Haluaisimme toisen kanin

perheen emäntä

Meillä on noin vuoden ikäinen leikattu poikakani. Ollaan suunnittelemassa "perheenlisäystä". Sinä jolla on kokemusta, kertoisitko miten pieni tyttökaninpoikanen tuli toimeen vanhemman uroksen kanssa? Ja miten tottuivat toisiinsa?

2

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pupuliini

      Mun kanit ovat nyt parhaita kavereita!!!
      Ensinnäkin totuta kanisi toisiinsa sellaisessa paikassa , jossa kumpikaan kani ei ole käynyt, etteivät puput ala taistelemaaan reviiristä ennen samaan häkkiin tai samaan tilaan laittamista. se on aikaa vievää puuhaa, mutta se kannattaa. minusta tuntui, että pieni naaras kuolee ison kanini alla, mutta siitä se lähti... nyt ne köllöttelee vierekkäin söpösti... miilon kanisi on leikattu??? jos se on leikattu vasta, niin pidä kuitenkin vielä n. neljä viikoa erossa toisesta kanista. kun otatte kanin, niin katsokaa ettei se ole sairas, että se ei kantaisi sairausta toiseenkin kaniin. Ottakaa se naaras poikasena, että arvojärjestys tulee selväksi heti alkuun. yleensä ensin tullut on pomo!
      näin kävi meilläkin!!!
      no kirjoita kysymyksiä, niin yritän vastata parhaimpani mukaan!

      • Perheen emäntä

        Kiitos kun kerroit. Hyvää syksyn jatkoa sinulle ja kaneillesi!! :) Ja hyvää joulua ;D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe