Instrumenttien päivitys

Rauski G

90-luvun peruilta olevat mittari-instrumenttini ovat antamassa myöten....parin kesän pätkittäisen toiminnan jälkeen tulee näistä talveksi saneerauskohde.

Kaikenlaiset kaapelivedot haluaisin toki mahdollisimminan pitkälle välttää, joten mielenkiinto langattomaan laitteistoon olisi nyt päällä.

Raymarine/TackTick myy langatonta tuulimittari/kaiku/loki pakettia. Onko tästä mihinkään, ts kuinka toimintavarma tai vikaherkkä systeemi on kyseeessä. Käyttäjäkommentteja olen siis vaillla.

6

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34ft

      Samaa satsia olen miettinyt nykyisten tilalle. Muutaman seurassa olevan TackTickin käyttäjän kanssa jutellut ja tyytyväisiä ovat. Toisella oli ollut tuulimittarin signaalin kanssa ensin ongelmia mutta sekin oli selvinnyt.

    • Nexuksen paketteja uskallan suositella miltei varauksetta. Langaton tuulianturi on OK, mutta kilpakäyttöön vasteajaltaan hitaan puoleinen. Minulle langattomuus oli kuitenkin ehdoton vaatimus, en halua mastoon yhtään piuhaa moottorointivalon lisäksi.

    • sailori

      Kaksi vuotta Tack Tick , hyvin on toiminut ,ei ole ollut minkäänlaista ongelmaa.

    • seppomartti

      Olen kuullut, ettei isossa satamassa maailmalla toimisi kun on muitakin langattomia runsaasti paikalla. Pitäneekö paikkansa, että voivat sotkea toisiaan? Omia kokemuksia ei langattomista atoistaiseksi ole.

    • regqwerh

      Pätkiminen viittaisi kontaktihäiriöiöön, putsaa ulkoiset liitokset ja jos ei auta niin sisäisiä.

    • Joakim1

      Sinullahan on jo kaapelit! Vai aiotko sijoittaa näytöt eri paikkaan? Vanhoja kaapeleita voi käyttää melkein aina. Mastokaapelin ehkä uusisin, jotta toppiin ei tule liitosta. Sen vetäminen maston läpi vanhalla kaapelilla tai vetonarulla ei montaa minuuttia kestä yksinkään tehtynä.

      Kaikki systeemit tarvitsevat kaapelin loki- ja kaikuanturilta jonnekin (lähetinyksikkö, keskusyksikkö tai näyttö) sekä sähköä ko. paikkaan. Myös kompassi- ja GPS-anturit ovat tietääkseeni aina langallisia.

      Tuulianturin osalta langaton vaihtoehto löytyy ainakin Nexukselta ja Raymarine/TackTickiltä.

      Raymarine/TackTickillä on myös mahdollisuus käyttää langatonta lähetinyksikön ja näyttöjen välillä, mutta silloin näytöt toimivat aurinkokennoila eli niitä ei voi sijoittaa vaikkapa mastolle siten, että ne ovat satamassa puomisuojan sisällä.

      Langattomuudesta tulee uusi riesa eli tuulianturin ja mahdollisesti näyttöjen akut. Ne tuskin kestävät yli 5 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      205
      7406
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      131
      3329
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1964
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      61
      1942
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      63
      1889
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1839
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      85
      1834
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1695
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1571
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1524
    Aihe