Haastoinpa baapurin oikeuteen jatkuvasta metelöinnistä kerrostalon naapurihuoneistossa.Mies tekee kaiket illat ja lauantait keittiöremonttia kämpässään eli paukuttaa vasaralla,porailee ja heittelee lautoja ja metelöi rapussa.Olen jo kahdesti huomauttanut yleisestä kotirauhan rikkomisesta,mutta mies vaan väittää,että hänellä on oikeus moiseen metelöintiin
Paljonko voinen vaatia korvauksia kotirauhan rikkomisesta?
Paljonko voinen vaatia korvauksia kotirauhan rikkomisesta?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kello kymmeneen saa illalla esim. remontoida. Ei remonttihommia voi kieltää kerrostalossa.
voidaan rajata tuota remontointiaikaa, jos ihmisten oma järki ei tuota ongelmaa pysty ratkaisemaan.
Useissa taloissa se on määritelty aikaisemmaksi kuin klo 22.00 - pienten lasten on näet mentävä nukkumaan ennen ko. aikaa.
Tulet kyllä pettymään. Et pysty haastamaan ihmistä oikeuteen sen takia että hän tekee kotonaan remonttia.
Kerro sinä meille muille tyhmille kuinka voi äänettömästi remontin tehdä?
Mihin kellon aikaan aloittavat ja koska lopettavat työt?
Montako viikkoa työt ovat kestäneet?
on jo hakannut arki-illat klo 16-22 ja lauantaipäivät kokonaan.Hermovaurioita tässä alkaa jo naapureille tulemaan.
Siviilijuttuna käräjille voi haastaa mistä asi-
asta tahansa. Toinen asia on sitten ottaako oike-
us asian tutkittavaksi. Kyseessä ei ole mikään
kotirauhan rikkominen, koska naapuri pysyttelee
omassa asunnossaan. Kotirauhan häiritsemisestä
saattaisi olla kyse, mutta kun on remontti men-
neillään, niin luulen että meluun kyllästynyt
häviää juttunsa. Kun nykyän oikeudessa ei enää
ilman lakimiestä pärjää, niin saapahan joku ju-
risti taas töitä. Minä olisin kyllä niillä ra-
hoilla poikennut vaikka Hawajilla.
Kappas! On kuule sinulle tarjota ihan omaa kokemusta aiheesta. Naapurini teki rikosilmoituksen kun remontoimme mieheni kanssa 2-vuotta sitten ostamaamme osakehuoneistoa. Remonttiin kului aikaa nelisen viikkoa ja remontista aiheutuneet äänet kuuluivat samoihin aikoihin, sillä molemmat ovat työssä.
Asia meni kuin menikin raastupaan useiden valitusten jälkeen tosin. Me emme rikosta olleet tehneet, emmekä Suomen lakien mukaan olleet häirinneet naapuriamme. Jokaisella kun on oikeus remontoida asuntoaan ja kun se tapahtuu "ihmisten aikaan", eikä yöllä; ei asiassa ole sen kummempaa selvittelemistä. Tämä tuli naapurillemme hintavaksi, sillä hänen maksettavakseen tuli omien oikeuskulujen lisäksi meidän oikeuskulut, sekä väärästä todistuksesta sakot. Olisimme voineet tehdä rikosilmoituksen kunnianloukkauksesta, mutta jätimme asian siihen, sillä naurettavuutta oli tässä jo ihan riittävästi. Rahojensa lisäksi menetti tämä "korttelipoliisi" uskottavuutensa tässä talossa. Asumme täällä edelleen ja viihdymme loistavasti.
Kaltaisiasi naapureita lienee jokaisessa paikassa. Onneksi täällä ainakin oikeus toteutui viimeistä pistettä myöten. Pahempaa häiriötä se 3kk kestänyt käräjöinti aiheutti kuin meidän alle kuukauden remontointi.
Mietihän muutaman kerran, kannattaako.
Etkö koe ollenkaan pahaa omaatuntoa siitä että naapurisi saivat viikkokausia kaiket illat kulkea tulpat korvissa.Esim.poraamisen ääni on todella läpitunkevaa.
Miten korvaat moisen meluhaitan naapureillesi?
Työn,levon tai sairauden takia moni tarvitsee rauhallista asuinympäristöä.Maksaisitko heille esim.hotellimajoituksen siltä ajalta?
Kärsisitkö itse hyvillä mielin moisen melun naapuristostasi?
Joo, kyllä Remontti-Reija kirjoitti asiaa, että
kalliiksi tulee, mutta ainahan tyhmyydestä sako-
tetaan. Aikaisemmin kirjoitin, että minä olisin
sillä rahalla mitä käräjöinti maksaa tehnyt Hawa-
jin matkan, mutta nyt laajentaisin ja matkustaisin
maapallon ympäri.
Aamen!
Kyttääjämummot korpeen, jos ei elämää kestä niin voi voi.