Nokia Warrantti 19.12.2014

NDS 6,11o 19.12.2014

Miten oheinen 19.12.2014 raukeava Nokian ostowarrantti oletettavasti reagoi lähestyessään finaaliaan ja tämä sillä hypoteesillä, että Nokian kurssin on nykytasolla tai jonkin verran korkeammalla?

Ellei warrattia itse myy, niin ostaako / lunastaako liikkeellelaskija sen rauetessaan finaalipäivän (ehkä vedätettyyn) kurssiin? Riittääkö volyymi?

- http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/porssikurssit/osake/index.jsp?klid=21264

Pitäiskö ko. warantti mieluummin myydä suosiolla voitollisena odottelematta kuitenkaan liian lähelle finaalipäivää?

Ps. Aiheesta selkeämpi oma avaus, vaikka laitoin saman tuohon toiseen ketjuun.

1

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NDS 6,11o 19.12.2014

      Avauksen warrantti tänään 38% ja mikäli ennen sen raukeamista Nokian hyvät uutiset ja kurssi jatkavat kasvuaan, niin warranttikin jatkaa edelleen nousuaa.

      Toki suuria heittojahan tuossakin warressa on ollut ja taannoin oli kiusaus lisätä sitä kun se laskin 0,03e tuntumaan.

      Mitenköhän tuollainen warrantti käyttäytyy viimeisenä päivänään edelleenkin olettaen, että Nokian kurssi olisi nykyasoa tai ylempänä.

      Toisaalta luin, että mikäli warret pitää salkussaan juoksuajan loppuun saakka, niin viimeisen kaupankäyntipäivän päätöskurssi on liikkeelaskijan maksaman lunastus-nettohinnan pohjana. Tuohan antaisi liikkeellelaskijalle mahdollisuuden koettaa manipuloida päätöstasoa alemaksi (?).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      56
      4941
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      177
      4348
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      4013
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3952
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      52
      3736
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      80
      3552
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      113
      3211
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      56
      2951
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2746
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2574
    Aihe