-velvollisuus on vain maksaa...

etä-äiti ja silti hyvä äiti

Etä-äitinä, tapaajavanhempana olen huomannut, kuinka oikeus lapseen on pelkkää sanahelinää, velvollisuuteni kyllä on maksaa elatusmaksuja! Jos isä ei suostu yhteistyöhön lasten tapaamisissa, olo on täysin kädetön. Oikeuteen turha mennä, koska häviän taistelut. Selvää olen ottanut kyllä vuosien ajan, jopa maksanut turhaan lakimiehille. Lapsilla on ikävä, isä ei pidä yhteyttä lastensa asioista, enkä saa muutenkaan mitään tietoja.

6

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heippa

      Kai teillä nyt sentään tapaamiset jossain on sovittu?

      • Pitkätossu

        joka toinen viikonloppu


    • osaa

      Ja totean, että olet huomannut sen mitä suurin osa etä-isistä on joutunut kokemaan kautta aikojen.

      Siihen ei vaan halua ainakaan feministisesti ajatteleva naispäättäjä puuttua kun se kohdistuu pääosin miehiin ja miehille ei Suomessa feministien mukaan kuulu tasa-arvo. Tasa-arvo on vain feminitin etuoikeus.

      Otan osaa ja toivon sinulle ja kaikille muille tästä kärsiville asiaan parannusta.

      • Pitkätossu

        OIKEAA tasa-arvoa näissä OIKEISSA asioissa. Etänä olen huomannut, että se kellä lapset, sillä valta


    • juuso

      Olen yh-isä. Sitä olen ihmetellyt, että mistään ei tahdo löytyä "valmiita toimivia" ratkaisuja ja toimintatapoja tapaamisten ja elatusmaksujen hoitoon. Kaikki pitää sopia/riidellä erikseen.

      Voisi olla joku ns. yleispätevä laki, jota kaikkien olisi pakko noudattaa jos eivät muuta pysty tai halua sopia. Sen mukaan sitten mentäisiin. Piste.

      Koska yksikään tapaus ei ole samanlainen, voisivat osapuolet sitten sopia jotain muuta jos siihen kykenevät. Jos eivät niin tyytykööt valtakunnan tason lakiin ja toimintaohjeisiin. Pulinat jäis pois ja monta turhaa ja pikkumaista riittaa jäisi riitelemättä.

      Tällähetkellä juttu menee niin (omien kokemuksieni mukaan), että se saa "paremman sopimuksen" jolla on parempi supliikki ja joka tulee paremmin juttuun lastenvalvojan kanssa.

      Lapset on lapsia, mutta ruoka maksaa ihan oikeaa rahaa...

      • on perustettu

        Ja sen voi suomessa laittaa alulle MLL:n piirissä vireille. Tällä hetkellä se toimii jo pienimuotoisena lapissa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      642
      7882
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      436
      2157
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2065
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1648
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1220
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1192
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1063
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      827
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      709
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      696
    Aihe