Miten siirrän tietokoneelle puhelimen kuvat?

Ei onnistu

Nokia 6151 ja yhteyskaapeli USB on, mutta mitä sitten?

Automaattisesti siirtyi joku ohjelmisto, mutta siitä eteenpäin ei pääse?

Puhelimelta ei tunnu löytyvän semmoista, eikä myöskään tietokone pääse puhelimen kuviin käsiksi?

Mikä ohjelma ja mistä käynnistetään yhteyden luomiseksi?

5

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulla on ilmeisestikin muistikortti tuossa. Helpoin tapa on siirtää kuvat sillä. Tarvitset kortinlukijan MicroSD-korteille tai jos koneessa on oma kortilnlukija adapterin. Halvimmillaan:

      http://www.verkkokauppa.com/fi/product/42793/cjbst/Fuj-tech-microSD-lukija-USB-vaylaan

      Jos käytät kaapelia, niin usein puhelimissa voi valita kytkentätätavan. Kannattaa käyttää massamuistia, jos se on vallittavana. Tosin tällä tavalla ei välttämättä pääse käsiksi puhelimen muistiin. Sitä varten pitää valta muu tapa. Puhelin voi kysyä tapaa kytkettäessä tai sitten se pitää erikseen valita valikoista.

      Mikä tietokone ja käyttöjärjestelmä?

    • sastt

      Kokeile näetkö puhelinta (windows) kun menet käynnistä-valikkoon ja valitset "tietokone" täällä pitäisi näkyä kaikki tietokoneen kovalevyt kytketyt muistitikut, cd/dvd asemat jne. "laitteet joissa on siirrettävä tallennusväline" tuon alapuolelta pitäisi löytyä puhelimen, kun se on kytketty tietokoneeseen usb:n kautta.

      • sastt

        Niin ja jatkoa: siis jos puhelin näkyy, kaksoisklikkaamalla pitäisi päästä käsiksi kaikkiin tiedostoihin jotka puhelimessa ovat. jos ei onnistu, kannattaa etsiä netistä löytyykö ajureita.


      • digi-info
        sastt kirjoitti:

        Niin ja jatkoa: siis jos puhelin näkyy, kaksoisklikkaamalla pitäisi päästä käsiksi kaikkiin tiedostoihin jotka puhelimessa ovat. jos ei onnistu, kannattaa etsiä netistä löytyykö ajureita.

        Käsittääkseni nokia ovi palvelinten tepselit vedettiin seinästä loppiaisen jälkeisenä arkena. Päivitykset ja jakelu pitäs olla loppu ja noin vanhaan puhelimeen ei varmaan ole uusia tehtykään. Puhelinten mukana myytiin roppu. Mutta en välttämättä oottas niiden toimivan windows 7 ja etenkään 8 kanssa.


    • digi-info

      Jotkut vanhat vaati Nokia PC suiten softan millä sai haettua muistista jotain, uudemmissa se lukee massamuistitilassa korttia kuin muistitikkua. Puhelimen asetusten tulee olla (yhteydet) käyttötilaa tukevat. Voit kokeilla bluetooth yhteyttä langattomasti (julmetun hidas noin vanhoissa). Softan asentuminen voi vaatia uudelleen käynnistyksen, jopa windowsilta... En muista mallin tietoja puhelimesta.
      Voit mahdollisen muistikortin toki ottaa ulos ja lukea muistikortin lukijalla .... Maksaa vitosen ja lukee 30 eri tyyppistä muistikorttia. Joissain ei ollut usb tukea vaan ne lähetettiin puhelimen softalla jollain median siirtovalinnalla .. On kyllä niin vanha laite että heikkoo tekee, symbian puhelinten tuki loppui loppiaisena eikä niihin taida saada enää ladattua mitään nokialtakaan. Varmuuskopiointitoimintoja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 93
      1494
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1344
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1267
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1168
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      1145
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      945
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      807
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      751
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      744
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      715
    Aihe