Itsetuntoa kolhaissut tilanne

kalkkunalaukku

En tiedä kuuluuko asia täänne, mutta olen melko ujo ja hiljainen tyyppi. Meille on tullut töihin uusi työntekijä, joka on käytännössä minun ylpäpuolellani, eli hoitaa päätyön ja minä avustan. Olen aina tykännyt käydä töissäni ja olen tykännyt myös uudesta työntekijästä.

Viimeviikolla kävi kuitenkin tilanne, jossa uusi työntekijä huomautti minua melko toikkaan sävyyn asiasta, josta aikaisemmin minulle ei ole mainittu mitään. Otin jutun aika vahvasti itseeni ja koko loppupäivän juttu pyöri päässäni. Miksei työkaveri viitsinyt sanoa asiaa ystävällisempään sävyyn, hän ei kuitenkaan ole minun esimies. En voinut asiasta tietää, kun ei kukaan ole aikaisemmin ilmoittanut.

Nyt tunnen itseni huonoksi, melkein tuntuu että työkaveri vihaa minua. Muutenkin olen antanut aika huonon kuvan itsestäni, höpötellyt hermostuneesti jotain ihan sekavaa tai ollut vain hiljaa. Huhhuh en edes tiedä miksi kirjoitin tänne. Saanko keneltäkään empatiaa?

2

307

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trjatargfmgks

      Tiedän tuon tunteen, koska itsellekin kävi jokin aika sitten samoin. Herkkänä ja tunnollisena suhtautuu muiden negatiiviseen palautteeseen vakavasti ja se jää vaivaamaan, varsinkin jos kokee sen epäoikeudenmukaisena, kuten sinunkin tapauksessa. Pidät häntä ilmeisen arvossa, koska suhtaudut noin vakavasti hänen sanoihinsa. Toivottavasti sulla on kotona joku ihminen, jolle voit kertoa asiasta ja hän olisi sinun puolellasi. Aika parantaa, ei kannata murehtia asiaa liian pitkään, vaikka harmittaisikin. Häntä pystyyn :)

      Jos tuo työkaveri jatkaa samanlaista linjaa, niin kannattaa miettiä etukäteen jo vastaus, jolla kerrot hänelle, että jatkossa haluat saada palautteen häneltä ystävällisemmällä tavalla.

    • Amanda321

      Minulla on aivan samanlainen ongelma. Suhtaudun pieneenkin virheeseen tai huomautukseen kuin maailmanloppuun. Ja oikeastaan virheestäkään en jaksa itse virhettä murehtia vaan muiden reaktiota ja sitä, että tuleeko tästäkin nyt jotain sanomista taas. Jos joku muu tekee saman virheen, niin he vain nauravat sille, että tällaista sattuu. En tiedä suhtaudunko itse liian vakavasti vai ovatko muut herkempiä valittamaan minulle kuin muille. Kun oikeasti tuntuu, että muiden mokailut eivät ole yhtään vakavia. Olen ihan varma, että muut vihaavat minua.

      Pitäisi vaan yrittää suhtautua rennommin ja antaa tilanteiden olla ja mennä. Ja jos jää murehtimaan, pitäisi löytää joku keino purkaa sitä. Kertoo jollekin, kirjoittaa päiväkirjaa ja mitä keinoja ja harrastuksia itsellä nyt onkaan, jotka saavat ikävät asiat pois mielestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      345
      1276
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      763
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      738
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      725
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      633
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      616
    7. 45
      614
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      591
    9. 56
      586
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      43
      550
    Aihe