Köyhtyminen on faktaa. PK-seudulla asuntoja ostivat ainoastaan asuntorahastot. Ja ylihinnalla, ettei vain totuus paljastuisi.
http://stat.fi/til/ashi/2014/08/ashi_2014_08_2014-09-29_tie_001_fi.html
http://stat.fi/til/ashi/2014/08/ashi_2014_08_2014-09-29_tie_001_fi.html
Vastaukset 21
Vanhimmat
Rommaus on jo stadinkin ovella. Espoo putoaa nyt aika kylmää kuukausivauhtia. -2,4%.
Turku -4,0% :)
Tuo ei ihan vielä faktaa ole mutta suuntaa antava.
Koska tilastossa ei ole kuin 40% kaikista kaupoista.
Eihän tästä tule enää mitään - Kuluttajien luottamus sukeltaa kriisitasolle.
http://www.talouselama.fi/uutiset/eihan tasta tule enaa mitaan kuluttajien luottamus sukeltaa kriisitasolle/a2268254
Laskua kautta linjan: Yritysten luottamus heikkenee
http://www.talouselama.fi/uutiset/laskua kautta linjan yritysten luottamus heikkenee/a2268256
Kannettu vesi ei kauaa kaivossa pysy, eikä housuihin kuseminen lämmitä kauaa pakkasilla.
Jos nyt oikein ymmärrän tuon tilaston niin Helsingissä hinnat ovat nousseet sekä kuukaus- että vuositasolla?
Ja entä sitten, jos asuntorahastot ostavat? Pääasia että joku ostaa, jos joku toinen haluaa myydä.
Tärkein asia on kuitenkin se että minkäänlaista vuokrien laskua ei ole Helsingissä näköpiirissä. Päinvastoin nousua.
Asuntorahastot ovat huvittavan epätoivoisia viritelmiä. Kerätään jäätyneiltä markkinoilta lääviä selvään ylihintaan(paitsi tiskin alta rakentajilta ostetut).
Sitten kehitetään oma arvostusmalli, jossa läävien arvon pudotessa, ne eivät maagisesti putoakaan, koska näin vain on sovittu. Tulee olemaan todella maukasta katseltavaa, kun tämä himmeli repeää.
Mitä lainkaan tapahtuu hinnoille jos/kun nämä joutuvat myymään keräämänsä melkoiset asuntomassat pakolla. Siitä tulee hintateurastus vailla vertaa.
tarvitsee. Mikään heidän mittarinsa ei nimittäin tule osoittamaan kuplakohteiden ikinä menettäneen kupla-arvoaan.
Ei helsingissä pienten asuntojen vuokrat hevillä laske,ne on suuremmat joista ei nyt saa vuokraa niin kuin takavuosina,ei joutuu halvemmalla vuokraamaan suuremman asunnon.
+1,7% kuukaudessa. Tsunami.
Kattellaas nyt ihan rauhassa miten tuossakin leikissä lopulta käy. Veikkaan että talouden tosiasiat painaa lopulta enemmän kuin rahastojen tukiostot.
Onhan tätä katseltu jo vuosikausia ihan rauhassa.
Talouden tosiasioita ovat:
-Suomen BKT EI OLE romahtanut, vaikkakin nollakasvu tai marginaalinen alamäki on iskenyt.
-Helsingin väkiluku kasvaa jatkuvasti, eikä loppua ole näkyvissä. Muuttoa niin maalta kuin maailmaltakin. Asunnoille siis jatkuvasti kasvavaa kysyntää, mikä tarkoittaa, että hinnat Helsingissä voivat nousta jopa talouden sukeltaessa. Helsingin kantakaupunki ei oikeastaan edes voi kasvaa kysyntää vastaavasti, joten siellä hintojen nousu vielä todennäköisempää kuin lähiöissä.
-Kaavoitusmääräykset luovat ylikysyntää varsinkin pienille asunnoille, kun niitä ei saa rakentaa kysyntää vastaavasti. Suomalaiset sinkkuuntuvat ja leskeytyvät yhä edelleen. Omakotifantasia hiipuu sukupolvi sukupolvelta yhä nopeammin. Eli kysyntä stadille kasvaa.
Eli kaiken kaikkiaan, ihan hyvältä näyttää.
Kattellaas nyt vaan.. ;)
Suattaapi se muuttoliike pian hyytyvä kun ei ole töitä tarjolla millä maksaa ne kovat hinnat. Työttömyys on ainoa mikä siellä kasvaa varmuudella.
Väkiluvun kasvussa eli muutossa tulee huomioida, että se ei ole rikkaista maista vaan somaliasta. Lisäksi maaseudun muuttajat on pääasiassa opiskelijoita ja maahanmuuttajia (somalia) jotka haluavat omien keskuuteen Helsinkiin.
Suomen BKT on supistunut jo pidemmän aikaa mikä on todellista myrkkyä taloudelle.
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2014/05/15/ekonomistit-suomen-bkt-odotettuakin-heikompi/20146880/12
Juttusi kuulostaa lähinnä ylivelkaisen paniikilta.
Ja jossittelu palstalla sen kuin jatkuu. Onhan sitä vasta 13 vuotta jatkanutkin. Täsmälleen saman ajan on tällä palstalla kerrottu asuntojen hintojen romahtavahn vähintään 70%
Kävikin niin, että hinnat NOUSUVIVAT vähintään 70%
Jos jos jos ja jos! Ja sitten vielä jos niin jos!
Työtönkin asuu.
Muuttoliike jatkuu, koska muualla tilanne on vielä huonompi.
Somalikin asuu. Ja heidän asumisestaan valtio ja kunnat tinkivät viimeisenä.
Opiskelijakin asuu. Usein savipeltovanhempien rahoin kasarmipeijoonin sijoituskopissa.
Jos hinnat lähtee laskemaan niin se on kyllä huono merkki. Ensinnäkin laskevilla hinnoilla ihmiset myyvät yleensä jos on pakko, ei muuten. Toinen asia on, että kysyntä on laskenut tosi paljon koska sellaisina aikoina kaikki huonommat asunnot jäävät myymättä kokonaan ja vain neliöhinnoiltaan arvokkaimpia asuntoja myydään. Jos myytävien asuntojen keskiarvo siitä huolimatta laskee, on todellisuus aika karu. Kolmas juttu on, että ihmiset uskovat aina, että sama trendi jatkuu. Jos hinnat ovat nousseet, ihmiset uskovat, että ne nousevat jatkossakin. Jos taas hinnat laskevat, ihmiset uskovat, että ne laskevat tulevaisuudessakin ja lykkäävät ostopäätöstä. Miksi ostaa nyt kun huomenna saa halvemmalla.
Nyt on myynnissä Espoossa asuntoja hinnoilla, joita ei ole näkynyt moneen vuoteen.
Nyt jäitä hattuun, että ei lähdetä tarjoamaan HULLUJA hintoja.
Myytyjen asuntojen määrät kesäkuu 316, heinäkuu 212, sekä elokuu 136!!!
Hirveää tiputusta...
Koko maa: 2212 => 2201 euroa (-0,5%)
PK-seutu: 3539 => 3494 euroa (-1,3%)
Ihan vielä ei ole vuokralla kannattanut vuotta kärvistellä, mutta kyllä se rommi sieltä vielä (joskus) tulee.