PPO lihoiksi

Onko PPO jo laitettu lihoiksi? Keskustelkaamme PPOn lihavuudesta.
4127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ole vielä mutta kohta näkyy luut ja jäsenet jää kaluamaan niitä jos nykyinen hallituksen ja tj:n menon annetaan jatkua.

Nyt ois muuten hyvä ottaa kantaa myös valtakunnan politiikan puitteissa kun eduskuntaehdokas asettelu on menollaan.
Siellä on ehdokkaana ylivieskan yksi osuuskunnan myynnin arkkitehdin "paras kaveri" jotka on toimillaan tehneet tänne lähes 200 työtöntä ja antaneet elisan työntää rahastusputkensa tänne jota pitkin valuu alueen hyvinvointia koko ajan uudellemaalle jotta voivat aloittaa rahastamaan mm. jo vaasan-kokkolan-seinäjoen alueita.. Vastataan siis jaloilla jä annetaan äänemme niille jotka ajavat osuuskunnan jäsenien asiaa.

Äänestä
  • Uppista. Elkäänme unohtako tärkeää keskustelianme PPOsta liittyen.

    Äänestä

Ei unohdeta mutta hyvä on muistuttaa mistä kaikki johtui.
PPO:n aikana hankitusta omaisuudesta saatiin myynnissä n. 100 M€ ja muuta omaisuutta oli n. 40 M€ . Tästä jaettiin jäsenomistajille tuo 40 M€ joten jäljelle jäi luun päälle 100 M€ joka näkyy olevan sijoitettuna kolmeen eri rahastosalkkuun alueen ulkopuolelle ja josta omistusta n. 20 M€ on OuluICT:ssä ja Teknoventuressa edelleen alueemme ulkopuolella. Joitain murusia on tippunut Nivalaan, Ylivieskaan ja Raaheen jotain kautta mutta ne ole tuottaneet eikä tuota euroakaan.
Lupaus 8 % tuotosta on utopistinen ja tarkkasilmäinen voi todeta sen hallinnon ja toimitusjohtajan tiedotteista että se on ajateltu olevan vain jäsenosuus "sijoituksesta" eli 100€ tai 120 €:sta eli vuositasolla se olisi 9,60 €/osuus/vuosi. Kyllä lopulla ylläpitää toimistoa ja leikkiä sijoittajaa tänä ankeana aikana. Ei tule tuottoja eikä ole jaettavaa omaisuustaseen omistajille..siis jos annatte ajan kulua ja jätätte ottamatta kantaa esim osuuskuntakokouksessa. Sanokaa minun sanoneen.

Äänestä

Pohjois-Suomen aluehallintovirasto otti torstaina 21.11.2013 vastaan hakemuksen erityis- tarkastuksen tekemisestä Osuuskunta PPO:ssa sekä tietyiltä osin sen tytär- ja osakkuusyhtiöissä. Hakemuksen allekirjoittajina on kymmenen osuuskunnan omistajajäsentä.
Hakijat pyytävät, että aluehallintovirasto määrää osuuskuntalain mukaisesti erityisen tarkastuksen kirjanpidosta, tilinpäätöksistä, hallinnosta sekä toimitusjohtajan, hallituksen ja hallintoneuvoston toimista tammikuusta 2010 alkaen.
Perusteita on neljä. Erityistarkastuksessa pyydetään selvittämään, onko hallinto toiminut osuuskunnan sääntöjen vastaisesti jakaessaan varoja osuuskunnan ulkopuolisille tahoille muun muassa jatkuvina sijoituksina tappiolliseen Datame -konserniin sekä avokätisenä urheiluseurojen sponsorointina.
Selvyyttä halutaan myös siihen, onko hallitus loukannut osuuskuntalaissa määrättyä jäsenten yhdenvertaisuutta osuuksia antaessaan ja jäseniä erottaessaan.
Erityistarkastuksen toivotaan tuovan selvyyden siitä, ovatko hallituksen tekemät päätökset ja
kohtuuttomien riskien otto perustuneet luotettaviin liiketoimintalaskelmiin. Esimerkkinä
mainitaan PPO-Yhtiöiden Ouluun Datame-tuotteille rakentama oma langaton verkko, joka ei saanut yhtään asiakasta. Noin 1,5 miljoonaa euroa maksanut verkko purettiin pois pian valmistumisen jälkeen.
Erityistarkastushakemus jätettiin aluehallintovirastoon, koska enemmistö päätti niin 24.10.2013 Raahen osuuskuntakokouksessa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


M.Hodor kirjoitti:

Onko PPO jo laitettu lihoiksi? Keskustelkaamme PPOn lihavuudesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu