Reklamaatio

T.G.P.R.

Ostajani on reklamoinut mm.seuraavista asioista:
1. ikkuna ei aukea, jotta voisi pestä
2.parvekelasituksissa vikaa
3.ilmanvaihto: lämpötilan hallinta ei toimi
4. huoneiden lämmityksen lämpötilan hallinta ei toimi, myöskäään lattialämmitys ei toimi kunnolla
5. yksi seinä ei ole suora
6. yhden vesipisteen liitännät ovat peitelevyn takana
7.pääoven edessä oleva katos vuotaa
Näiden korjaamisten maksua vaaditaan minulta myyjänä. Mitä sanotte ?

5

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mä vaan

      Ei mene läpi.

      • Menee osittain läpi. Se, että mitkä osat menevät läåi sitten taas riippuvat aisoista joita aloittaja ei kertonut.

        - kiinteistö/vuokraoikeus/ vaik AsOy?
        - mos AsOy, niin mitä yhtiöjärjestyksessä määrätään kunnossapidosta?
        - missä kunossa asunto oli kun kävi siihen tutustumassa?

        Ainakin lämmitykseen liittyvät ongelmat kaatuvat aloittaja niskaan kiinteistössä/vuokraoikeudessa tai AsOy:ssä jossa ko kunnossapitotoimet on yhtiöjärjuestyksessä määritelty kuuluvaksi osakkeenomistajalle.


    • Tämmöstä tänään

      Välittä LKV:n kannattaa taas perehtyä lakiin ja oikeuskirjallisuuteen sekä oikeuskäytäntöön, sillä aivan pienistä virheistä ostajalla ei ole oikeutta hinnanalennukseen. Virheeltä vaaditaan siis vaikuttavuutta. Tosin aloittajan antamilla tiedoilla noita seikkoja on vaikea arvioida, mutta jos korjaukset ovat pieniä ja helposti toteutettavia, niin oikeutta hinnanalennukseen ei ole. Lopuksi: jos asunnon lämmitys ei toimi, katsotaan se aina kauppaan vaikuttavaksi virheeksi ja siitä ostajalla on lähes poikkeuksetta oikeus hinnanalennukseen.

    • T.G.P.R.

      Kyseessä As Oy, yhtiöjärjestyksessä ei mainita mitään kunnossapidosta.
      Lyhentelin tuossa ylhäällä noita kohtia, laitoin vain pääasiat, ehkä turhan lyhyesti sitten, näkyviin.
      Asunnon lämmitys toki toimii, mutta se on ostajan mukaan korkea ja vaihtelee eikä huoneistosta löydy säädintä, jolla voisivat itse säätää ilmanvaihtoa ja lattialämmitystä, noin lyhyesti sanoen.
      Huoneisto on 2005 rakennetussa talossa ja hyvässä kunnossa.
      Ostaja vaati kauppakirjaan erityislausekkeen, jossa mm. mainittu kaupan ehdoksi, ettei huoneistossa esiinny kosteusongelmia ja laitteissa ei ole vikoja. Tarkistutin tämän takia kauppakirjan lakimiehellä, joka sanoi, että em. erityiskohdat eivät muuta myyjän vastuuta, siinä pätee vain asuntokauppalaki.
      Olen toki menossa tämän kanssa uudelleen lakimiehen juttusille.

      • Nuo kaikki puutteethan kuuluvat taloyhtiön vastuulle, ei myyjän. Tietenkin myyjäkin voi joutua vastuuseen jos vikojen korjaukset aiheuttavat ostajalle merkittäviä kustannuksia yhtiövelan kautta. Tässä tapauksessa niin ei voi käydä, merkittävyyskynnys kun on oikeuden päätöksissä vaihdellut 3-10 % välillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      23
      4824
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      158
      4116
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3426
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3086
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      87
      2814
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      151
      2652
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2433
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      37
      2423
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1665
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      121
      1650
    Aihe