Niinh, mua on lakanut mietityttämään yksi asia. Kun eikös akne aiheudu joillakin ihan hormonitasapainosta?
Voikohan katumuspillerit laukaista aknen? (jos siihen on muutenkin taipumusta). Nehän on kuitenkin ihan älytön hormonipommi. Mulla oli iho pari vuotta ihan hyvässä kunnossa. Sit jouduin ottamaan kesällä pillerit ja huh: vähän tämän jälkeen alkoi kukkia. Vähitellen iho rauhoittui kunnes sattui taas vahinko ja nyt kukkii jälleen, ihan karseena...
Voikohan noilla siis olla jotakin yhteyttä?
Voikohan katumuspillerit laukaista aknen? (jos siihen on muutenkin taipumusta). Nehän on kuitenkin ihan älytön hormonipommi. Mulla oli iho pari vuotta ihan hyvässä kunnossa. Sit jouduin ottamaan kesällä pillerit ja huh: vähän tämän jälkeen alkoi kukkia. Vähitellen iho rauhoittui kunnes sattui taas vahinko ja nyt kukkii jälleen, ihan karseena...
Voikohan noilla siis olla jotakin yhteyttä?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Luulisi että jos ihmisille puhkeaa akne myös e-pillereistä niin miksei myös katumuspillereistä. Onkohan ne samaa hormoonia?
Aknen syy on kai yleensä hormonien vaikutus. Mulle on ainakin selitetty että naisilla se tulee testosteronin vaikutuksesta(?) Sitte söin e-pillereitä jotka lopetti kokonaan sen naisillekin ihan normaalin pienen testosteronin tuotannon. Akne lähti siks aikaa kun söi erityisesti aknen peittämiseen suunniteltuja vahvoja e-pillereitä. (Pillerit ei muuten sopineet mulle ollenkaan, ei olisi pitänyt ottaa.) Sitten kun pillerit lopetti niin se akne kyllä palasi aivan törkeenä takaisin eikä siitä sitten laantunu ilman lääkärin apua.