keskuslukko rallattaa

Urquell

Heips,

Escorttini(vm.2000)keskuslukko on nyt kahdesti tehnyt ikävän tempun. Kun avaan ovien lukituksen, keskuslukko lyö ovet välittömästi takaisin lukkoon. Kun kahvasta kääntää oikealla hetkellä oven saa auki, mutta tällöin keskuslukko jää sahaamaan edestakas: kiinni auki kiinni auki..
Näin jatkuu niin kauan kunnes paiskaa oven kiinni ja ovet pääsevät lukittumaan. Viimeksi tämä temppuilu loppui kun avasin ovet apukuskin ovesta.

Tämä lukituksen temppuilu on nyt tapahtunut kahdesti, noin kuukauden aikana. Oikeastaan ainoa säännönmukaisuus tapahtumille on, että aina on ollut erittäin kostea ilma.

Olen kuullut, että Escon heikkona kohtana on sulakerasian pohja. Voisiko tämä olla oire siitä? Yleensä oireilee kai tuulettimen toimimattomuutena..

Vai voiko johtua vioittuneesta lukosta? Ehdotuksia?

Kiitos.

3

704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohja...

      vaivaa lähinnä ennen vuotta 1995 valmistettuja mutta kaikki on mahdollista. Minulla omasaa eskossa ajovalot jäävät päälle niinikään kostealla ilmalla. Tohon vaivaan auttaa kulkineen lämpimäksi ajaminen eli kosteus poistuu jostain kriittisestä paikasta.

    • anatooli

      Itsehän olet jo näköjään vian paikallistanut, eli kun avasit ovet apparin puolelta rumppaaminen loppui. Vika on apparin oven keskuslukon moottorissa. Ohjaus kun on molemmissa etuovissa..kun avaan kuskin ovesta apparin ovi jää lukkoon ja näin ollen lyö ovet takaisin lukkoon.

      Helpointa on uusia koko moottori, herkistelyyn en ole perehtynyt. Sama vika vaivaa monia vanhempiakin foordeja....yllättäen...

      • väärin

        säädetty. Sen säätö saattaa auttaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe