Moi! Onko muita n. samoilla viikoilla olevaa jonka paino ei ole noussut oikeastaan yhtään? Liekö syynä tähän raskauspahoinvointi? Ja onko se normaalia että masuni ei edes yhtään "pömpötä", kun tuntuu että kaikilla tuttavillani on maha näkynyt jo selvästi näillä viikoilla :(
Ultrassa rv. 13 1 kaikki vauvalla oli kuitenkin loistavasti, niskaturvotustakin vain 1,1mm ja tänään neuvolassa sydänäänet ja kohdunpohjan korkeus oli hyvät :)
Ultrassa rv. 13 1 kaikki vauvalla oli kuitenkin loistavasti, niskaturvotustakin vain 1,1mm ja tänään neuvolassa sydänäänet ja kohdunpohjan korkeus oli hyvät :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nou hätä :-). Itse olen jo viikolla 21 ja paino vielä lähtöpainossa. Itse jo rakenneultrassakin käynyt ja siellä kaikki hyvin. Vauva vastaa mitoiltaa oikea-aikaista. Ulospäin ei näy, jos ei osaa "kunnolla" katsoa.
Hyviä vointeja sinulle!
ei tuo liene vaarallista... tuee sitte lopussa enempi =). mulla menossa 15 1 ja ei mullakaan paino oo oikeestaan lainkaan noussu, alussa laihduin 2 kiloa,ne on takas tullu,mut ei sen enempää oo tullu. mulla kyllä vatta jo hieman näkyy jos osaa katsoa,ei kylläkään niin että vieraat ymmärtäis,mut kaikki housut alkaa jo vähäsen puristella. hyviä odottelun jatkoja sinne päin ja kyllä ne kilot varmaan sieltä vielä tulee,että älä ole hädissään =)!!
Siis raskausviikot 19 ja painoa tullut ehkä 4-6kg.. Masu pömpöttää, mutta ei kovin paljon vielä...
itselläni 16 0 ja painoa on lähtenyt 6 kiloa. nuo kilot lähti alussa pahoinvoinnin ja elämänmuutoksen takia. Silti jo vatsa pömpöttää eikä vanhat housut enää mene jalkaan... jännä juttu!
ihan normaalia, ettei paino pakosta nouse...varsinkin jos on pahoinvointia...itselläni nyt menossa rv 20 4 ja vieläkin olen kevyempi kuin ennen raskautta...alussa laihduin melkein viisi kiloa pahoinvoinnin johdosta ja nykyisin vaavi ilmeisesti kuluttaa kaiken ylimääräisen ja eihän se pikkuinenkaan paina vasta kuin vajaat 400g ( istukka ja lapsivesi), joten älä ole hädissäsi. jos neuvolassa ja ultrassa on kaikki ok, niin älä stressaa liikoja (ei sekään ole hyväksi) *hymy*
ja on mullakin jo housut alkaneet pikkuisen kiristää...ostin ensimmäiset mammahousutkin muutama viikko sitten, mutta vielä menee omat vanhatkin päälle :) ...nämä asiathan on niin kovin yksilöllisiä, ruumiinrakenne ja kaikki muu vastaava vaikuttaa tosi rankasti siihen miten nopeasti painoa rupeaa kertymään ja masu kasvamaan :)
iloista odotusta kaikille :)
ps. jos kiinnostaa lukea raskaudenkehityksestä ja saada oma henk.koht. nettikalenteri niin käyppä katsomassa tälläinen saitti: www.parentsplace.com/pregnancy/calendar
Minulla menossa rv25 ja vieläkin painonkehitys pakkasen puolella(-3.5kg lähtöpainosta)
massu kyllä näkyy ja on kasvanut, minulla on vaan ollut yksinkertaisesti niin huono olo, ettei ruoka maistu. Mutta kaikki on tutkimuksissa todettu olevan hyvin, vauva kasvaa ja kaikki on ok, joten älä hätäile! Kyllä se vauva omansa ottaa, se on ihan varmaa. Sama juttu minulla oli tytärtä tehdessä, paino ei noussut grammaakaan koko raskausaikana, ja olin valtava tynnyri loppuvaiheessa :D Tyttö painoi 4000g, joten ei kärsinyt ainakaan aliravitsemuksesta.
Mun paino laski alussa raskauspahoinvoinnin vuoksi, nyt olen n. 2 kiloa plussan puolella alkutilanteeseen nähden. Maha on vasta viimeaikoina alkanut näkyä, mutta vieläkin on vaikea ulkopuolisen hoksata, että olen raskaana. Olen rakenteeltani hoikka. Kävin ultrassa viikolla 24. viikolla ja kaikki on hyvin, vauva ja kohtu ovat normaalit. Ihmiset vaan mua onnistuivat pelottelemaan, kun sanoivat, että mun sillä ja tolla tutulla oli tuossa vaiheessa jo hirveä maha. Mahan kasvu on yksilöllistä, riippuu kohdun asennosta ja muodosta, naisen ylävartalon pituudesta ja vatsalihasten kunnosta. Onnellisia me pienimahaiset siis :)