Mikä on uusheräys?

Pahan kosketus

Ainakin Kemijärvellä vaikuttaa lestadiolaisuushaara, joka on muita ihmisiä syrjivä. Eivät hyväksy homoja eivätkä naispappeja. Suhtautuvat naisiin yleensäkin kielteisesti.
Osaako joku kertoa tarkemmin tästä suuntauksesta. Tuntuvat olevan pahoja ihmisiä ainakin minua kohtaan.

4

960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joopajoo1002

      En ole Uusheräyksen jäsen, mutta ei kuulosta siltä, mitä olen tutustunut heihin. Olen ymmärtänyt heidän olevan Raamattu uskollisia. Raamattu ei syrji naisia. Heidän keskuudessaan arvostetaan jokaista, niin naista ja miestä. Jokainen on yhtätärkeä Jumalan edessä.
      Ihmiset tekevät omia oppejaan monesti.
      Suosittelisin sinulle, että menisit tutustumaan heihin ja hae esim .Lähettäjä lehteä luettavaksi. Löydät sieltä hyvin vapauttavan evankeliumin.
      Jos on mahdollista käy myös Kalajoen kristillisellä opistolla kuuntelemassa tapahtumia. Siell. On aina ihanat päivät ja ihanaa opetusta.
      Älä jää joidenkin lakihenkisten opetuksiin kiinni vaan tutustu todella Uusheränneisiim. Löydät monenlaisia uskovia.

    • kregor vanhaheränn,

      Pahan kosketus-----------------------
      Ei ole fiksua yleistää, lapissa on ain muutenkin ahdistavaa.. vrt jellivaara..
      Liian vähän valoa.. syynä?

    • Näin

      Uusheränneet ovat uudestinukkuneiden vastakohta.

      • 171027

        Ei vaan kauan sitten nukkuneiden vastakohta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      182
      6614
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1824
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1608
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1320
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      48
      1049
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      41
      985
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      952
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      889
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      248
      881
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      839
    Aihe