Pitääkö kanin oudosta ääntelystä huolestua?

Cirella

Elikkä siis vajaan vuoden ikäinen hermeliinikanini (uros) on pitänyt outoa "röhinä-ääntä" siitä asti kun ostin sen noin kaksi kuukautta sitten. Se on vähän samantapainen ääni kuin silloin kun kanilla on nuha (aiempien kanieni vuoksi tiedän miltä se kuulostaa). Nykyinen kanini pitä ääntä aina silloin kun sitä yrittää silittää tai jos käden pistää muuten vain sen lähelle. Ääntä kuuluu tosiaan vain silloin kun käden laittaa kanin lähettyville. Pitääköhän tästä huolestua?

3

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanillasi on varmasti nuha tai sillä on jotain sen hengitysteissä, mene eläinlääkäriin!

      • Esma

        Ei hätää.Se on vain eräänlainen "varoitus". Kun se on ollut luonasi vasta kaksi kuukautta,se ei vielä täysin luota sinuun ja on epävarma aikeistasi.Siksi ns.murahdus kun lähestyt sitä.Käsittele kaniasi säännöllisesti,niin voitat sen luottamuksen: anna herkkuja kädestä,silittele hellästi yms.


    • murrr

      Ainakin meidän luppa pitää pientä surinaa/murinaa touhutessaan. Murina väheni kun poika leikattiin, mutta ajoittain sitä kuulee. Se ei ainakaan ole pahan merkki. Ja kun sitä silittää, se narskuttelee hampaillaan. Sekin kuulostaa vähän oudolta mutta se on sen merkki että kani nauttii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      261
      4726
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3177
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2503
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      34
      2345
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1787
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1570
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      92
      1341
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      985
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      978
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      99
      928
    Aihe