Tapaus Aarnio kuvastaa vankiloiden vartijoiden tasoa. Onnettomia harrastelijoita. Rikosilmoitus virkavelvollisuuden rikkomisesta ainut oikea tie.
vartijoiden taso
tunarit
8310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
3 vuotta istuneena voin sanoa, että vartijat estää kaikki väkivaltateot.
Edes leikkimielistä painia ei sallita.
Joskus aikoinaan Sörkässä tosin unohtu pedo-osaston ovi auki ja tieshän mitä siitä seuras liskolla..
...hyvin näyttää tosiaan ammattitaito riittävän estämään. Nämä turvallisuudesta vastaavat harrastelijajohtajat pitäisi erottaa tai heidän ymmärtää erota itse! Erosi se FBI:n johtajakin, kun leikki kävi liian vaikeaksi.
Miten jollakin filosofian maisterin tms. koulutuksella voi toimia jonkun turvallisuusalan johtajana?
katsastamattomat autot, huumet ja homot.
"Paikalla oli liikuntatapahtuman ohjaajan lisäksi Aarnio sekä 31-vuotias vanki. Oman kertomansa mukaan 31-vuotias vanki potkaisi yhden kerran uhriaan kylkeen"
Kuinka vartijasta saadaan leivottua syyllinen?
Missä se vartija oli? Missä sen piti olla?
Missä se vartija oli?
Kysy Esalta.
Missä sen piti olla?
Töissä.
Eikö Aarnio osaa poliisina puolustaa itseään jotain linnanhörhöä vastaan? Ihan munaton pellekö se on?
Asenne vartijoilla saattaa olla harrastelijamainen, tuskinpa diletantit kuitenkaan virkoja saavat. Kenties vartijoiden kouluttamisessa on jotain harrasteluun painottavaa?
Jos yksi laitosasukki saa törmätessään vahinkoa kehoonsa, syyllinen ei välttämättä ole velvollisuuksiaan välttelevä vartija.
Onko Aarnio puhunut vammojensa aiheuttajasta?
Olisiko mahdollisuutta eristykseen?