28v. ja ujohko... Pari kaveria kylla sanovat sosiaaliseksi mutta naen niin paljon vaivaa puheaiheiden keksimisessa ja yritan peittaa usein ujouteni jollakin hassulla/tyhmalla kommentilla jotta mua voitais pitaa edes vahan hauskana. Oon koko ikani ollut hiljaisempi, koulussa varsinkin, mutta oli minulla pari hyvaa ystavaa eli en siis jaanyt yksin kuiteskaan. Harnaamisesta sain karsia, mutta yritin olla valittamatta. Olin aina se hiljainen tytto. Joskus toivon etta olisin osannut olla vahvempi ja sanoa suoraan niille harnaajille milta musta tuntuu. Olin monta kertaa nolauksen uhri. Nuoruus meni ahdistuksen / paniikkihairion kanssa tapellen..se oli yhta helvettia. Ja pari vuotta sairastaen. Tuntuu etta mun elama on mennyt hukkaan. Etta ma vaan vanhenen ja vanhenen enka oo saanut mitaan aikaiseksi. Huoh. Mulla on ihana tytto 2,5, hanesta voin olla ylpea. Mutta ryvin itsesaalissa ja mietin aina miten toisin asiat voisivat olla.
hiljainen tytto
5
414
Vastaukset
Hei nimimerkki, hiljaisesti
Olet elänyt elämääsi joukon hiljaisena, olet kärsinyt paniikkihäiriöstä ja kärsit tunteesta, että elämäsi on mennyt hukkaan. Sinulla on kuitenkin ihana pieni tytär, olkoon hänestä. Ei kannattaisi rypeä itsesäälissä vaan niin paljon kuin mahdollista, yrittäisit kääntää katseesi tulevaan, siihen hyvään mitä sinulla ja teillä on edessä. Jokainen uusi päivä voi olla mielenkiintoinen ja seikkailu :) Arjessä ympärillämme kulkee paljon kaltaisiasi ujoja ja hiljaisia. Emme voi olla samanlaisia, emme voi olla kaikki sosiaalisia, kaikenlaisia tarvitaan. Voit yrittää rohkaistua, joka päivä on uusi mahdollisuus. Lapsen kautta voi saada tutustuttua uusiin ihmisiin, oletko sinä saanut tyttösi kautta uusia tuttuja?
Kaikkea hyvää syksyysi,
Pirkko-pappi- Pakana.
Turha kirkon on sanoa, että kaikki ovat tarpeellisia. Jahve kyllä erottelee ihmiset nimenomaan hyödyllisyyden perusteella. Vain huippuälykkäät ja tehokkaat kelpaavat hänelle. Muut joutavat kirjaimellisesti helvettiin.
Tätä eivät tiedä edes kristinuskon autuudesta saarnaavat papit mutta minä tiedän, olen kohdannut ilmielävän enkelin, joka teki asian minulle selväksi.
- ijoijoijoijoijoj
Olin ennen ujo mutta en ole enää ainakaan päällepäin. Kannattaa vaan tehdä asioita vaikka pelottaisi. Mene baarissa juttelemaan tuntemattomalle, siinä voi nolata itsensä (muutkin kun ujot :)) mutta se ei haittaa. Laula karaokea vaikket osaisi. Puhu joka päivä jollekin tuntemattomalle. Mutta toisille ujous on luonteenpiirre ja pitää olla juuri sellanen kun on omana itsenä. itsellä ujouden aiheutti luultavasti koulukiusaus.
- nuorimies19v
Mä arvostan ujoutta se on hienoa että on muitakin kuin vaan niitä jotka on aina äänessä itsekkin ujomman puoleinen ja silti pärjään! tsemppiä jatkoon ole vaan oma itsesi.
- ValitutSanat
Estynyt persoonallisuus(häiriö), tarkemmin sanottuna häpeän kahlitsema persoonallisuus. Taustalla monesti myös (vaikka vain tunnetason) hylkäämiskokemukset lapsuudessa. Varmasti Suomessakin alidiagnosoitu ongelma, ajatellen sodanjälkeistä kasvatusilmapiiriä, sekä näiden ongelmien siirtyvyyttä sukupolvelta toiselle!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1395120Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2184735"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1253265Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363193Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1183174- 992445
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi412441Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382388Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.352243- 222178