Toimiiko edunvalvoja ihan oikein?

-Hanna-

Ihmettelen tätini edunvalvojan innokkuutta kumota kaikki, mitä pesänselvittäjä (laillistettu) on jo kertaalleen arvioinut omaisuusluetteloon perunkirjoituksessa. Edunvalvojalle ei kelpaakaan tämä ja hän nyt haluaa vielä tarkastuttaa mm. irtaimiston arvon, auton arvon, asunnon,jne..
Onko todella näin, että edunvalvoja saa suvereenisti pyytää/käskyttää muita pesänosakkaita vedoten maistraattiin, että "oikea" hinta maksetaan jokaisesta taravasta?
Eikö verottajalta saadut tiedot riitä? Pitäisikö nyt vielä käydä autoliikkeissä sekä kinteistövälittäjän juttusilla, että saisimme varmasti sen käyvän hinnan?
Edunvalvoja voisi itse tarkistaa, jos kerran ei ole tyytyväinen siihen, mitä papereissa lukee!

2

748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leskimies

      Oman pienen lapsen 'edunvalvojana' toimineena voin todeta, että Maistraatti (uudistunut holhouslaki 99) saattaapi olla pahimmillaan hyvin pilkuntarkka lakia tulkitessaan. Todennäköisesti kumpuaa sieltä tuo asenne. Tosin (kokemuksesta) voin sanoa, että kaikkeen 'kyykytykseen' ei kannata suostua. Kenen edun mukaista on esim. käyttää ulkopuolisten tekemiin arviointeihin paljon rahaa - vaatiiko laki sitä jne.

      Pyytäkää Maistraatin/edunvalvojan käskyt kirjallisina - siinä tärkeä neuvo!!!!! - näin selvinnee käytännössä onko joku asia 'pakollinen'.

    • edunvalvoja

      en ihan ymmärrä tilannetta (kiista keskeneräisen perukirjan arvoista?) mutta antakaa edunvalvojalle kaikki tarpeelliset tiedot asioiden tarkistamiseksi (siis edunvalvojan pitää kyllä itse tarkistaa tiedot, maistraatti tulee joka tapauksessa vaatimaan sitä) eikä tästä ole teille haittaakaan jos asiat on hoidettu oikein. Perukirja-arvothan ovat uskottujen miesten arvioita omaisuuden käyvästä arvosta ja jos ne ovat edes likipitäen oikeita niin tuskin niistä edunvalvojalle tulee vaikeuksia maistraatin kanssa.

      Varsinainen lysti teillä alkaakin vasta sitten jos yritätte saada pesän jaetuksi. Jako tuskin onnistuu laillisesti ilman oikeuden määräämää pesänjakajaa vai oliko viestissäsi nimenomaan kyse jo tästä? Silloinkin pesänjakajan (ja nimenomaan hänen) tulee selvittää jokaiselle osakkaalle millä perusteella omaisuus on arvostettu.

      Jos teille syntyy mielipide-ero omaisuuden käyvästä arvosta (ette hyväksy edunvalvojan näkemystä), niin kyllä joudutte silloin itsekin selvittelemään käypiä hintoja isompien asioiden osalta (auto ja asunto sekä arvoirtaimisto, jos sellaista on) näinhän on tilanne joka kiistatilanteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7896
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      448
      2170
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2082
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1658
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1221
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1197
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1067
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      828
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      712
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      710
    Aihe