Hevonen ei liiku eteenpäin.

worriestoomuch

Kun ratsastan kentällä, niin jos yritän saada sitä raviin, se ei nosta ravia, eikä laukkaa, jos annan raipasta, se vain pukittaa, mikä neuvoksi?

Toisekseen, kun olen menossa maastoon, se ei liiku askeltakaan kotipihasta, ilman temppuiluja mm. pystyyn nouseminen, jos ei se saa kaveria mukaan maastoon, ja kaveria se ei aina saa mukaan, kun menen aina eriaikaan kun kaverini. Se asuu siis omalla tallilla, jossa on sen seurana kaverini hevonen.

Miten saan hevosen eteenpäin? Pelkään pukitteluja noin muutenkin...

4

5625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Hevonen on joko kipeä tai sitten vain pahasti päässyt niskan päälle (=oppinut että ei tarvitse toimia kuten ratsastaja haluaa). Tai jos kyseessä on vähän koulutettu hevonen, on mahdollista ettei se ymmärrä apuja.

      Hanki ammattivalmentaja/ratsuttaja avuksi, ennen kuin sattuu pahemmin.,

    • Pukitteluun auttaa yleensä se, ettei anna hevosen painaa päätään alas. Nykäise toisesta ohjasta suoraan ylöspäin sen verran lujasti että se naama sieltä nousee; jos sen pää pysyy normaalikorkeudella, sen on hyvin hankala nostaa takapäätä ilmaan. Tässä asiassa voit myös ennakoida sen verran, että jos tiedät, että joudut käyttämään raippaa, nosta toinen ohja ylös jo valmiiksi, niin hevonen ei pääse laskemaan päätään alas alunperinkään.

      Jos hevonen hyppää pystyyn, vedä sen pää syliin. Jos sen turpa osoittaa saapastasi kohti, se ei saa kunnolla tasapainoa jolloin sen on vaikea nousta kahdelle jalalle. Jos tiedät hetken milloin heppa hyppää pystyyn, voit tällä keinolla estää hyppimisen, tai jos se ehtii hypätä, saat sen laskeutumaan takaisin neljälle jalalle. Itse olen yleensä käyttänyt jyrkästi alas johtavaa ohjaa, mutta olelllisinta on saada sen kaula mutkalle ja hevonen pois tasapainosta, niin sen on pakko pitää kavionsa maassa.

      Jos hevonen ei suostu liikkumaan kokeile A) peruuttaa sinne suuntaan minne haluat mennä, tai B) pakota se ottamaan edes yksi askel johonkin suuntaan, esim etuosakäännöksellä tms, sen jölkeen seuraava askel on yleensä helpompi jne.

      Peruuttaminen on hevoselle raskasta joten se pyrkii välillä pysähtymään. Silloin, jos siltä tuntuu, voit kokeilla kääntää hevosen oikein päin ja katsoa josko se suostuisi kulkemaan eteenpäin pois päin tallilta. Jos suostuu, hyvä juttu, mutta jos ei, käänny taas ympäri ja jatka peruuttamalla. Omani luovutti aikoinaan muutaman kilometrin jälkeen. Jos peruutus ei auta, eli hevonen kieltäytyy siitäkin, pakota se ottamaan edes yksi askel mihin tahansa suuntaan. Käännä vaikka sen takapäätä etuosakäännöksellä sen verran että etujalatkin ottavat askeleen tai pari, ja tee välittömästi sama toiseen suuntaan. Tai jos hevonen ottaa sen askeleen helpommin vaikka vetämällä pään syliin, sekin käy, kunhan ne etujalat liikkuvat. Kokeile välillä joko heppa suostuisi lähtemään liikkeelle, ja jos ei, jatka veivaamista. Hevonen ei jaksa sellaista puolelta toiselle vempuloimista loputtomiin, joten jossain vaiheessa se kyllä antaa periksi ja lähtee eteenpäin. Sitten kehut kovasti.

      Nämä keinot ovat toistaiseksi tehonneet kaikilla hevosilla joilla olen ratsastanut. Mutta ennen kuin lähdet näitä kokeilemaan, tee kuten tuossa ylempänä sanottiinkin, eli varmista ettei hevosella ole kipuja. Ja tosiaan jos se on hyvin nuori tai esim ex ravuri, varmista myös, että se ymmärtää mitä siltä pyydät.

    • turhauttava

      Täällä saman asian kanssa painitaan tosin tämä on osaamaton ex ravuri ja ei pukita vaan potkii takasella ilmaa. Kipuja ei ole. Osaa avut mutta ei halua lähteä. Saattaa alkaa vain pyöriä paikallaan myös kun käskee eteen. Turhauttavaa. Jopa tunteja on taisteltu ja kun on päästy maastoon on heppa jännittynyt hetkittäin ja koittaa kääntyä takaisin kotiin MUTTA kun minä käännän sen kotiin se kuin lasittuu paikalleen eikä liiku milliäkään kuin vain kotoa poispäin

    • moimoiiii

      Mites ois pyöröaitaus treeni ja maastakäsittely? Oikein tehty pyöröaitausharjoitus =parempi suhde hevoseen ja sekeämpi johtajuus. Nouseeko juoksuttessa ravi?
      Ensin maastakäsin kuntoon ja sitten selästä suljetulla aluella (kenttä tms.) ja sitten vasta maastoon.
      katso vaikka tää https://www.youtube.com/watch?v=WZAotg4aAHQ
      Ikinä ei anneta hevosen päättää suuntaa eikä vauhtia. Joskus liika painekin voi aiheuttaa pukittelua, aina pitää antaa mahdollisuus lähteä pienimmästä mahdollisesta paineesta, oma hevoseni lähtee liikkeelle ja pysähtyy pitkälti istunnalla ja äänellä, sillä se tietää paineen kovenevan hiljalleen jos oikeaa reaktiota ei tule.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5841
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4575
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4342
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4121
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      89
      3722
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3245
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2423
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2329
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2069
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1189
    Aihe