Tietääkö kukaan miksi? Miksi perusturvajohtajakin kuopii lähtökuopissaan? Entäpä tallouspäällikkö? Onko joku kaupungin ylimmässä johdossa vialla kun virkamiehet eivät pysy talossa. Aika lyhytjänteistä touhua on tämmöinen homma. Uskottavuus menee. Johtva lääkäri on kehittänyt terveyskeskusta paineen alla. Onnistunut saamaan lääkäreitä ym.
miksi johtava lääkäri lähtee?
ikävä kun lähtöö
61263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jospa arvonsa tunteva lääkäri ei halua olla nuoren pojanklopin alaisena. Erkki Tiainen sanoi tultuaan valituksi johtavaksi lääkäriksi, ettei hän tarvitse Lieksaa, vaan Lieksa tarvitsee häntä. Jos kloppi valitaan muualle, ehkä lääkäri voisi perua irtisanoutumisensa.
Kaikkein pätevimmät virkamiehet ovat aina jättäneet Lieksan. Nämä taas jotka istuvat palleillaan kuin täi tervassa ...
Pojankloppi on useimmiten läksynsä lukenut. Pidän esim. Topi Turusen asiantuntemusta hyvänä ja on miellyttävä lääkäri, osaa kysyä vanhemmalta gollekaltaan neuvoa, varmistaakseen oikean hoidon potilaalleen, heitä me tarvitsemme ja ei johtava lääkäri, jos sanoo pojanklopiksi, ole se oikea johtava henkilö.
Se minkä vanhin lääkäri osaa tehdä, niin nuorempi tuntee uuden hoito sekä lääkitys merkityksen potilaalleen.
Paljon on lähtijöitä lieksan kaupungin johtoportaassa. Johtuisikohan tämä siitä että yleensä ne rotat jättävät ensimmäisenä uppoavan laivan.
Miksi nämä lähdöt ajoittuu Pielisjärven kaupungin synnyttämisen aikaan?
Näkevätkö he, että tullessaan iso alue, on entistä hankalampaa olla virkamiehenä?
Polvijärvihän aikoo olla itsenäinen.
Rääkkylään oli hakijoita, kun se on päättänyt olla itsenäinen.
Liittyskö lähtöhalukkuus perusturvajohtajan uudistuksista, jolla tulee lisää johtajia ja talous painunut ennätykselliseen tappioon? Oliko 8 miljoonaa hurviteltu rahoja?