Ruotsi ei halua Natoon

Saattaisi olla Suomenkin parempi pidättäytyä liittymästä jo siitäkin syystä, että eiköhän Eu niele kaikki liikenevät varantomme, eikä näin ollen kaivata enää enempiä rahareikiä sillä ilmaiseksihan ei Natossa oltaisi. On ilmiselvää myös että maamme on ns. selvitys- konkurssitilassa, sanovat luottoluokitukset mitä tahansa. Jo se että näitä luottoluokituksia ylipäänsä tehdään, kertoo maamme taloudellisen tilan.

6

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooo*o

      Nythän Suomella olisi hyvä mahdollisuus irtaantua EU:sta. Kansalaisaloite on allekirjoitettavana vielä nelissä.

      Euro meidät tähän syvään lamaan on ajanut. Siitäkin oli kirjoitus muutama viikko sitten Satakunnan Kansassa. Ero yhteisvaluutasta ja ero EU:sta olisi pelastuksemme.
      Venäjän poikotti oli viimmeinen niitti maataloudellekin ja omavaraiselle ruokatuotannolle. Sekin tässä ihmetyttää, että vaikka tuottajahinnat ovat alle tuotantokustannuksien, halpaa SUOMALAISTA lihaa, maitotuotteita ja viljatuotteita ei löydy kaupan hyllyiltä. Kuka vetää välistä ja paljonko?

    • Koskela II

      Ruotsin sotahistoria onkin vaille vertaa.... Ja mikäs on keskustelun aloittajan oman maanpuolustushalun laita, kun täällähän on mielestäsi kaikki päin persettä???

      • von Lagerbom

        Aloittaja on erittäinkin isänmaallinen. Harmi vaan kun maamme on poliitikkojen toimesta myyty ulkomaalaisomistukseen huomattavalta osaltaan, siis esim yritykset, työvoima, ja onhan maaomistuksiakin ulkomaalaisilla.


      • evp tups

        Ruåtsihan soti viimeksi 1808-1809 ja sen oli ihan täysi fiasko. Venäläiset etenivät Luulajaan saakka ja miehittivät nykyisen Suomen alueen.
        Viime sotien aikana kielsivät mm. avustuskuljetukset Suomeen kauttansa ja lymyilivät muutenkin meidän selän takana. Muutama vapaaehtoinen oli Talvisodan aikana mm. Lapin suunnalla. Heidän toimiaan ei saa kuitenkaan väheksyä.

        Ja mitä sitten tulee Natoon...
        Naton ei liitytä. Se ei edelleenkään ole mikään nuorisoseura, johon mennään ilmoittautumalla ja maksamalla jäsenmaksu lähimpään postiin.
        Natojäsenyyttä haetaan Suomen Eduskunnan ja ulkopoliittisen johdon taholta. Jos yksikin Nato-maa kieltää, niin ei siitä sitten tule mitään. Hakuprosessi kestää vähintää vuoden.
        Ja hakemus on jätettävä normaaliakana. Kriisiaikana tai jos Suomi on hyökkäyksen kohde, on ihan turha hakemusta lähettää. SE on jo sitten housuissa!

        Nato ei ole mikään mörkö, vaan valtioiden yhteenliittymä, jossa asioista päätetään yhdessä. Jäsenvaltioilla on myös vapauksia, ihan kaikkea ei tarvitse "totella".
        Mutta - tärkeänä seikkana - yksikään Nato-maa ei voi poimia rusinoita pullasta. Jäsenyys myös velvoittaa - kuten mikä tahansa jäsenyys. Jos olemme Natossa, niin joudumma myös hankaliin ja jopa kamaliinkin asioihin mukaan. Sellainen ei käy, että emme osallistu mihinkään, mutta vaadimme täyden tuen ja suojan, jos meitä kohtaan hyökätään.
        Parhaimmillaan saamme esim. Naton hävittäjiä suojaamaan ilmatilaamme ja laivastoa laivaliikenteen suojaksi.
        Pahimmillaan olemme höökimässä jossain aavikolla jotain kiihko-Isisiä vastaan. Ja poikia tuodaan peltikopassa kotiin.

        Ei tää Natoasia nyt ihan yksinkertainen ole.


    • Pjutin

      Keskusteluketjun aloittaja halajaa selvästi Venäjän Karhun syleilyyn...

      • von Lagerbom

        Heh, olet pahasti väärässä. Minun mielestäni poliitikot ovat toiminnallaan hankkinut itsenäisen maamme vieraiden komentoon. Itse olen kirjoituksillani jo vuosia tuominnut poliitikkojen toiminnan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      117
      4543
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3767
    3. 208
      3065
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      77
      2892
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2757
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      96
      1492
    7. 60
      1276
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1111
    9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      121
      1020
    10. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      61
      1016
    Aihe