Vasikoitten juotosta

Paskerville

Niin, pari asiaa tässä näin yleisesti ottaen mietityttää tätä lomittajatarta, ja ois kiva kuulla teidän muitten, isäntäin ja renkein, kokemuksia/näkemyksiä aiheista =)

1. Pikkuvasikan opettaminen tuttiämpäriltä normiämpärille. Minkä ikäsenä teidän mielestä ois sopiva aika opettaa juomaan normiämpäriltä? Itte oon kattonu, että jos alkaa olla riittävän kookas kaveri, että kohta kumminki siirretään ryhmäkettaan, niin oon ruennu opettamaan ämpärille, mikäli talonväki ei anna eri ohjeistusta. Tokihan jos on kookas jo syntyisään, niin kattelen vähän papereistaki, että en nyt ihan muutamaviikkosta ala pistään ämpärijuotolle.

2. Maitojauheet. En nyt äkkiseltään löytäny tästä tietoa netistä, mutta mitä mieltä ootta, että mistähän tuota uutetaan? Mullon jotenki sellanen tunne, että kun meijerille sattuu livahtamaan "huonompi" erä maitoa (I/II lk), niin ne sitte vissiin siitä tekee tätä maitojauhetta, jota sitte myydään tuottajille takasi ;) Tokihan se selkiästi litrahinnalta halvemmaks tulee juottaa, kuin tankkikelponen maito, mutta sitte taas tulee se vastaan, että näät maitojauheet on liika "steriilejä". Kun tuntuu, että ovat vasut niin herkästi sitte ruikulilla, kun vaihetetaan maidosta juomalle, vaikka se tapahtuiski vaiheittain varovasti.

3. Hapannut/hapatettu maito. Tunnustan, olen tälle kesälle joutunut juottaan hapannutta maitoa vasikoille, koska eihän vanhoissa navetoissa monestikkaan ole kunnon kylmätiloja (ymmärrettävistä syistä), missä pitää maidot vähän kauemmin raikkaana. Ja totesin yllätyksekseni, että kukaan viidestä juottovasikasta (ryhmäketta, jossa tuttiseinä) ei muuten mennykkään vetelälle! Kaikilla oli kuivat peräpäät, hyvännäköstä kiinteää sontaa, ja virtaa oli niin että meinas itteltä lähtiä jalat alta kun pomppivat päälle kun menin sivoamaan kettaa :D

"Juoman hapattamisella on kolme tavoitetta. Hapan juoma säilyy hyvin. Hapatuksen ansiosta ripuliriski pienenee, koska juoksutusmahan happamuus ei katoa, vaikka vasikka saisi isommankin määrän. Hapotuksen kolmas tavoite on rajoittaa kerralla imetyn juoman määrää. Hapan ei ole yhtä maistuvaa kuin happamaton ja vasikka ei juo itseään kipeäksi. Hapottamisen tarve riippuu siis enemmän juottotavasta kuin käytetystä juomasta. Vapaajuotossa tulee helposti ylenjuontia ilman happoa. Juoma-annosta säätävällä automaatilla tätä vaaraa ei ole." Lähde: Maito ja Me- lehti, http://ammattilaiset.valio.fi/maitojame/mm6_04/el6_04.htm 29.9.2014

Kokemuksia/kommentteja?

3

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muamuija

      Miksi vasikka yleensäkään pitäisi siirtää tuttiämpäristä sankojuottoon? Meillä kaikki juo koko juottokauden tutista, tuttisankoille saa telineitä seinään tai on olemassa vasikkabaareja, jossa vaikka viisi vasikkaa voi juoda annoksensa kerralla. Toki joskus joku satunnainen vasikka opetetaan loppuvaiheessa sankoon, jos ryhmässä juotettavana vaikka on yksi vasikka enemmän kuin kädet tai astiat riittää, mutta korkeintaan muutama vuodessa, jä lähinnä sonneja nekin.

    • karjonhoitaja

      Katsoppa vasikkaa silloin kun se juo lehmästä, miten sen pää ja samalla ruokatorvi on?Vertaa vasikan asentoa tuttiämpärin ja tavallisen ämpärin kanssa. Kumpi luonnollisempi? Siis suomennettuna älä juota tavallisesta ämpäristä. Juota aina tuttiämpäristä. Se on nykyään ainoa virallinen käytäntö. Toisaalta olen aina sanonut että jos ei osata pitää tuttiämpäriä puhtaana niin parempi olla juottamatta sillä ollenkaan. Tutit avattava vähintään kerran päivässä ja samalla harjataan tutit ja ämpärit miedossa pesuainevedessä ja huuhdellaan. Jos jollain vasikalla ripulia, kaikki tutit lisäksi ämpäriin jossa niin kuumaa vettä kun hanasta saa, annetaan olla niin kauan kunnes vesi jäähtynyt jolloin voi harjata ja huuhtoa kertaalleen. Astiat säilytetään ulkona tuulettumassa ei minkään pölyävän tien vieressä eikä maassa. Juomat juotettava vähintään kolme kertaa päivässä niin että kokonaisjuomamääräksi muodostuu 8-10 litraa. Pikkuvasikallekkin aina vettä normiämpärissä, vasikka on utelias joten ihan pikkuinenkin maitojuotolla oleva vusu juo välillä vettä varsinaisen juoman lisäksi.
      Olen kuullut että kun vasikalle jätetään aina ternimaitojuotosta asti maitoa, vaikka jäähtynyttäkin, saataville vapaasti, ei koskaan tule sellaisia vasikoita jotka ei osaa juoda, niinkuin pikkuvasikoitten kanssa saa aina taistella että oppivat juomaan. Hapanjuotto ok. tutti ja letkut silloinkin voitava harjata vähintään kerran päivässä pesuainevedessä ja suoritettava kuumavesikäsittely kuten tuttien suhteen oli puhetta äsken. Voi järjestää heti kaksi letkua ja tuttia vuoropäivin vaihdettaviksi.

      En tiedä mutta ihan kun olisi sellainen mielikuva että startilla olisi jotain tekemistä heran kanssa, siis meijerin sivutuotteen. Liika steriiliys voinee olla ongelma, mutta varsinkin juuri maitojuoton yhteydessä on puhtauden suhteen oltava tarkka. Yhden ripulivasikan takia on sitten kaikki ripulilla jos ei ole tarkka. Ylipäätään on aina osattava ryhmittää vasikat niin että juottaa ne varmemmat ja terveet vasikat ensin ettei esim.ripuli leviä
      Hapanjuomaa kehuvat. Tosin tavallinen vapaajuotto ilman hapatusta on tuottanut hyviä tuloksia, on seurattava mahdollisuuksien mukaan vasikoitten kuluttamaa maitomäärää.

      • helppoa seurata

        Silloin se juo tavan ämpäristä, kun alkaa juomaan vettä kupista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      73
      2785
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2684
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1637
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1560
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      10
      1505
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1402
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1257
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1219
    Aihe