Paras koira eri metsästyslajeihin waim. Karhunmetaäatys, jänismetsälle, lintumetsään, ketun luolaan tai hirvelle? Onlo sulla sellainen ja meinaatko hankkia?
Paras koirarotu metsästykseen?
mehtäänmeni
28554
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Lintukoira
Puoliksi lintu ja puoliksi koira
Metsästäjältä suihin ottava koira!
Peniksiäänhän ne siellä metsällä ollessaan imettävät toisilla metsämiehillä niin jos ois sellanen koira ..
Pystykorva
Polliisikoera. Puoliksi koera ja puoliksi........
karkeakarvainen keskikaljannoutaja...paras rotu kaikkeen:D
Muuan Kuhmolainen pöljä kehui Peura Baarissa tietävänsä Lieksassa myytävän hyviä lintukoiria. Meni sitten ja osti sellaisen kovaan hintaan.
Seuraavana päivänä joutui ottamaan monta olutta ketutukseen, kun oli selvinnyt ettei se koira osakkaan lentää.
Yksi paekallinen haki Valtimolta harmaan hirvikoeran, van saikin hirveen harmikoeran. Räksytti koko ajan ja kusi kaikkien kintuille. Onneksi pääsi nyt erilleen siitä.
Mitä muuten saadaan, kun risteytetään blondi ja tuommonen koira? - No hemmetin tyhmä piski, mutta kovaa pakkasta kestävä hutsu.
Minulla oli taannoin erinomainen supilakki tuossa eteisen hyllyllä. Siinä se makoili ihan kaikessa rauhassa vuosikausia, kunnes havahti jäneksen tuolla pihakausteella. Sehän lakin pirulainen hyppäsi siitä suoraan jäneksen ajoon, eikä ole vieläkään tullut takaisin.
Niin, että onko kukaan nähnyt supihattua liikuskelemassa...?
Jos ei ollu tunnistemerkitty tatuoinnilla tahi mikrosirulla niin saat jättää mahdolliaesti hyväastit jälleennäkemiselle.
Turunmurre,se on paras ei ole epäilystäkään.
Tampereen tai Turun Murre.
Karhun nuuskija.
WWW.Idänlaikat.com
tuommosista laikojen omistajista tehdään rukkaset
LAIKA
Suden ja puuttinin sekoitus
Jäniskoira/pystykorva. Siinäpä monipuolinen koira.
Hommaa laeka nii ei oo tungosta metässä ku muut pyyntimiehet häepyy koerien kera turvallisimmille jahtimaelle
Suomen ajokoira jänikselle, suomen pystykorva linnuille tai hirvelle.
Susi ei tavota Laika koiraa ja nuori susi joutuu sen ruuaksi. Laika on ravintoketjun huipulla.
Ilman muuta piski, joka perinteinen Kainuun metsästyskoira.
Minä metsästän kääpiövillakoiran kanssa.
Puolenkymmentä lintua olen ampunut sen haukkuun ja olen ihan tyytyväinen saalismäärään, koska en kulje metsässä pelkästään tappomielessä.
Kyllähän ae pitää olla rotukoira.
Laika on hyvä oravanmetsästyksessä. Tosin harva niitä enään metsästää.
Jämtlanninpystykorvasta saa helposti jäniskoiran . Ohjaa pentuna tain jäniksen jäljille niin ei aja hirviä toiseen pitäjään.
Yksi kaveri opetti emäntänsä ajamaan jänistä. Emäntä ei aina onnistunut pysymään jäniksen perässä varsinkaan kallioisessa maastossa. Niinpä sitten varmuuden vuoksi ryhtyi haukkumaan ukkoaan.
Tojotan tahi Voordin eri mallit on aika näpäköitä lintujen haukkujia ja hirvien seisauttajia. On niitä toki muitakin; reilunkokoiset Ransportterit, Skutot ja muut röhvelit on aika suosittuja.
Kaksivetonen alaku- ja nelivetonen loppukauvelle. Sähkölasissa mallsissa ei etes lapa kippeyvy kampea kammetessa
Eräs originelli erämies on haalinu vuosien kuluessa metästyskaverikseen monia Saappeja, vieläkö lie sillä niitä vai joko lie alakanut "vahti" vaihtua nuorempijalkasiin. Kovin paljo ulkoilutti aikoinaan metsästyskaudella noita, jotta lienevät hyvävoimaisina ja miellyttämisenhaluisina yhäkin.
Venäkänajokoiria kutsuvat venakoiksi, Miksiköhän?
Chihuahua.