esiintymisjäniitys ja "lääkkeet"

gfhfghj

Esiintyminen ja esitelmien pitäminen, minulla löytyy lääkkeitä kuten Propral 10mg ja opamox 15mg. Kumpaa otan jännitävään esitelmään ja kuinka kauan ennen esitelmää ja kuinka monta kappaletta? Kaunko vaikutukset kestävät? Onko mahdollista ottaa molempia tilanteeseen? Jos otan jompaa kumpaa niin estääkö se esimerkiksi äänen värinän ja sydämmen hakkaamisen? Olisin kiitollinen vastauksista.

25

1820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap4354

      Eikö kenelläkään olisi jotain tietämystä tai kokemusta? :( neuvoa?

    • 7+17

      Unohda lääkkeet ja vedä puoli pulloa viinaa niin jännitykset katoavat.

      • ap5342

        Ei ei sen ainakin tiedän, että tuo propral on beetasalpaaja. Eli mitä teen että olen mahdollisimman normaali ja täysin rauhallinen esitelmissä? Auttakaa? Toimiiko nuo edes?


      • pelkääjä..
        ap5342 kirjoitti:

        Ei ei sen ainakin tiedän, että tuo propral on beetasalpaaja. Eli mitä teen että olen mahdollisimman normaali ja täysin rauhallinen esitelmissä? Auttakaa? Toimiiko nuo edes?

        Itselläni propral ei ollut riittävän tehokas. Opamox huomattavasti parempi, ota 1,5 tuntia ennen esitelmää. Itse oon ottanu 3kpl ja ei mitn ongelmaa. Hieno lääke. Jos olet ensikertalainen varmaan 2 takaa jo täydellisen suorituksen


      • ap43453
        pelkääjä.. kirjoitti:

        Itselläni propral ei ollut riittävän tehokas. Opamox huomattavasti parempi, ota 1,5 tuntia ennen esitelmää. Itse oon ottanu 3kpl ja ei mitn ongelmaa. Hieno lääke. Jos olet ensikertalainen varmaan 2 takaa jo täydellisen suorituksen

        En ole ensikertalainen. Otit siis 3 opamoxia ennen esiintymistä poistiko äänen värinän yms? Voisinkohan ottaa molempia..


    • käyttäjä123

      Itsellä ainakin toimii opamox hyvin, riittää 15mg, toki käytän säännöllisesti myös beettasalpaajaa. Opamoxi kannattaa otta 1-2h ennen esitelmää syödä jotain sen päälle.

    • ap43567

      Haluaisin siis olla normaali ja ilman jännityksen kaikkia oireita esitelmissä. Miten se onnistuu? Onko se näillä mahdollista?

    • Hyvä luontaistuote

      Älä ota kumpaakaan, vaan ota luontaistuotekaupan Antistress-tuotetta. Testaa ensin ettet ole sille allerginen. Antistress-tuotteessa on L-teaniinia, joka todella "tasaa hermostuneen aivosähkökäyrää" ja parantaa ajattelukykyä, mutta ei vaikuta haitallisesti puheeseen tai elintoimintoihin, kuten beetasalpaajat ja rauhoittavat.

      • ap534

        Kiitos vinkistä, mutta tällä erää aion pysytellä näillä mitä minulla on. Mutta kumpaa otan ja toimiiko?


    • punaposki!

      Toimisikohan tämä sinullekin:
      Itse olin valtava jännittäjä - kutsuissa kahvikuppi vain kilisi teevadilla, posket oli tulipunaiset, vatsaan sattui eikä aivoissa ollut yhtä ainutta järkevää lausetta. Sanan sanaa ei tullut suusta ulos. En uskaltanut katsoa muualle kuin ihailla maton raitoja tai parketin kiiltoa.
      No sitten tuli työelämä eteen. Oli aivan PAKKO puhua ihmisille, oli aivan PAKKO keksiä puoliälykästä sanottavaa, oli aivan PAKKO katsoa heitä silmiin, oli aivan PAKKO esitellä muillekin itsensä.

      Kukaan ei edes huomannut miten kammosin tilanteita, kukaan ei välittänyt siitä oliko poskeni tulipunaiset vai vihreät, kukaan ei välittänyt vapisiko käteni vai ei, kukaan ei välittänyt tuliko lauseista kieliopillisesti oikeamuotoisia. He vain juttelivat minulle kuin kenelle tahaansa toiselle.
      Auttoi kun valmistelin edeltäpäin tilaisuuksiin - harjoittelin puheen, mietin edeltäpäin asiaankuuluvia kysymyksiä (pidin ne lyhyinä - aluksi- silloin ei tarvinnut itse puhua niin paljoa.)

      Ajan kanssa huomasi ettei kukaan ollut syömässä minua elävältä eivätkä he käyneet kimppuun vaikka näytinkin keitetyltä ravulta.
      Ei kestänyt kovin kauaa kun turha pelko ja jännitys katosi taivaan tuuliin. Ilman lääkkeitä- (minulla ei ollut varaa niihin) ja sain kuin sainkin pitää työpaikkani!!!!! Josta riippui henki ja elämä!

      • ap4453

        Minulla on vain esitelmien ja esiintymisien yhteydessä tätä ahdistusta ja stressiä, muuten olen ihan sosiaalinen ja itsevarma.


    • HooTL

      Juuri Propral on tehokas apu äänen värinään, joka on siis jännityksen fyysinen oire. Oikea annostus löytyy kokeilemalla, mutta muista toki lääkärin alkuperäinen määräys. Toisille riittää 10 mg, toiset tarvitsevat enemmän.

      Kun fyysiset jännitysoireet vähenevät ja poistuvat, poistuu myös henkinen jännitys, eli silloin ei Opamoxille ole tarvetta.

      • ap64578

        Noi voinko ottaa opamox propral yhdistelmän? Jos voin niin kuinka kauan ennen esitelmää?


      • +10
        ap64578 kirjoitti:

        Noi voinko ottaa opamox propral yhdistelmän? Jos voin niin kuinka kauan ennen esitelmää?

        Kysy lääkäriltä se tietää parhaiten. Älä nyt liikaa vedä niitä lääkkeitä , silloin siitä esitelmästä ei tuu mitään. Ota kumpaakin yksi tuntia aikaisemmin. Siellä luokassa aika monta jännittää, kukaan ei kerro.


    • ap657

      Osaisiko joku kertoa, että jos siis otan opamox 1-2 ennen esiintymistä niin olen silloin esitelmässä täysin rento, huoleton ja selvä? Oisko kellään antaa vielä jotain vinkkejä?

    • vinqit

      Kannattaa aloittaa Propralilla. Sen vaikutus esiintymisjännitykseen on voimakas. Propral tulee ottaa noin tunti ennen jännittävää tilannetta.

      Opamoxin vaikutus ei aivan ehdi alkaa tunnissa, se tulisi ottaa noin kaksi tuntia etukäteen.

    • kfkfkf

      Mulla auttaa pahaankin jännitykseen 4xpropral 10mg ja 0,5 tablettia oxaminia 15mg (vastaakohan tuo opamoxia?).

      Kannattaa kokeilla jo vaikka ennen esitelmää, miten omalla kohdalla toimii.

    • Testaa itse

      Pari 40mg Propralia, pari 15mg Opamoxia ja ehkä vielä 2mg Xanor. Saattaa selvitä.

    • ap985674

      Kumpaa suosittelisitte ottamaan ennen esiintymistä? opamoxia vai propralia ja kuinka monta kpl?

    • tts99

      Siis propa auttaa fyysisiin ongelmiin, (vapina tms) ei se sitä jännityksen tunnetta vie pois. Mutta auttaa sen itsevarmuuden löytämisessä. Kokeile aluksi pelkällä propalla. Sen teho alkaa suht. hitaasti - ota se tuntia ennen esiintymistä. Jos kärsit ahdistuksesta tai muista henkikistä tuntemuksista, opamox auttaa niihin. Muista, että opamox koukuttaa. Propa ei.

    • ap456723

      Eli poistaako propral siis=äänen värinän, hikoilun, sydämen hakkauksen, vapinan ja punoituksen? Olisiko hyvä annostus 20mg ennen esiintymistä? Olenko silloin sitten ihan normaali esiintymisessä? Vielä jos joku voisi suositella että kumpi on parempi

    • zxzz

      Propralia käytetään juuri mainitsemiesi oireiden poistamiseen, mutta kukaan ei voi luvata varmuudella, että sinun kohdalla oireet poistuvat.

      Vain lääkäri voi antaa sinulle luotettavia annoskokoja.

      Joillekin riittää 10 mg, toiset tarvitsevat enemmän. Kukaan ei netin kautta voi vastata tähän varmuudella.

    • Ei auta

      Voihan joo miten voi joillekkin Propralia riittää? Mulla ei Proprali 40mg auta ollenkaan. Pitäisi olla Xanoria tai Alproxs tai Opamox. Olen ajatellut, että olen TOSI PAHA JÄNNITTÄJÄ! Ei kukaan muu voi näin paljon pelätä.

      • Ei auta mullakaan

        Minä myös voin.


    • Anonyymi

      1. Käytä lääkettä sen verran, kuin lääkäri määrää - hän kun arvioi sun historian/tilanteen/muut lääkkeet+mahdolliset yhteisvaikutukset. Älä siis mene sen mukaan, miten joku muu täällä tai muilla palstoillta ottaa, koska lääkkeet vaikuttaa yksilöllisesti ja taustatekijät vaikuttaa lääkärin arviointiin ja lääkäri on paras kertomaan juuri sulle sopivan määrän koska kuullut sua + tietää sun muut lääkitykset jne.
      2.Mutta YLEISENÄ neuvona, yleensä 15 mg/1 tabletti varmasti riittää, ellei jopa puolikas tuosta. Lisäksi Propralia voi YLEENSÄ ottaa yhdessä Opamoxin kanssa, mutta tämäkin siis YLEENSÄ - tässä täytyy taas huomioida mahdollinen yksilöllisyys, eli lääkäri sen voi parhaiten arvioida. Eli ethän luota mitä täällä sanotaan, vaan varmistat omalta lääkäriltä asian.
      3.Haluan myös sanoa, itse tosi kovana jännittäjänä ja Opamox+Propral -kompolla pahimpiin esiintymistilanteisiin menevänä, että kannattaa hakea apua jos jännitys on sellaista, että sitä ei pysty hallitsemaan lääkkeettömin keinoin (ensin kannattaa kokeilla lääkkeettömät keinot) ja se aiheuttaa paljon ahdistusta sekä ennen että jälkeen esityksen. Lääkäri, jolle kerrot tilanteen, ymmärtää ja arvioi riskit sekä todennäköisesti haluaa auttaa, jos sille ei ole estettä. Itsellä vaativat esiintymistilanteet menevät aina jännityksen takia ihan kamaliksi ilman lääkettä. Pyrin aina pienet/helpommat tilanteet menemään ilman lääkettä, mutta pahimpiin otan mieluummin lääkkeen kuin että sydän hakkaa rinnasta ulos ja änkytän ja jäädyn pahasti. Eli ei ole häpeä hakea apua, mutta tärkeä myös tiedostaa, että Opamoxiin on koukuttumisriski, eli se todellakin on vain satunnaisiin ja kaikista pahimpiin tilanteisiin - helpomissa tilanteissa itseään kannattaa altistaa esiintymisille, ekä aina ottaa lääkettä :) Lääkkeen lisäksi on hyvä jutella esimerkiksi psykologin kanssa ja selvitellä taustoja, mistä se jännitys on peräisin (auttaa itseäkin eräällä tavalla, kun tietää syyn miksi esiintyminen on itselle niin järkyttävän ahdistavaa ja pelottavaa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5347
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3571
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      59
      2946
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      37
      2155
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1916
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      288
      1710
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1402
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1205
    Aihe