Uusi ympäristöministeri haluaa tuhota suomen loput vapaat kosket

Vaelluskalojenturmio

Suomen virtavesistöt on padottu laajasti. Koskiluonnon rippeiden turvana on ollut vuonna 1987 säädetty laki, jonka murtamiseen on viime aikoina ilmennyt halukkuutta.
Suomalaisten selvä enemmistö, 67 prosenttia, kannattaa vapaiden virtavesien suojelua. Ainoastaan 12 prosenttia ei pidä suojelua tarpeellisena. Luvut selviävät WWF:n keväällä teettämästä laajasta kyselytutkimuksesta.

LÄHDE: http://wwf.fi/wwf-suomi/viestinta/uutiset-ja-tiedotteet/WWF--Aikeet-koskiensuojelulain-purkamiseksi-vastuuttomia-2293.a

Neljäs ja kaikista laajakantoisin teema hallintoneuvon kokouksessa oli koko vesivoiman tulevaisuus Suomessa. Yhtiön mahdollisen strategiamuutoksen kautta koko vesivoimarakentamisen osaaminen saattaa vähitellen loppua Suomesta. Käytännössä vesivoimarakentaminen on Suomessa erilaisten lakien ja säännösten takia lähes kokonaan estetty. Siksi myös valtion linjapäätökset koko vesivoiman tulevaisuudesta Suomessa on otettava nyt poliittiselle agendalle. Esitämme, että sääntelyä puretaan siten, että vesivoiman lisärakentaminen ja investoinnit tulevat mahdollisiksi Suomessa lähivuosina.

Harri Jaskari, Kemijoki Oy:n hallintoneuvoston vpj
Sanni Grahn-Laasonen, Kemijoki Oy:n hallintoneuvoston jäsen
Lisätietoja:
Harri Jaskari 050 512 2874
Sanni Grahn-Laasonen 040 732 8340

LÄHDE: http://www.harrijaskari.fi/blogi/2013/09/tiedote-jaskari-ja-grahn-laasonenvesivoimaosaaminen-uhkaa-kadota-suomesta-lisarakentaminen-mahdollistettava/

Loppua Suomesta vesivoimarakentaminenhan on käsittääkseni lopetettu jo kaikissa muissa EU-maissa sekä Amerikassa jossa päinvastoin vaan puretaan voimalaitoksia ja patoja Suomessa aina monet asiat päinvastoin senhän takia koskiensuojelu laki noin 40 vuotta sitten perustettiin jotta se suojelisi loppuja henkitoreissaan sukupuuton partaalla olevia vaelluskalakantojamme niiden oloja ollaan siis pahentamassa mikäli koskiensuojelulain avaaminen saadaan ahneuksissaan menemään läpi eli Sanni Grahn-Laasonen vaatii jo ensimmäisenä päivänään vesivoiman lisärakentamista Suomeen jossa lähes jo kaikki joet on tuhottu vastuuttoman myrkynvihreän vesivoiman tieltä.
Hyvästi ne viimeisetkin, vähäiset, henkitoreissaan elävät vaelluskalat..

0

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        98
        2038
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        98
        1488
      3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        112
        1187
      4. Tunnistebiisi

        Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
        Ikävä
        77
        1085
      5. Taidat tykätä linnuista paljon

        Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
        Ikävä
        121
        1072
      6. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        57
        903
      7. Miks käyttäydyt noin?

        Välttelet kaikkia kohtaamisia...
        Ikävä
        51
        887
      8. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        58
        846
      9. Ei sun tarvi jännittää enää

        en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
        Ikävä
        36
        822
      10. Minkälainen ääni mulla on mies

        Sinun mielestä?
        Ikävä
        33
        733
      Aihe