Talvivaara pelasti minut paleltumiselta!

Kiitos Pekka Perä

Yöt ovat taas viilentyneet ja vanhana pultsarina tiedän kuinka pysyä lämpinänä:
housuihin tungetaan vanhoja sanomalehtiä. Ne eristävät kylmän.

Pahaksi onneksi toissailtana huomasin, että hesaria ei tilatakaan enää niin paljon ja roskiksessa ei ollut kuin vanhoja nokian kännyköitä.

No minulla oli papri tölkkiä ja jotka olin viemässä kauppaa: niistä sain 60 senttiä. Kassalla kysyin sitten olisko vanhoja lehtiä ja selitin, että käytän ne lämmönerityksen. Myyjä nyökytteli tietäväisesti, että niinhän ne spurgut tuppaa tekemään.

Mutta voi ei! Lehtiä ei ollut yhtään!
Vihreät kunnanvaltuustossa oli päättänyt, että kaikki lehdet uusiokäytetään lähettämälle ne suihkukoneella Etelä-Amerikkaan. Näin kuulemma sademetsiä ei tarvi kaataa ja ilmaston lämpeneminen torjutaan.

No voi sun pärkkerke! Ilmastonlämpenemistä juuri tässä tarvittaisiin.

Myyjä kuitenkin havaitsi, että minullahan on 60 senttiä. Hän sittenkysyi haluanko ostaa Talvivaaran osakkeita. Ne on kuulemma paksua lämpöä eristävää
pahvia.

No totta Mooses (enkä tarkoita Paavo Lipposta)!

Ostin myyjätypykän Talvivaaran osakkeet ja tungin ne housuihin ja lahkeisiin.

Kyllä lämmittivät hyvin! Oli ihan mukana porttikongissa nukkua huomista odotellen. Kunpa sitä Talvivaaraa saisi vieä lisää. Kenties minustakin tulee osakeguru!

3

244

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pekka Peitsi

      Perästä kuuluu: talous pierun verran oikeaan suuntaan.

    • Kiitos Taövivaara

      Minut pelasti kanssa Talvivaaran osakkeet.

      Olin menossa työhaastateluun kun auto meni hieman ojaan, laakerit petti - oli vähän orpo olo kun auto oli ns epävirallinen eli katsastamoaton. Pahaksi onneksi sileeksi ajetut kesärenkaat vielä alko sudittamaan enkä saanut autoa ojasta omin voimin.

      Kävin kysymässä pellon reunassa olleesta rintamamiestalosta olisko lapiota tai soraa. Heillä ei ollut, mutta tarjosivat Talvivaaran osakkaita. Niitä olikin vino pino. Laitoin molempien renkaiden alle pitkän matkan ojasta tielle. Lähtihän se vanha Corolla ojasta eikä suditellut pahasti kun Talvivaaraa oli alla.

      Kävin kiittämässä vanhaa isäntää ja lupasin maksaa osakkeet. Isäntä sanoi mitäs tuota ja kehoitti laittamaan pankin hyväntekeväisyys lippaaseen osakkeiden arvon edestä rahaa. Taskussa oli muutama lantti, että kävin heti kuittaamassa omantunnon velkani (osakkeista - ei muista rötöksistä). Koska olin hyvälla tuulella laiton vielä pari euron kolikkoa kyytipojiksi.

      Kertokaa te muutkin miten Talvivaaran osakkeita voi hyödyntää.

    • Anonyymi

      No totta Mooses (enkä tarkoita Paavo Lipposta)!

      putkimiehet ovat nyt rikkaita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      149
      1545
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1318
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      806
    4. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      28
      747
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      11
      730
    6. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      647
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      609
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    10. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      529
    Aihe