liian hyvät työmiehet

Erityispiirteitä

Olette varmaan muutkin törmänneet rakennuksilla seuraavaan ilmiöön: Työmaalla työskentelee timpuri, joka on paljon muita kovempi tekemään töitä. Hän ei pidä tupakka-, eikä muitakaan huilaustaukoja. Sitten hän on vielä kaikkien kannalta helppoluonteinen tai muuten sopivan pidättyvä, ettei hän koskaan ajaudu kiistojen osapuoleksi tai edes osanottajaksi.
Mutta näiden työnantajan ja työkavereiden kannalta toivottavien ominaisuuksien ohella hän tekee jälkeä ns. "kolmen konstin timpermannin" otteilla. On siis aivan liian suurpiirteinen työnsä jäljen suhteen.

Harmilliseksi ilmiön tekee se, että varsinkin sisustusvaiheessa pitäisi tehdä priimaa jälkeä, sillä tökerökin huomaa, jos vaikkapa jiirit irvistää ja ovien huullokset eivät mene koko pituudeltaan karmiin kiinni. Ilmiötä pahentaa kokemattomat työnjohtajat, jotka eivät ole koskaan tehneet timpurin työtä, eivätkä siksi osaa ajoissa ja oikeissa asiayhteyksissä puuttua kovaa vauhtia työskentelevän alaisensa otteisiin; eivätkä puutu epäkohtaan varsinkaan siitä syystä, että kyseessä on heidän kannaltaan helpoin ja tuloksellisin työntekijä.

3

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siirretää muurariks

      Niin, ongelma tästä ilmiöstä kehittyy, jos työnjohto teettää viimeistelyhommia, eikä ymmärrä kaverin erityispiirteitä.

      Onhan meillä siisteyskäsitystenkin suhteen suuria eroja, joten miksi ei hyvän lopputuloksen suhteen viimeistelytöissäkin.

    • jeppuri

      Ongelma on myös siinä että tämä kaveri on vuosikymmenen tehnyt samalla tavalla "muita paremmin" töitä ja ei kestä tipan vertaa toleranssitarkistuksia. Soittaa sitten tutulle työpäällikölle joka sättii kohteen työnjohdon hyvän timpurin kiusaamisesta.

    • Kaarisilta

      Hyvä esimerkki oli ykkösten siltatyömaat,yksin sai joka sillan muotit kasata.vajaa vuos yksin kaikki sillat.usein päivät venyivät 20-21 välille.hyvät rahat noista sai sen vuoden aikana.nyt en ole tehnyt viiteen vuoteen juuri mitään,vieläkin massi kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7573
    2. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      107
      5648
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5067
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4466
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3160
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      52
      2867
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2779
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2397
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2384
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1986
    Aihe