Varasvapaat lisävalot

Onko kenelläkään patenttia miten lisävalot pysyvat talven keulassa varastamatta, ja voi ottaa itse kesäksi pois? Eli hitsaus poissuljettu.
41314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Defan varashälyttimeen voi kytkeä lisävalot silleen että johto vedetään lisävalojen läpi eli jos johto katkaistaan niin hälytin alkaa hälyttää. Hälyttimen asentaja kyllä tietää.

Äänestä

pikalukittava valoteline on hyvä ratkaisu. Teline kiinnittyy sokkalukituksella ja johdot liitetään pistokkeella. Näitä telineitä näkyy ruotsalaisissa autoissa, mutten valitettavasti tiedä mistä niitä saa. Kaverilla on mersussa vastaava teline itse tehtynä. Kolme isoa boschia on pysynyt tukevasti kiinni ja tarvittaessa voi nostaa peräkonttiin tai sängyn alle.

Äänestä
  • Keula parkkipaikalla syvälle orapihlaja aitaan. Tuskin kukaan viittii ruveta sieltä ainakaan mitään Bilteman valoja kaivamaan d:)

    Äänestä

hitsaa partakoneen terät sopivasti lamppujen alle
ni kyllä vituttaa sitä joka sinne pimeessä menee , tosin valot on varmasti rikottu, mutta kyllä naurattaa kun katselee verisiä jälkiä aamulla lumessa ja tämä on testattu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kalle kirjoitti:

Onko kenelläkään patenttia miten lisävalot pysyvat talven keulassa varastamatta, ja voi ottaa itse kesäksi pois? Eli hitsaus poissuljettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu