Hei
Olen hakemassa kuuteen yliopistokoulutukseen seuraavassa järjestyksessä. Olkaa ystävällisiä ja kertokaa teidän järjestyksenne näistä kuudesta vaihtoehdosta ja perustelkaa miksi valitsitte järjestyksen sellaiseksi. Minulla on nimittäin vielä hieman hakusessa lopullinen hakuvaihtoehto järjestys, mutta tässä se on tällä hetkellä. Kaikki hakukohteet on Turun yliopistoon.
1. Politiikan tutkimus = valtio-oppi - poliittinen historia
2. Terveystieteiden kandidaatin ja maisterin tutkinto
3. Sosiaalitieteet = sosiaalipolitiikka / sosiologia / taloussosiologia
4. Kulttuurihistoria, Suomen historia ja yleinen historia
5. Folkloristiikka, kansatiede ja uskontotiede
6. arkeologia
Arvostaisin erittäin suuresti teidän mielipiteitänne!
Rakkaat palstalaiset - Mihin hakisitte näistä vaihtoehdoista ?
13
272
Vastaukset
- Onpa sulla lista
Lähes koko listasi koostuu vaihtoehdoista, joista on vaikea työllistyä. Kakkos ja kuutosvaihtoehdoista en tarkemmin tiedä, mutta nuo kaikki muut ovat sellaisia, joista ei valmistu mihinkään ammattiin. Ykkönen, nelonen ja viitonen lienevät pahimpia.
- Opintoluotsi
Listaasi voisi vielä lisätä:
7. Estetiikka
8. Teoreettinen filosofia
Silloin se olisi opiskelupaikkaa harkitsevalle täydellinen lista "Vältä näitä aloja, jos sinulla on aikomus työllistyä opintojesi jälkeen". - ystäv
Kaikkiin kuuteen et pysty valmistautumaan millään pääsykokeisiin. Ja saattaapa niitä pääsykokeita olla samanaikaisestikin.
Pudota ensin pois vaihtoehdot 5 ja 6. Niistä et työllisty kuitenkaan. No, ehkä, jos sinulla on todellista paloa ja intohimoa niihin. - Kivikova kohtalo
Joo, se akateeminen opiskelu ja loppututkinto on näiden kommenteissa esitettyjen aineiden osalta hienoa, niin kauan, kuin ollaan oltu muutama kuukausi työttöminä maistereina.
Työtönhän ei ole nykymaailmassa mitään, olitpa sitten vaikka akateeminen sellainen. Sana alkaa pian tuttavapiirissä levitä ja kohta monet eivät tule juttusille, eikä itsekään halua tuttujen kanssa jutella, kun kuulumisia vaihtaessa joutuisi aina toistamaan saman tarinan, että en ole missään...siis töissä. - Kyselijä
Kiitos! Juuri tämmöisiä kommentteja hainkin. Itseasiassa olin poistanut / poistamassa näitä vaihtoehtoja juuri samoilla perusteilla mitä olitte ehdottaneet. Tässä onkin päivitetty tämänhetkinen lista, joka muuttuu jatkuvasti esimerkiksi teidän kommenttien vaikutuksesta. Olen valinnut sairaanhoitolinjan diakiksi nimenomaan sen vuoksi, koska alkupisteiden perusteella pääsisin melkein ainoastaan näihin paikkoihin kehnon lukiotodistukseni vuoksi. Olkaa ystävällisiä ja kertokaa kommentteja päivitetystä listasta.
1. Politiikan tutkimus = valtio-oppi - poliittinen historia ---- 1 hakukohde nimeltään politiikan tutkimus
2. Terveystieteiden kandidaatin ja maisterin tutkinto
3. Sosiaalitieteet = sosiaalipolitiikka / sosiologia / taloussosiologia
4. Historia
5.sairaanhoito - diak pori - Sairaanhoitaja-diakonissakoulutus
6. Sairaanhoitaja diak helsinki - Sairaanhoitaja-diakonissakoulutus, Sairaanhoitaja (AMK)-diakonissa- Yhteiskuntatieteilij
Valtio-opista ei todellakaan valmistu mihinkään ammattiin.
Koulutusta vastaavaa työtä koko Suomessa on tarjolla vain saman laitoksen tutkijoille. Ja tämä tarkoittaa sitä, että parhaassa tapauksessa yksi vuosikurssiltaan pääsee apurahatutkijaksi.
Tuo kolmosvaihtoehto on lähes yhtä surkea. Nelonen myös epäilyttää.
- oleeol
Minulla on se käsitys, että terveystieteiden maisterin koulutus on ihan ok... mutta vasta sen jälkeen kun sulla on ammatti takataskussa, toisin sanoen esim. sairaanhoitajan tai terveydenhoitajan pätevyys. Muuten ei taida töitä löytyä
- Kyselijä
Kiitoksia, kun vahvistatte käsityksiäni.
- 5+17
Miten olisi yhdistetty sosiaalityö ja sosiaalipolitiikka? Varmasti löytyisi töitä
- Kyselijä
Varmasti, mutta olen realisti. En tule pääsemään sosiaalityön pääsykokeista sisälle. On niin äärettömän paljon hakijoita ja vähän paikkoja.
Kiitos vielä teille, jotka vahvistitte käsityksiäni vastauksillanne. Se osoittaa osaltaan tämän palstan hyödyn. Aion keskittyä koulutuksiin, joiden avulla tiedän saavani töitä. Eli sairaanhoitajan ja sosionomin koulutuksiin. Thanks.- oleeol
Näistä kahdesta sairaanhoitajan koulutus on parempi, siis työllistää varmemmin. Ainakin täällä entisen Oulun läänin alueella on sosionomeja työttömänäkin. Mun käsitys on, että heidän työllisyystilanteensa on kuitenkin Etelä-Suomessa parempi kuin täällä.
- jjuupelis
Ei yliopiston ole tarkoituskaan olla mikään ammattikoulu. Jos haluat tutkijaksi tai opettajaksi, nuo ovat kaikki ihan hyviä aloja.
- Huomautan vain
Yliopiston käyneenkin soisi itse hankkivan elantonsa, ja mielellään hyödyntävän tässä suorittamiaan opintoja. Noilla aloilla tämän onnistuminen vaatii paljon keskinkertaista parempaa menestystä opinnoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai939022Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki494790Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414481Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit492765Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401326
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota401187Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140