Sopulit lähtee kirkkovaltuustosta samalla kertaa

Monttu auki

Suurin osa on päättänyt erota, sen kummemmin perustelematta kirkkovaltuustosta puheenjohtajansa johdolla. Tässä nyt olisi pitänyt olla sen verta ryhtiä jatkaa ja ottaa vastuuta tulevaisuuden tärkeistä päätöksistä vanhoilla päättäjillä, sanotaanhan että sopu sijaa antaa. Mistä tällainen rintamakarkuruus. Pelottaako olla tekemässä päätöksiä, kun valitaan ihan uusia jäseniä kirkkovaltuustoon. Olisi pitänyt osalla jo olla aikaisemmin ryhtiä jättää kirkkovaltuusto, nyt sitten lähdetään oikein pois isolla porukalla. Onko puheenjohtajalla ollut liian paljon ns. vaikutusvaltaa, eikä sitten enää katsota itsellä olevan edellytyksiä jatkaa kirkkovaltuustossa, kysympä vaan?

1

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eteenpäin

      Minun mielestäni oli äärimmäisen suuri virhe aikoinaan, kun Anssi Joutsenlahti lähti seurakunnasta. Nyt sitten Anssin ei ole löytynyt ketään pysyvää veturia. Tosin täällä keskustelupalstalla haukkumalla ei tilanteeseen varmaankaan tule korjausta.

      Surkeaa, kun seurakunta on kaukana jäsenistään; ja vielä kauemmaksi ajautuu, kuten aloittajankin kommentista havaitaan. Mitä se on, kun ensimmäisenä aletaan kalvamaan. Miksi ylläoleva kirjoittaja ei itse ole ryhtynyt puuhamieheksi näissä tärkeissä tehtävissä ja ota vastuuta hoitaakseen asioita. Sehän se olisi miehen työ. Nykyään niin harvoin löytyy sellaisia vastuunsa kantavia henkilöitä kuten Anssi on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2429
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      19
      1637
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      1516
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1366
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1039
    Aihe