimala sovi.

Annetaan ydinvoimaloiden antaa meille perusturvan eli laadukkaan ja kohtuuhintaisen sähkön. Sitä voidaan paikallisesti täydentää polttamalla puuta ja turvetta. Tässä on hyvä paletti.

Äänestä

Niinhän se on joka asiassa aina on vastustajia vaikka olisi hyvä asia kyseessä puolin ja toisin. Mutta nyt on kyse valinnoista, kyllä olen valmis maksamaan vähän enemmän vaarattomasta sähköntuotannosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eiydinlaitoksia kirjoitti:

Sitten kun kuluttaja saa itse valita minkälaista sähköä haluaa käyttää, niin heti valintani on uusiutuvaa sähkövoimaa esim. tuulivoimalla tuotettua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu