voisko joku sanoo jäkälätien ja ahmatien rivitaljojen puheen johtajan nimen,,,vittu se elää kuin omistas joka vitun asunnon ja soittaa jatkuvasti poliisit niinku tänäänkin, onko sillä akalla ees ukkoo, tai no sellasella ei tuu koskaa olemaankaa tai oli sil tänää harjanvarsi, pituutta riittävästi mutta aika ohut oli
jäkälätie/ahmatie
omanonnensaseppä
181760
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ihan huvikseenko se niitä poliiseja soittelee?
no johan on markkinat
"jäkälätien ja ahmatien rivitaljojen puheen johtajan nimen"
mitä helavatin rivitaljoja siellä on?
Ei Kosovon seuduille koskaan poliisi turhaa reissua tee.
ei kai kukkaa oo toeselle pahhoo tehnynnä getossa
laetetaan puskurattorille hommie ku
Onhan se kyllä ihmehommaaa.... jos ei OMALTA takapihalta saa hakee kesäkulsteita talaveks säilytykseen poes.... vai kantaako joku hirsipöydän käsin... on tää niin vitun sisäsiittosta touhuu.... Mä sanon sen että Jäkälätielläkin asuu monenmoista taapertajaa mutta ne kenestä on tehty Hyryllä pahamaineisii on kaikkein kohteliaimpia.Eikä ole mitään harmia... Sit tulee äiti kana-emo * minä olen tämän talon puhheenjohtaja.... * mentaliteetti MINÄ... itse Jumala.... Ei oo ehkä eka tyyli johtaa.... asiat voi esittää monellatapaa.... HALOO JÄRKI.... heiluttele sä sitä haravaa.. jäi sulla kuule ruman näköiseksi toi pihavalon jalka viheralueella kun töngit sitä lapiolla... soitetaanko poliisi kuvaamaan alue???? hämmästelen vain moisia kun ei Kajjaanin rivitaloissa ikinä oo moisia ongelmii ollu.Onko noussu kusi väärään päähän kenties?
Voi rakkaat ystävät.,olen omalta kohdaltani pannut merkille,ei tässä hyysäysyhteiskunnassa,saa apua....muut kuin kaljakassin kanssa kavelevät,niissä on tulevaisuus,Mitä???? poliisit eivät vo mitään, kotipihallakin voit joutua pahoinpitelyn kohteeksi.tämä on totuus.tekijät,itsetietävät ,koko suku,rintarottingiilla
kulkevat,...totuus tulee kaikiille .
Rattisiko siel huutelee
....rattis poahtaa kesäkulsteiden seassa.... ;D
Jäiköhän nyt tuomatta esiin se todellinen syy,miksi poliisit piti paikalle soittaa..Poliisien paikalle tulolla ei ollut sinänsä mitään tekemistä puutarhakalusteiden kanssa!!!
No miksi?
Sen,miksi poliisit ovat paikalle tulleet, tietää puutarhakalusteiden omistaja. Kalusteillahan on näyttänyt olleen ilmeisen keskeinen merkitys...
Jospa rikoit vahingossa vaikka taloyhtiön "järjestyssääntöjä" :-)
Niin,kaikillehan on samat säännöt ja taloyhtiöissähän on todella järjestyssäännöt, ilman lainausmerkkejä!!
Hyrskällä voi olla taloyhtiöissä myös kirjoittamattomia järjestyssääntöjä, joita kaikkien tulee kunnioittaa
Mielenkiintoiseksi järjestyssäännöt tekee se, kuka ne on aikaansaanut/laatinut, kuka niiden noudattamista valvoo ja kuka noudattaa.
Esimerkiksi järjestyssäännöissä kielletään yksityisten henkilöiden tavaroiden säilyttäminen taloyhtiön yhteisillä piha-alueilla. Tämähän ei luonnollisestikaan ole huono asia.
Kanootti taloyhtiön pihalla on siis ilmeisesti taloyhtiön yhteistä omaisuutta sekä kaikkien asukkaiden käytettävissä, eikö näin?
Tai jokainen luo omat säännöt ja ahneimmat vaativat muidenkin kunnioitusta laatimilleen säännöille. Riittäisi hyvät käytöstavat ja toisen huomioiminen mutta sekin näyttää olevan liian vaikeaa. Kaikki minkä laki sallii tehdään ja siihen vedotaan ettei laki kiellä vaikka se loukkaisi lähinaapureita.
Ahaa,eli onko myös taloyhtiön takapihalla könöttävä punainen mopo tai jonkin sortin moottoripyörä siis taloyhtiön omaisuutta ja vapaasti kaikkien käytössä? Näinkö tulkitaan?
Mielenkiintoista🤔