90-luvun peruilta olevat mittari-instrumenttini ovat antamassa myöten....parin kesän pätkittäisen toiminnan jälkeen tulee näistä talveksi saneerauskohde.
Kaikenlaiset kaapelivedot haluaisin toki mahdollisimminan pitkälle välttää, joten mielenkiinto langattomaan laitteistoon olisi nyt päällä.
Raymarine/TackTick myy langatonta tuulimittari/kaiku/loki pakettia. Onko tästä mihinkään, ts kuinka toimintavarma tai vikaherkkä systeemi on kyseeessä. Käyttäjäkommentteja olen siis vaillla.
Instrumenttien päivitys
6
237
Vastaukset
- 34ft
Samaa satsia olen miettinyt nykyisten tilalle. Muutaman seurassa olevan TackTickin käyttäjän kanssa jutellut ja tyytyväisiä ovat. Toisella oli ollut tuulimittarin signaalin kanssa ensin ongelmia mutta sekin oli selvinnyt.
Nexuksen paketteja uskallan suositella miltei varauksetta. Langaton tuulianturi on OK, mutta kilpakäyttöön vasteajaltaan hitaan puoleinen. Minulle langattomuus oli kuitenkin ehdoton vaatimus, en halua mastoon yhtään piuhaa moottorointivalon lisäksi.
- sailori
Kaksi vuotta Tack Tick , hyvin on toiminut ,ei ole ollut minkäänlaista ongelmaa.
- seppomartti
Olen kuullut, ettei isossa satamassa maailmalla toimisi kun on muitakin langattomia runsaasti paikalla. Pitäneekö paikkansa, että voivat sotkea toisiaan? Omia kokemuksia ei langattomista atoistaiseksi ole.
- regqwerh
Pätkiminen viittaisi kontaktihäiriöiöön, putsaa ulkoiset liitokset ja jos ei auta niin sisäisiä.
- Joakim1
Sinullahan on jo kaapelit! Vai aiotko sijoittaa näytöt eri paikkaan? Vanhoja kaapeleita voi käyttää melkein aina. Mastokaapelin ehkä uusisin, jotta toppiin ei tule liitosta. Sen vetäminen maston läpi vanhalla kaapelilla tai vetonarulla ei montaa minuuttia kestä yksinkään tehtynä.
Kaikki systeemit tarvitsevat kaapelin loki- ja kaikuanturilta jonnekin (lähetinyksikkö, keskusyksikkö tai näyttö) sekä sähköä ko. paikkaan. Myös kompassi- ja GPS-anturit ovat tietääkseeni aina langallisia.
Tuulianturin osalta langaton vaihtoehto löytyy ainakin Nexukselta ja Raymarine/TackTickiltä.
Raymarine/TackTickillä on myös mahdollisuus käyttää langatonta lähetinyksikön ja näyttöjen välillä, mutta silloin näytöt toimivat aurinkokennoila eli niitä ei voi sijoittaa vaikkapa mastolle siten, että ne ovat satamassa puomisuojan sisällä.
Langattomuudesta tulee uusi riesa eli tuulianturin ja mahdollisesti näyttöjen akut. Ne tuskin kestävät yli 5 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645240Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti692485- 2682406
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362359Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191694Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191488Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai521084Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131043- 891016
- 66947