Moi,
Mulla on käytössä ford focus 1999. Keskuslukitus ei pelitä tällä hetkellä. Syynä vois olla sulakkeen palaminen. Mahtaakohan joku tietää, että mistäköhän löytäisin varoke numero #63? Ohjekirjassa lukee, että varokerasian takasivussa, mutta ei sen enempää infoa eikä tahdo löytyä varoke millään vaikka ollaan siitä keskusvarokerasiasta yritetty etsiä! Kiitos paljon etukäteen.
Ford Focus Sulake #63
5
5353
Vastaukset
- foc
Tuo sulake on muistaakseni jalkatilassa olevan sulakerasian ulkopuolella sen takareunassa (kuskin paikalta katsoen). Jotakin piti purkaa, jotta siihen pääsee käsiksi. Jos vika on siinä, että lukitus avautuu itsestään, ongelma on tod.näk. jonkin oven sisällä oleva mikrokytkin, johon on päässyt kosteutta. Huolto pystyy luultavasti paikallistamaan mikä ovi on kyseessä.
- fordi
Jep,
Siis keskuslukitus ei toimi sisältä käsinkään, eli lukitsee vain kuskin oven. Muutenkin, yksi takaovi ei mene lukkoon vaikka sisältäkäsin yrittää sitä laittaa kiinni. Se on vissiin jumissa, kun lukitusnappula on ihan jäykkä. Samainen ovi on varmaan polttanut sulakkeen. Mutta onkohan tässä jotain muutakin hajalla...
- Jere
Sulake löytyy rasian takaa, siis siltä puolelta missä on johtosarjan liittimet.
- fordi
Moi,
Kiitti kaikille viesteista. Saatiin tosiaan vaihdettua se sulake. Oli tosiaan palanut. Ja pirunmoisessa paikassa olikin. Muille vastaisuudessa sulakkeen #63 vaihtajille: kannattaa ottaa ensin se iso muoviosa, joka on siina ratin alla ja peittaa varokerasiaa, pois. Sitten siina on kaksi 7 millin hexagon pulttia pois. Sitten kaantaa se varoketaulu oikealle eteen ja kurkkaista sinne johtimien valiin. Siis rasian takana on se sulake pistetty, kuten nimimerkki Jere neuvoi. Kiitos viela paljon avusta!
- Pate
Löytyy tosiaan kuskin jalkatilassa olevasta sulakerasiasta, täytyy irroittaa ne kaksi ruuvia ennenkuin sen pääsee näkemään.
Mitä itse vikaan tulee niin vaikuttaisi siltä että takaoven lukkomekanismi, joko keskuslukon moottori tai lukossa olevista mikrokytkimistä on joku sanonut sopimuksensa irti. Otapa oveen menevät johdot irti liittimestään ja koita sit toimiiko muut lukot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475375Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612136Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181770Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1381723- 171505
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301437Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4130081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171097Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771068Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se207917