Moikka.
Ihan alkuun ennen kuin aletaan mollamaan olen töissä käyvä veronmaksaja ja tarkka vähistäkin rahosita joita minulle on pikkasen.
Ni kysykseni kuuluu, oisko ideoita antaa.
Olen kovasti miettiny omaa vapaa-ajan paikka mutta päätöstä en oo saanut aikaiseksi oisko toisilla vinkkejä neuvoja.
Olen asuntovaunuja katellut ja käynyt tutusumassa paikanpäälllä n.2000e saisi kuivan vaunun ja tontti tai paikka miksi kutsutaan maksaa vuodessa n.1000e.
Sit kuitenkin aloin funtsaamaan asuntoauto/retkeilyauto oisi mukava kulkisi aina matkassa kaikki. mutta ajan työni puolesta paljon pitkä työmatka n. 25tkm vuodessa ni ei järkee ostaa n.s oikeaa asuntoautoa koska kulutus jo niissä kova abaut 13-15l satasella.
Retkeilyauto oisi kivan kokoinen mutta esim. 400tkm ajettu transporter jossa lämmittimet ja sängyt muuta en tarvitsekaa maksaa jo 5000e. Tokiha ducatoo ja transit saa halvemmalla mutta niistä en oikee innostu.
Tokihan miettiny pienen teollisuustontin vuokraamista/ostamista pienen palan saisi joilla tuhansilla ja sinne pikku parakki ja sauna esim. mutta niitä vähän tarjolla koska kaikki tuppaa olemaan isoja tontteja ja harva maan omistja viittii alkaa lohkomaan ja myymää muutaman tuhannen tonttia.
Oisko ideoita minkalainen idea oisi paras? tokihan funtsannu tarviinko välttämättä vapaa-ajan viettopaikkaa tuleeko siellä oikeesti käytyä mutta kyllä uskon että 10-20 yötä vuodessa siellä viettäs aikaa.
Nuukalle vaihtoehto vapaa-ajan viettopaikaksi
ideoita...
1
169
Vastaukset
- 9+20
maaseudun muuttotappiokunnista saattais löytyä mielenkiintoisia vanhempia asuntoja edullisesti. josko joku tällänen 20000e mummonmökki kelpais.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2394190Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1142649Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412402Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161446Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811446- 481179
- 781097
- 59973
- 45956
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58931