Meriton Old Town

kuka ollut?

Hei,

Millainen on Meriton Old Town? Se on hotelli Vanhassa kaupungissa Paksun Margaretan tornin kupeessa.

Olen aikeissa varata sieltä huoneen itselleni ja lapselleni. Matkatoimiston mukaan sitä on pidetty viihtyisänä vaikka hieman vaatimattomana hotellina. Sopii minulle, kun vertaa hintaa kalliimpiin paikkoihin...

Kokemuksia? Voiko varata ilman luottokorttia omin päin? En halua matkatoimiston vetävän välistä (?)

Entä oopperalippujen tilaus? Miten varaus käytännössä tapahtuu kun ei omista Visaa...?!

6

1402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muamo

      useita majoituksia omatoimisesti sähköpostin välityksellä. Kannattaa lähettää tiedustelu ajoissa useampaan vaihtoehtoon, kaikki eivät ole aina vaivautuneet edes ilmoittamaan, että täyttä on tms. Maksu hoituu käteisellä poistuttaessa aivan kuten Suomessakin. Meriton Old Town ei ole meidän perheelle tuttu hotelli.
      Edullisia ja siistejä huoneita löytyy myös muunlaisista majoituksista, esim. kotimajoitus ja huoneistot kannattaa pitää mielessä (meillä hyvät kokemukset viime kesältä Haapsalusta ja Kuressaaresta).
      Majoituslinkkivinkki:
      http://www.tourism.tallinn.ee/index.php?page=54

    • Muamo

      http://www.opera.ee
      löydät vastauksen lippukysymykseesi. Myös Lippupalvelu Suomessa myy lippuja Estoniaan, kannattaa tutkia myös heidän toimitusehdot, onko kotipaikkakunnallasi edustusta jne. http://www.ticketservicefinland.fi/Lippu.html
      Estonian esitykset ovat suosittuja, muutaman kerran olen käynyt lippuluukulla "mattimyöhäisenä" turhaan... Kannattaa muistaa myös kaupungin muu kulttuuritarjonta.
      Hauskaa matkaa!

    • kokenut

      Jos on menossa tallinnaan vain päiväksi tai pariksi tulee matkatoimistojen kautta yleensä AINA HALVEMMAKSI varata matka/hotellipaketti!!
      Matkatoimistot ja laivayhtiöt ovat tehneet yhteistyöhotelliensa kanssa sopimuksen joka takaa halvemman hinnan kuin itsenäisesti varatessa.Näin ollen esim. laivamatkat eivät käytännöllisesti ottaen maksa mitään verrattuna itse ostettuun laivamatkaan ja hotellin varaamiseen.Tietysti jos ei itse maksa matkoja vaan tarvitsee pelkän majoituksen tilanne on toinen!!

    • lomailija

      olimme Meriton Old Townissa ja pidimme siitä kovasti. En edes kutsuisi paikkaa vaatimattomaksi; pieni ja rauhallinen se kylläkin on, siis erittäin sopiva lapsimatkustajalle. Ei sovi biletykseen, mutta toisaalta matka menopaikkoihin ei ole pitkä. No, sängyt olivat kapeahkot, mutta muuten oli siistiä ja sievää. Aamiainen oli tavanomainen: ei erityisen monipuolinen mutta aivan riittävä.

      Meillä hotelli kuului matkatoimiston pakettiin, joka oli edullinen. Tuskinpa saa majoitusta suoraan hotellista sen vähemmällä rahalla.

      • oregon

        joku vko takaperin kävin siellä mieheni kans, siistiä ja uutta, hotelli on pieni ja rauhallisella paikalla. Harmitti vaan kun petipuuhissa kaks vuodetta luisuivat itsepäisesti erilleen..:)- ei siis ihan omiaan romanttiseen kuherteluun. Ehkä ens kerralla jonnekin muualle kuitenkin, sen verran tuo sänkyjuttu harmitti. 2hh huone oli veikeän mallinen, ja pikkuparveke kiva. Sopii vaihtoehdoksi isoille ketjuhotelleille.


    • Vierailija

      loppukesästä. Muuten kiva pieni ja siisti hotelli kuten tuossa jo muutama kertoi, mutta hotellin takana kulkee todella vilkas autotie ja kun meidän huone oli ensimmäisessä kerroksessa ikkuna kadulle päin, niin liikenteen meteli kuului läpi yön. Ja lisäksi huoneet on tosi pieniä, mikä saattaa olla lasten kanssa matkustaessa hankalaa.
      Olemme usein yöpyneet hotellissa St. Barbara, sitä voin suositella rauhallisena hotellina hyvällä paikalla ja vielä suhteellisen edullinenkin on. Ainakin Eckerö Linen kautta saa suht. edullisesti laivamatkan yöpymisen. Tallinkilla muistaakseni jonkin verran kalliimpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      19
      2576
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      183
      2425
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1301
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      235
      1150
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      105
      1127
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      37
      940
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      927
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      32
      854
    9. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      132
      810
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      754
    Aihe