Mulle tuli 6-7viikkoinen kisunpentu viime keskiviikkona, äitinsä hylkäämänä (kun jäi auton alle). Pentu on sosiaalinen, leikkisä ja hyvin syövä, kehrää kovaan ääneen melkein koko ajan. Kotona mulla sit odottaa n.7kk leikattu poikakissa! He pystyvät olemaan samassa tilassa, syövät vierekkäin sekä joskus myös ihan samalta kipolta. Ensimmäisenä päivänä vanhemmalta kisulta oli murinaa ja sähinää. Vanha kissa on kesytetty villlikissa joka on sosiaalinen ja tykkää läheisyydestä, kiltti! Mutta kisujen leikit todella rajun näköisiä, isompi juoksee leikkisästi pienen päälle, ottaa otteeseen ja näykkii tai puree. Pikkukisu kehrää toisinaan ja toisinaan maukasee. Yönsä ja ajat kun en ole paikalla viettävät eri huoneissa! Miten mun kuuluu toimia?
Auttakaa kissaihmiset!
4
200
Vastaukset
- Onnelinen kisuperhe
Annat kattien leikkiä, kuullostaa onnelliselle parikunnalle, sitten jos isompi käy pienemmän kurkkuun tai ottaa kiinni ja alkaa ravistella, niin väliin, mutta tuo nyt oli turhaa pelottelua, niin ei käy.
Kissojen leikit näyttää (ja on rajuja) niin kauan kun murinaa ja sähinää ei esiinnyt niin ei mitään, vaaraa, murisussa ja sähinässä, välliin vain jos isompi ei usko, kun tpienempi sanoo ja pienempi vaarassa jäädä PAHASTI alakynteen. - ei hätiä
Ihan samaa mieltä olen kuin edellinen. Kissat on petoeläimiä ja leikkiikin siten. Niin kauan kun pystyvät elämään muuten noin sovinnossa, niin sinun ei tarvitse tehdä mitään. Kissa osaa itse varoittaa toista esim juuri sähisemällä, jos siihen oikeasti sattuu tai ei halua leikkiä.
Omasta kokemuksestani voin sanoa, että jos teillä on siellä suht. korkea raapimapuu, niin se on yleensä sellainen paikka minkä kissa ottaa mielellään turvapaikakseen jos ei halua leikkiä toisen kissan kanssa juuri sillä hetkellä. Tietty kissa voi ottaa turvapaikakseen jonkin muun paikan, mutta se on yleensä tosiaan korkeammalla kuin maassa/sohvalla, ettei toinen kissa pääse yllättämään. jos sepityksestäni nyt ymmärtää mitään.. :DD - jfdohjdoiåh
Anna kissojen leikkiä,mutta kannattaa kuitenkin vähä valvoa niiden touhuja ! :)
- kissanaineeeen
Oih tosi tuttua omistan kolme ja yksi on maine coon, joten se on isompi kuin ne pennur ja aina leikkiessään karva pöllyää (ei verta tai mitään) ja pikkuset huutaa, tosin osaavat antaa hyvin takaisin isommalle. Se on vaan leikkiä mutta jos kissa ottaa liian kovasti niin voit kieltää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708