Varmaan tuttu tunne yrittäjälle, kaikennäköiset 118infoplace.orgit soittelevat, lupailevat kuun taivaalta google-näkyvyyden merkittävällä parannuksella, sekä yleisellä internet näkyvyyden parantumisella. Haluavat varmentaa yhteystiedot ja mitään hinnoista puhumatta alkavat laskuttaa mittavia summia. Nykysin tulee sanottua jokaiselle ei kiitos.
Nyt tuli kumminkin Fonectalta puhelu, olivat samaisella asialla liikkeessä. Hintaa palvelulle vuositasolla 650€, sanoin, että aivan liian suolaista ja lupailivat 350€ S-pakettia. Fonecta on tuttu nimi, mutta onko tästä oikeasti mitään hyötyä? Hurjat hinnat siitä, että firman yhteystiedot on jossain tietokannalla. Käyttääkö joku tälläisiä palveluja yritysten hakemiseen oikeasti, edes fonectaa? Eikö kaikki vaan kirjoita googleen yrityksen nimen ja sillä mennään.
Mitä mieltä. Onko palvelusta oikeasti mitään hyötyä? Ehkä ravintola / hotelli alalla saattaa olla, mutta mitenkäs tavallisella yksityisyrittäjällä, joka myy erikoistavaraa kivijalassa?
Fonectan työntekijät, älkää vaivautuko vastaamaan.
Nyt tuli kumminkin Fonectalta puhelu, olivat samaisella asialla liikkeessä. Hintaa palvelulle vuositasolla 650€, sanoin, että aivan liian suolaista ja lupailivat 350€ S-pakettia. Fonecta on tuttu nimi, mutta onko tästä oikeasti mitään hyötyä? Hurjat hinnat siitä, että firman yhteystiedot on jossain tietokannalla. Käyttääkö joku tälläisiä palveluja yritysten hakemiseen oikeasti, edes fonectaa? Eikö kaikki vaan kirjoita googleen yrityksen nimen ja sillä mennään.
Mitä mieltä. Onko palvelusta oikeasti mitään hyötyä? Ehkä ravintola / hotelli alalla saattaa olla, mutta mitenkäs tavallisella yksityisyrittäjällä, joka myy erikoistavaraa kivijalassa?
Fonectan työntekijät, älkää vaivautuko vastaamaan.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Enpä usko. Omassa yrityksessä ei ole mitään maksullisia palveluita. Näkyvyyttä, esim. googlessa ja facebookissa pystyy ostamaan tarpeen mukaan silloin kuin haluaa ja tarvitsee. Vaikka päiväksi kerrallaan.
Tää on vanha juttu, mutta vastaan silti. Ei olla itse ostettu mitään, sillä firmalla on omat nettisivut ja ostetut 'näkyvyyspalvelut' tiputtavat oman firman osumaa hakutuloksissa alemmas. Ts. kun maksaa, niin googlen tulos HUONONEE.
Heh, aika mielenkiintoinen ajatusmaailma edellisillä yrittäjillä :) Katsoin että melkein miljoona suomalaista käyttää noita Fonectan palveluita joka viikko, että siitä näkökulmasta kyllä hyödyllinen? itse ainakin Calleria käytän ihan joka päivä ja eikös sekin oo Fonectan ja kuuluu siihen pakettiin?
Vaikka miljoona suoamlasita käyttää Foncetan palveluita, ei se tarkoita, että YRITTÄJÄLLE MAKSULLISET PALVELUT olisivat kenenkään käytössä. Moni käyttää juurikin Calleria, joka kyllä tunnistaa numeron omistajan ilman, että yrittäjä maksaa älyttömiä summia palveluista, joita kukaan ei käytä.
Mä käytän calleria nimenomaan hakukoneena, esim ollessani vieraammassa kaupungissa sillä saa tosi kätevästi haettua esim. Lähimpänä olevat ravintolat, kahvilat, apteekit jne ja mun kaveri firma on mukana siinä profiilissa, jossa siis nimenomaan ne yritykset jotka on maksaneet, hyötyy siitä koska näkyvät parhailla paikoilla ja löytyy just hakusanoilla
Jos töitä haluaa on mentävä asiakkaan luokse lähikontaktiin, todettu kymmenien vuosien kokemuksella.
Fonecta yritysprofiili, oikeasti tarpeellinen? Riippuu alasta. Minun alallani ei ole. Silti puhelinmyyjä kaupittelee aggressiivisesti, lupailee nettinäkyvyyttö hintaan 96 e alv, ja kun lasku tipahtaa postiluukusta, niin summa onkin 288 e. En suosittele.
Meillä joku urpo oli ottanut tuon FONECTAN Laajennetun yritysprofiilin á 570€ KUUKAUDESSA. Melkein ilmainen siis. En tiedä mitenkä on mahdollista, että se maksaa vuodessa noin paljon! Ainakaan mitään hyötyä tuosta ei ole ollut.
Voi tziisus! kaikille yrittäjille joo ei varmaan ole tollasista hyötyä joo, mun täytyy sanoo että meidän puljulle on ollut paljonkin!!!! Ihan on raha tullu monin kertasesti takasin!! Mun yritys on aika lailla kesäpainotteinen, ja ekat talvet kitkuteltiin nälkärajalla, Viime talvi teki olennaisen poikkeuksen, ja ollaan ton palvelun ansiosta toiveikkaina oottamassa tulevaa. Et voi olla hyötyäkin!!
No joo, ketju on tosin näköjään alkanu 2014, eli ei ollu ehkä silloin älypuhelinten kulta aika vielä...
Se kulta-aika taisi alkaa juuri silloin kun itse ostit ensimmäisen oman älypuhelimesi, vai ...
Noitahan on ollut älypuhelimia jo 10 v. ajan markkinoilla, joten kai se kulta-aika hiukan jo ennen 2014 vuotta alkoi.
Fonectalta tuli lasku ja uhkaus perintätoimistolta vaikka en ole lupautunut tilaukseen
Fonecta+näkyvyydellä+minun+käsityksen+mukaan+tarjoaa+vain+näkyvyyttää+Fonectan+palvelussa+-+ei+näkyvyyttää+Googlen+hakukoneessa.+
Kun+perustimme+meidän+yrityksen+niin+laitoimme+noin+90%+meidän+markkinointi+budjetista+Google-mainontaan+ja+hakukoneoptimointiin+pojan+toiveesta.+Kaverit+jotka+myivät+palvelun+lupasi+näkyvyyttä+hakusanoilla+joilla+potentiaaliset+asiakkaat+hakevat+ja+tekevät+ostopäätöksensä.
Noin+kuukauden+jälkeen+saatiin+jo+about+90-110+tarjouspyyntöä+kuukaudessa+ja+teimme+yhteistyötä+vuoden+ajan+kunnes+palkkasimme+inhouse+digispesialistin.+Yrityksen+nimi+joka+toteutti+kampanjan+oli+Growth+marketing+oy,+niitä+voisin+kyllä+suositella.