miten olette sijoittaneet maataloudesta tulleet varat, mitä on jäänyt? Metsä on kyllä aika kallista nyt. Osake sijoittamista vierastan. Pankki ei maksa oikien mitään korkoa. :/
Mihin laittaa rahat?
rahat poikimaan
25184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Onko sulle jäänyt jotain??????
Rahastosalkku riskinsietokykysi mukaan.
Itse olen ostellut yksiöitä ja kaksioita kerrostaloista. Maksimi matka Kamppiin saa olla 3 km ja sijoituksesi arvo nousee 10 % vuodessa.
Osakkeisiin ja sijoitusasuntoihin yliopistopaikkakunnilta. Nyt ei kannata ostaa metsää eikä peltoakaan.
käsi ylös moniko osti Nokiaa kun hinta huiteli 30-60€?
ja piti ne kun kun hinta laski alle hankintahinnan?
Metsää olen aina ostanut, kun on ollut tarjolla kohtuulliseen hintaan. Muutamia tontteja on tullut näiden metsäkauppojen mukana. Älyttömällä hinnalla en osta mitään.
Osakkeita ei ole suuremmin, mutta jotain sentään, lähinnä puhelinyhtiön osakkeita, maksavat hyvän osingon.
Asunto-osakkeita on ja niistä tulee vuokratuloa.
Taidetta on ostettu, lähinnä tauluja, vanhempaa jokunen, enimmäkseen kuitenkin nykytaidetta kotimaisia ja ulkomaalaisia taiteilijoita. Viimeksi ostin tanskalaiselta taiteilijalta kolme taulua. lupaava taiteilija. Arvonnousu lähinnä tuurista kiinni...
Hopeaa on ostettu romuna ja tarve-esineinä.
Kirjallisuutta on hankittu, vanhempia erikoisuuksia ja kirjailijan omistuskirjoituksilla.
Postimerkkejä
Kunniamerkkejä.
Osa on ostettu ihan omaksi iloksi hieman harrastuksena, osa sijoituksista tuottaa jatkuvasti, joten uusia sijoituksia voidaan tehdä. Pankkitilillä ei rahaa ole pidetty enempiä. Maatalous ei juuri tuota, joten on ollut pakko kehittää näitä sijoituksia.
Jos on hyviä rantoja, niin rakenna mökki, niin että se on erikseen myytävissä jos tulee myyntihaluja.
Kun vuokraat mökkiä, niin siitä tulee elinkeinotoimintaa ja voit poistaa koko paskan kuluineen verotuksessa.
Mikäli lapsia on, niin jollekkin jää se mökki, kun toinen ottaa talon.
Tämä taas jonkillainen provo.
Onkohan Suomessa yhtään viljanviljelijää joka ei joutuisi punmppaamaan
kannattamattomaan maatalouteen ulkopuolista pääomaa.
Itse laitan kaikki metsien tuoton maatalouden laitehankintoihin.
Jaa että miksikö ? Noh, tää on niin kauhian kivaa hommaa.
Niin kyllä tosi asia on, että maatalouden tuloilla ei ainakaan meillä sijoitustoimintaa voi harjoittaa, pikemminkin sijoitusten tuotoilla rahoitetaan viljelyä.
Kyllä meidän parhaiten tuottavat "parsipaikat" on kaupungissa vuokra-asunnoissa, joista tulee vuokratuloa. Kaupungista on muutenkin tätä tilaa rahoitettu, kun on rakennettu sinne taloja ja myyty niitä hyvään hintaan, kiinteistöjen myynnillä on pystytty rahoittamaan mm. lisämaiden ostoja. Ja alunperin tätä tilaa maksettiin kaupungista myydyillä omakotitaloilla. Autokaupalla myös on rahoitettu tätä maatilaa.
Maatalousyrittäjien verotettava keskiansio vuodessa ylittää reippaasti muiden yrittäjien keskiansion. Puhumattakaan palkansaajista.
Tämä on ihan selkeää ja tutkittua tilastofaktaa.
nopeesti on sitten tarvinnut kasvaa jussien tulot kun tuo tilasto vuodelta 2010 kertoo aivan muuta.
Viljelijät näyttävät olevan listalla enempikin alalaidassa :)
oleva tilasto unohtui :)
http://tilastokeskus.fi/til/yskp/2010/yskp_2010_2011-09-27_tie_001_fi.html?ad=notify
Tilastot ovat tilastoja. Niitä lukiessa täytyy miettiä mitä ne kertovat ja mitä eivät. Yleensä maatalouden palkoista puhuttaessa käytetään palkkana tilan tuloja, siis koko tila tuloja joita usein on jakamassa kaksi henkilöä.
Joissakin tilastoissa käytetään maataloustuottajien tuloina maatilatalouden tuloja joissa on mukana metsätalouden tulot.
Tilastokeskuksen taulukossa mainitaan säännöllisen työajan keskiansio. Mikä on esim. Maitotilan säännöllinen työaika? Ansiotilastoissa pitäisi tulot laskea mieluiten tehtyä työtuntia kohden jotta ne olisivat vertailukelpoisia. Ja otettava huomioon myös ylityötunnit ja pyhätunnit niiden palkkaan vaikuttavilla kertoimillaan.
Tuo tilastokeskuksen tilasto ei oikeasti kerro tuossa muodossaan yhtään mitään. Lähtötiedot ovat puutteelliset, niitä ei kerrota jostain syystä. Myös otos 659 on tilastollisesti mitätön. Kuuluuko siihen kirjanpitotilojen parasneljännes? Vai miten otos on valittu?
Luvattoman luokatonta työtä jälleen. Tilastotieteilijänkin pitäisi ymmärtää mitä tekee ja miten.
Siinä onkin ihmettelemistä, miksi verottajalle annetaan metsä ja maatalouden vero lappu samassa, olisi karu tilasto jos niitä ei yhdistettäisi.
Kyllä, kyllä, mutta kun huonoin neljännes ikääntyy ja jää eläkkeelle tai siirtyy muihin hommiin, niin tilastojen mukaan keskiansio nousee, vaikka se ei oikeasti ole noussut kellään, huonoimmat vain on lopettaneet.
Ostan talvivaaraa ja wap-teknolokia yhtiöiden osakkeita
http://www.taloussanomat.fi/kotimaa/2010/08/03/professori-maataloudelle-miljardi-euroa-piilotukea/201010628/12
Siitäpähän lue vertaus palkansaajaan.
Ei taida nyt olla proffa ihan ajantasalla ja väittämillä ei ole todellista pohjaa, kun olen keskustellut asiasta. Lisäksi yksi perheestämme työskentelee Tilastokeskuksella
yksityiset keskustelusi kumovat viralliset lähteet?
nuo kaikki proffan luvut ovat virallisista lähteistä, tilastoista, budjeteista jne.
paitsi se bloggarin antama.
SAMAA SAKKIA KUIN Professori Pekka Himanen,,,:))))))))))))
Valitettavasti en voi nyt kommentoida enempää asiaa. Jos kuitenkin keskustelisit itse myös henkilökohtaisesti hänen kanssaan ja perehtyisit asiaan.
Eihän eläkeläisten tukeminen maatalouden tukea ole, vaikka eläkeläinen olisikin entinen maajussi.
Professori puhuu puutaheinää, kun sekoittaa selvät faktat, ilman noita eläkeläistukia niin noikin kannattamattomat viljelijät jatkaisi viljelyään, kunnes tulisi 63 vuoden vanhuuseläkeikä vastaan.
Mikäli sitä haluaa verrata palkansaajaan, niin oikea vertailukohde on työttömyyseläke, siinäkin valtio tukee työttömäksi jäänyt ihmistä ennen aikaisesti eläkkeelle.
Maatalouren saamat lapsilisät unohtu laskuista, anteeks i.
lapsilisiä saa yksityis henkilöt kautta suomen, ei maataloudet
Niin saa eläkkeitäkin, ei niitäkään maataloudelle makseta vaan henkilöille.