Minulle tämän palstan kaikki keskustelijat ovat tärkeitä ja omalla tavallaan peräti "läheisiä" kun ensin on oppinut heidät jotenkin tuntemaan. Mieheni työn vuoksi joudun viettämään paljon iltojani yksin, joten olette minulle eräänlainen korvike ja on mukavaa jos uusi keskustelija tulee palstalle ja on ikävää jos sieltä joku lähtee - minulle lähdöstä tulee hieman haikea olo. Ymmärrän kyllä, että juitsut on laitettava tärkeysjärjestykseen.
Jotkut ovat tietysti silloin tällöin ärsyttäviä jyrkkine mielipiteineen ja itse mielelläni vaikka halon kanssa tahtoisin joskus saada oman "oikean" ajatusmallini jonkun jäärän kalloon. Niin varmaan jotkut toisetkin.
Mutta tunnustettava tosiasia on, ettei kristityt ja muslimit koskaan tule olemaan joistakin asioista samaa mieltä, eikä tarvitsekaan, koska toisen oikea on toisen väärä.
Mielestäni on viisasta tunnustaa tämä tosiasia, eikä turhautumiseen saakka lyödä päätänsä seinään.
Emme me ole täällä toisiamme käännyttämässä emmekä tappamassa vaan yhdessä elämässä maanpäällä - sovussa.
Jokainen ihminen on pieni seikkailu - palstallakin JA HITTO , MINÄ TYKKÄÄN IHMISISTÄ!
Jotkut ovat tietysti silloin tällöin ärsyttäviä jyrkkine mielipiteineen ja itse mielelläni vaikka halon kanssa tahtoisin joskus saada oman "oikean" ajatusmallini jonkun jäärän kalloon. Niin varmaan jotkut toisetkin.
Mutta tunnustettava tosiasia on, ettei kristityt ja muslimit koskaan tule olemaan joistakin asioista samaa mieltä, eikä tarvitsekaan, koska toisen oikea on toisen väärä.
Mielestäni on viisasta tunnustaa tämä tosiasia, eikä turhautumiseen saakka lyödä päätänsä seinään.
Emme me ole täällä toisiamme käännyttämässä emmekä tappamassa vaan yhdessä elämässä maanpäällä - sovussa.
Jokainen ihminen on pieni seikkailu - palstallakin JA HITTO , MINÄ TYKKÄÄN IHMISISTÄ!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sinulle tämä palsta on rupattelua. Minulle internet on ikkuna koko maailmaan. Maailman ihmiset ovat todellisia, vaikka olisivat Indoneesiassa, Egyptissä tai Saudi-Arabiassa. Monista valtiosta on tullut ihmisten hätähuutoja. Olisi hirveää, jos kidutettujen hätähuuto kohtaisi vai välinpitämättömiä korvia. Vaikka ei voikaan heti auttaa kaikkia ihmisiä, heille on tärkeää, että heitä on kuultu.
Minulle rupattelu ei ole mitään.
Mainitsinko minä mitään rupattelusta? En, vaan taisit keksiä viestistäni eskomaisen vänkyrän, johon tarttua.
Minulle keskustelu ja keskustelujen seuraaminen on pääasiassa omien tuntojeni tutkimista ja ihmisenäolemisen opettelua. En millään tavoin väheksy tiedon määrää, jota tulee monipuolisista lähteistä.
Ajanvietettäkin tämä tietysti on, varmasti sinullekin, ellet saa tästä mitään rahallista korvausta.
Minä kysyn sinulta henkilökohtaisen kysymyksen, johon toivon sinun tapasi mukaan vastaavan rehellisesti: miksi suhtautumisesi minun kommentointiin on poikkeuksetta vähättelevää ja halveksivaa.
uskon,että rupattelu ihan noin vain muuten ja huvin vuoksi edes kerran ilman hurmosta ja tiukkaa pipoa ja kaikkea maailman tuskaa harteilla,tekisi sinullekin hyvää :)
Maailma on epäreilu ja pahaa tapahtuu,
mutta älä silti latista ja alenna toisen hyvää tuulta ja iloista kirjoitusta, ei kaiken tarvitse aina olla niin synkkää, eihän?
Älä voi niin pahoin vaan löysää vähän ja koita olla edes kerran hiukan suvaitsevaisempi; voit yllättää itsesi positiivisesti.Kokeile.
>>miksi suhtautumisesi minun kommentointiin on poikkeuksetta vähättelevää ja halveksivaa.
Se ei ole mitään suunniteltua. Tekstini ei kai ole ollut voimakkaasti vähättelevää ja halveksivaa? Vilkaise joskus, mitä kirjoitan Aabrahamille.
>>ei kaiken tarvitse aina olla niin synkkää, eihän?
Kyllä sen vain tarvitsee olla synkkää. Täällä ei olla leikkimässä. Nämä islamin asiat ovat painajaismaisia. Teitä muslimeita ne ei näytä hetkauttavan.
Sinä päivänä, kun alatte itse korjaamaan asioitanne, silloin en enää ole synkkänä.
>Nämä islamin asiat ovat painajaismaisia. Teitä muslimeita ne ei näytä hetkauttavan.
Olet itse mainostanut, ettei Koraani ja Islamin opetus kiinnosta sinua, joten mitä sinä tiedät Islamista ylipäätään?
>>Minulle internet on ikkuna koko maailmaan. Maailman ihmiset ovat todellisia, vaikka olisivat Indoneesiassa, Egyptissä tai Saudi-Arabiassa.
että sun kaltasia kutsutaan
nolifettäjiksi, voisit netiisä olemisen sijaan vaikka ettii omaa elmääs?
oikein liikutuin noista sanoista. Kiitos sinullekin :)
suosikkini on Paano, jonka mielikuvitus on eläväinen ja teksti lennokasta =)
Mokoma vaihtaa nikkiä alvariinsa, mutta kirjoitustyyli paljastaa aina...
Minäkin tykkään ihmisistä. Ihmiset merkitsevät minulle hyvin paljon. Myöskin eri palstoilla tapaamani ihmiset ajan mittaan ovat muuttuneet "läheisiksi". Olen kirjoitellut monella eri foorumilla sekä Suomessa että Ruotsissa ja vähän Norjassakin. Minulla on jopa ollut netti-rakkaus tarina Ruotsissa yhdellä foorumilla. Niinkin voi käydä. :))
Mielipiteeni on että kaikkea ei pidä ottaa niin kovin vakavasti. Vähän huumoria mukaan niin hyvä on.
Se on paha asia jos "pipo" alkaa puristaa päätä. ;)))
Minä en ainoastaan vain tykkää ihmisistä, minä RAKASTAN ihmisiä.
/serena
mut et muslimeja, ahohoo yritti varmaankin sanoa että kaikkia voi rakastaa...
t.pipo läysä, housut kireät
Minä en vihaa muslimeja. Mutta vastustan fanaattisia islamisteja.
Kiemurtelija olet, helkkari sentään.
/serena, islamistien vastustaja