Rappukäytäväämme ilmestyi lappu jossa taloyhtiön hallitus kieltää autojen sisätilalämmittimien käytön vedoten niiden aiheuttamiin korkeisiin kustannuksiin. Onkohan tälläinen asia yksin hallituksen päätettävissä ???
auton sisätilalämmittimen käyttö
5
1334
Vastaukset
- hallituksen pj.
Kyllä se on nimenomaan hallituksen päätettävissä. Tosin tuo peruste on outo. Meillä syynä oli aikoinaan riittämätön sähköverkon mitoitus. Eli kahdelle paikalle oli yksi 10 A:n sulake (siis teho 10x220= 2,2 kW). Lokilämmitin on normaalisti 500 W ja sisätilanlämmittimet lähtevät n. 1 kW:sta ylöspäin. Kun lasketaan yhteen 2x0,5 kW ja 2x1 kW, huomataan, että sulakkeet paukkuu. Jos sulakkeissa (ja verkossa) riittää potku, voi yhtiökokous päättää lämpötolppapaikoista perittävän korvauksen nostamisesta. Sitä ei hallitus voi tehdä.
- R__oi
Eihän sähkötolpasta perittävä maksu ei ole vastike, josta päättää yhtiökokous, vaan käyttökorvaus, josta päättää hallitus. Tosin se ympätään talousarvioon, mutta se ei sido hallitusta, jos kulut kasvavat, nostamasta korvausta kuluja vastaaviksi kesken tilikauden.
- hallituksen pj.
R__oi kirjoitti:
Eihän sähkötolpasta perittävä maksu ei ole vastike, josta päättää yhtiökokous, vaan käyttökorvaus, josta päättää hallitus. Tosin se ympätään talousarvioon, mutta se ei sido hallitusta, jos kulut kasvavat, nostamasta korvausta kuluja vastaaviksi kesken tilikauden.
No, olen viimeksi asunut v. -91 taloyhtiössä. Asunto-osakeyhtiölaki on muuttunut sen jälkeen. Kyllä muistini mukaan juuri esim. vesi- tai autopaikkamaksun korotus markalla kirvoitti pitkät keskustelut nimenomaan yhtiökokouksessa. Sen sijaan parin miljoonan markan lainanottovaltuudet ikkunaremonttia varten kuitattiin ilmoitusasiana.
Mielestäni hallituksella ei silloin ollut oikeutta muuttaa yhtiökokouksen päättämiä asioita. - R_oi
hallituksen pj. kirjoitti:
No, olen viimeksi asunut v. -91 taloyhtiössä. Asunto-osakeyhtiölaki on muuttunut sen jälkeen. Kyllä muistini mukaan juuri esim. vesi- tai autopaikkamaksun korotus markalla kirvoitti pitkät keskustelut nimenomaan yhtiökokouksessa. Sen sijaan parin miljoonan markan lainanottovaltuudet ikkunaremonttia varten kuitattiin ilmoitusasiana.
Mielestäni hallituksella ei silloin ollut oikeutta muuttaa yhtiökokouksen päättämiä asioita.riippua yhtiöjärjestyksestä, mitä yhtiökokous päättää.
Vesimaksukin on vähän eri asia kuin autopaikka. Autopaikka on kiinteä kustannuksiltaan, eikä siihen liity muuttuvia kuluja. Sähkötolpan sähkönkulutus taitaa olla vain harvoin omilla mittareilla päinvastoin kuin esim. vesi.
Vertailun vuoksi esim yhtiön ulos vuokraaman tilan vuokrasta päättää hallitus eikä yhtiökokous.
Arvioini perustui parikymmentä vuotta vanhaan isännöintioppaaseen, joka myöskin saattaa siis olla vanhaa tietoa.
- Lupa
Tottakai. Harvassa taloyhtiössä on mitoitettu kaapeloinnit, tolpan sulakkeet ja järjestelmän pääsulakkeet/sulaketaulu sisälämmittiä silmällä pitäen. Ja tuleehan noista kustannuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437916Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4522201Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292105- 1431680
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511226Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251211Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991084Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65831Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.54733Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6721