30.09.2014 esittää selvitysmies Jaatinen Talvivaaran kohtalosta.
http://www.youtube.com/watch?v=fvDZis3BXSY
http://www.youtube.com/watch?v=fvDZis3BXSY
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ostin 0,03 ja möin 0.12 niin ei ole hätää vaikka loppuisi.
Tein kohtuu tilin helpolla.
Tienasit 0.9senttiä.Kohtuutili persaukiselle.
Silloin kun talvivaaran osakkeen hinta kävi alle 4 sentin, niin vaihto pörssissä oli 59 000 000 osaketta sille päivälle.
Suomessa on noin 80 000 talvivaaran osakkeen pienomistajaa, jotka lähes kaikki sanoo ostaneensa silloin alle 4 sentin per osake.
Keskimääräinen vaihto on siis 737 osaketta omistajaa kohden sille päivälle, joten pieniä on siemenperunat olleet.
Ja jäljelle jää... Suomen kallein monttu.
Turskaa veti 98%
Paitsi että Talvivaara...tai sen jatkaja...tulee saamaan uraaniluvat koska EU:n ja Suomen tulee olla uraaniomavarainen ettei sitä tarvitse ostaa esim. idän maasta.
AVAINTIEDOT
Tuottaessaan suunnitellun 50.000 tonnia nikkeliä vuodessa Talvivaaran tuotantopotentiaali on vuoteen 2012 mennessä noin 2,3 % maailman nykyisestä vuosittaisesta primäärinikkelin tuotannosta.
Talvivaaran oletetaan tuottavan metalleja vähintään 46 vuotta
Ensimmäiset metallit saostettiin lokakuun 2008 alussa
Ensimmäinen tuotantomittakaavan saostus ja metallien myyntierä lähetetty 19 helmikuuta 2009
Sekä Kuusilampi että Kolmisoppi ovat JORC-luokiteltuja esiintymiä. Esiintymissä on ohut maapeite ja sivukivi-malmi -suhde on lähes 1/1, minkä ansiosta esiintymät ovat helposti louhittavissa ja soveltuvat hyvin avolouhintaan. Malmion suotuisien ominaisuuksien ansiosta Talvivaaran investointi- ja käyttökustannusten odotetaan olevan suhteellisesti alhaisemmat verrattuina moniin muihin nikkelikaivoksiin. Talvivaaran tuotanto on näin ollen myös vähemmän altis metallien hinnan vaihteluille.
Biokasaliuotustekniikan ansiosta malmivaroja voidaan hyödyntää kustannustehokkaasti. Tämä teknologia antaa konsernille kustannusedun sekä alhaisempien investointi- että käyttökustannusten muodossa.
Suomessa on hyvät geologiset tietokannat, hyvä infrastruktuuri, kehittynyt kaivoslaki ja käyttövalmiina olevat malminetsintäpalvelut. Konsernin odotetaan hyötyvän siitä, että kaivos on lähellä olemassa olevaa energia- ja kuljetusinfrastruktuuria sekä potentiaalisia asiakkaita.
http://www.talvivaara.com/yhtio/avaintiedot
Talvivaara
Talvivaaran Kaivososakeyhtiö on kansainvälisesti merkittävä perusmetallien tuottaja, joka keskittyy ensisijaisesti nikkelin ja sinkin tuotantoon biokasaliuotuksena tunnetun tekniikan avulla. Biokasaliuotuksella metalleja voidaan rikastaa matalapitoisestakin malmista taloudellisesti kannattavasti. Talvivaaran esiintymät Sotkamossa muodostavat yhden Euroopan suurimmista tiedossa olevista sulfidisen nikkelin esiintymistä. Esiintymien arvioidaan riittävän useiden kymmenien vuosien tuotantoon. Yhtiö on tehnyt 10 vuoden myynti- ja ostosopimuksen koko nikkeli- ja kobolttituotannostaan Norilsk Nickelin kanssa sekä pitkäaikaisen sinkin tuotevirtasopimuksen Nyrstarin kanssa. Talvivaaran osakkeet noteerataan NASDAQ OMX Helsingissä. Lisätietoja www.talvivaara.com.
http://www.talvivaara.com/media/Talvivaara_tiedotteet/porssitiedotteet/porssitiedote/t=talvivaaran/id=94855522